Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 04.03.2024 i noc 04/05.03.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.03.2024, godz. 07:00 CET do 05.03.2024, godz. 07:00 CET

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.03.2024 i noc 04/05.03.2024

PODSUMOWANIE:
Z północnego wschodu nad Polskę przemieszcza się niewielki niż górny i chłodna masa powietrza, która będzie przyczyną wzrostu pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze. Nad południowo-wschodnią częścią kraju w dolnej troposferze będzie zalegała dość ciepła masa powietrza polarnego morskiego ciepłego. Masa ta będzie stopniowo ustępować na rzecz znacznie chłodniejszego powietrza polarnego kontynentalnego napływającego do naszego kraju z północnego wschodu. Nad Polską, na pograniczu obydwóch mas powietrza utworzy się niewielki niż z systemem frontów atmosferycznych.

Ośrodek niżowy powoli będzie przesuwał się na wschód przez południową część kraju, a w jego ciepłym sektorze, na południu i południowym wschodzie kraju w ciągu dnia pojawi się energia CAPE osiągająca wartości z przedziału 150-300 J/kg. Ponadto pojawi się umiarkowanie silne pionowe ścinanie wiatru (DLS do 15-20 m/s, MLS do 10 m/s) i podwyższone wartości SRH 0-3 km AGL (do ok. 200 m2/s2). Silne wymuszanie wznoszenia związane z niżem górnym będzie sprzyjało powstawaniu licznych komórek konwekcyjnych dających dość silne przelotne opady deszczu, drobnego gradu, a także wyładowania atmosferyczne. Największa aktywność burz prognozowana jest na południowym wschodzie i południu kraju w godzinach popołudniowych. Nie wyklucza się wystąpienia 2-3 słabych, krótkotrwałych i nisko wypiętrzonych superkomórek burzowych, które mogą generować grad o średnicy 2-3 cm. Pod wieczór komórki konwekcyjne połączą się, tworząc większy obszar opadów obejmujących znaczną część województw świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Nadal mogą występować wyładowania atmosferyczne, choć nie będą one tak liczne, jak popołudniem.

W czasie burz należy się liczyć z następującymi zjawiskami współwystępującymi:

  • wiatrem w porywach o prędkości do 50-60 km/h,
  • opadami gradu o średnicy 1-1,5 cm (punktowo do 2-3 cm),
  • dość silnymi opadami deszczu o wysokości 5-15 mm w ciągu godziny.

Dodatkowo w woj. świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim istnieje marginalne prawdopodobieństwo wystąpienia słabej trąby powietrznej.

Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do szkód i nieszczęścia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.