Kontynuacja deszczowej aury. W piątek oraz sobotę możliwe będą burze

Obecnie nad Polską dominuje aura raczej jesienna. Często pada, niejednokrotnie niebo jest pochmurne. Prognozy niestety mówią, że deszcz wciąż będzie nam towarzyszyć w najbliższych dniach. Dodatkowo w piątek i sobotę mogą wystąpić burze.

Prognoza temperatury maksymalnej na czwartek

 W czwartek przejaśnienia możliwe będą w pasie centralnym, a także w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz na Warmii i Mazurach. Wieczorem rozpogodzi się również w zachodniej części Mazowsza. Zachmurzenie duże i całkowite wystąpi na zachodzie oraz wschodzie kraju. W tych rejonach mogą także pojawić się słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie 12-16⁰C na zachodzie i 7-11⁰C na wschodzie.

Prognoza opadów (odcienie żółtego i zielonego) i zachmurzenia na piątek, 12:00 CET, model UMPL

W piątek przejaśnienia pojawią się niemal w całym kraju. Więcej chmur na wschodzie kraju. Wieczorem od zachodu nad Polskę wkroczy chłodny front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu na zachodzie. Ponadto z powodu występowania niewielkiej chwiejności, na krańcach zachodnich może zagrzmieć. Na termometrach do 15-18⁰C na zachodzie oraz do około 15-12⁰C w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy i Ziemię Łódzką po Beskidy Zachodnie. Nieco chłodniej będzie na wschodzie, gdzie termometry maksymalnie wskażą 9-11⁰C.

Wskaźnik CAPE, prognoza na sobotę 13:00 CET, model GFS

W sobotę deszczu można spodziewać się praktycznie w całej Polsce. Dodatkowo wystąpią dogodne warunki do rozwoju burz (na tę chwilę wskaźnik CAPE wyniesie do 300 J/kg w środowisku na ogół słabej, lokalnie umiarkowanej kinematyki, pojawi się front chłodny). Burze wg czwartkowych prognoz miałyby pojawić się głównie w pasie od Pomorza Gdańskiego po Ziemię Łódzką, a następnie także na Warmii, Mazowszu. Temperatura na ogół do 13-15⁰C. Minimalnie chłodniej będzie na zachodzie oraz wschodzie – do ok. 10-13⁰C.

Prognoza opadów na niedzielę, 16:00 CET, model GFS

W kolejnych dniach nadal dominować będzie pogoda niżowa. W niedzielę popada na północnym wschodzie, natomiast w poniedziałek – na południu. W niedzielę temperatura osiągnie ok. 9-11⁰C na południu oraz 2-6⁰C na północy. W poniedziałek na termometrach przeważnie ok. 5-10⁰C, jednak na południowym wschodzie nawet do 12-14 kresek na plusie

Grafiki: wxcharts.com, mapy.meteo.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, News, Prognozy i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.