Prognoza konwekcyjna dla Polski na noc 04/05.04.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.04.2024, godz. 16:00 UTC do 05.04.2024, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na noc 04/05.04.2024

Wieczorem oraz w nocy z czwartku na piątek pojawią się niewielkie szanse do rozwoju słabych i przelotnych burz. Początkowo zjawiska konwekcyjne mogą występować nad zachodnią częścią kraju, gdzie część z powstałych stref opadowych przywędruje znad Niemiec. W kolejnych godzinach nocnych nieco korzystniejsze szanse do rozwoju burz wystąpią na południu Polski. Należy jednak podkreślić raz jeszcze, iż prawdopodobieństwo rozwoju burz pozostaje niewielkie i w większości przypadków będą to struktury z wyłącznie nasilonymi opadami deszczu.

W czasie ewentualnych burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • nasilone porywy wiatru o prędkości powyżej 60 km/h;
  • intensywne opady deszczu o natężeniu około 20 mm/h;
  • nie wyklucza się opadów małego gradu bądź krupy śnieżnej.

Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do szkód i nieszczęścia.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Aktualnie nad Polską w północnych oraz północno-wschodnich regionach występuje front ciepły, który w kolejnych godzinach przesunie się poza obszar naszego kraju. Natomiast od zachodniej granicy wkroczy kolejny system frontów atmosferycznych związany z płytkim niżem nad Morzem Północnym. Front w nocy z czwartku na piątek przejdzie przez nasz kraj już jako front okluzji, generując sporo opadów deszczu. Za frontem oraz w jego obrębie mogą powstawać z reguły pojedyncze, słabe i przelotne komórki burzowe. Warunki do rozwoju ewentualnych burz będą przeważnie mało korzystne na skutek niewielkiej niestabilności atmosfery (CAPE ok. 50 J/kg; Li 0/1°C). Maksymalny gradient pionowy temperatury powietrza w dolnej troposferze wyniesie około 7.0-7.5°/km. Nieco lepiej pod kątem rozwoju zjawisk burzowych prezentują się parametry kinematyczne, zwłaszcza w godzinach nocnych nad obszarem południowej Polski, gdzie najsilniejsze uskoki wiatru w warstwie 0-6 km mogą przekraczać 20-25 m/s, a uskoki wiatru w warstwie 0-3 km 15 m/s. Ponadto na południu kraju prognozowane jest największe dynamiczne wymuszanie pionowego ruchu powietrza oraz najniższa temperatura wierzchołków chmur (lokalnie poniżej -20/-30°C), dlatego nie można całkowicie wykluczyć możliwości wystąpienia pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Pozostałe parametry osiągną na ogół niewielkie wartości, stąd brak większego zagrożenia ze strony zjawisk współtowarzyszących.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.