Prognoza konwekcyjna na dzień 05.05.2024 i noc 05/06.05.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.05.2024, godz. 08:00 CEST do 06.05.2024, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka silnych porywów wiatru oraz intensywnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.05.2024 i noc 05/06.05.2024

PODSUMOWANIE:

Niedzielne burze związane będą z obecnością frontu atmosferycznego i strefy zbieżności wiatru przed nim, położonej w zalegającej nad Polską niestabilnej masie powietrza. Rozwój burz spodziewany jest w godzinach popołudniowych, najszybciej w pasie od Dolnego Śląska po Pomorze. Początkowo przybiorą one formę pojedynczych komórek burzowych, jednak stopniowo będą się łączyć w struktury wielokomórkowe. Możliwy jest też rozwój niezbyt trwałego układu, który może przemieścić się głównie przez Wielkopolskę oraz Kujawy. Wieczorem na północy i północnym wschodzie powstać mogą kolejne burze, głównie w formie pojedynczych komórek lub burz wielokomórkowych. Burze stopniowo będą się przemieszczać na północny wschód. Największa aktywność burz przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Większość burz zaniknie w pierwszej części nocy.

Burzom towarzyszyć będą:

  • intensywne opady deszczu do ok. 15-25 mm, w strefie 1. stopnia zagrożenia lokalnie powyżej 25-30 mm, szczególnie przy przejściu kilku komórek;
  • silne porywy wiatru do ok. 70 km/h, a w strefie 1. stopnia zagrożenia do ok. 80-90 km/h, również w strefie odpływu poza opadami;
  • opady gradu o średnicy do 1,5-2,5 cm, a w przypadku superkomórki do ok. 3,5 cm.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar 1. stopnia zagrożenia …

W niedzielę pogodę w Polsce kształtował będzie niż baryczny z rejonu Niemiec, z którym związany będzie front atmosferyczny. W ciepłym sektorze niżu, przed strefą frontu, obecna będzie strefa zbieżności wiatru. Nad Polską zalegać będzie stosunkowo ciepła i chwiejna masa powietrza, która umożliwi rozwój komórek burzowych. Niestabilność atmosfery (SB CAPE do 800-1200 J/kg) pokryje się z podwyższonymi wartościami parametrów kinematycznych. Skrętność wiatru (SRH) osiągnie punktowo do 100-150 m2/s2. Parametr DLS (uskok 0-6km) i LLS (uskok 0-1km) osiągną ok. 10-15 m/s.

Pierwsze burze rozwiną się na południowym zachodzie w godzinach popołudniowych, a następnie wzdłuż całej strefy zbieżności. Burze stopniowo będą się łączyć w klastry wielokomórkowe, mogą też zorganizować się w układ wielokomórkowy, który przemieści się głównie przez Wielkopolskę i Kujawy. Jeśli dojdzie do rozwoju takiego układu, na jego czele możliwe będą silniejsze porywy wiatru do ok. 80-90 km/h. Możliwa jest również akumulacja opadów przekraczająca 30 mm. Silne porywy wiatru możliwe są także w przypadku stref odpływu – tzw. outflow boundary – które dość licznie mogą towarzyszyć burzom w niedzielę z powodu obecności dość suchych warstw w dolnej troposferze.

Biorąc pod uwagę prognozowane warunki, w niedzielę możliwy jest również rozwój superkomórek burzowych (szczególnie północna część obszaru), którym towarzyszyć będą przede wszystkim opady gradu (do ok. 2,5-3,5 cm średnicy), a także silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu. Burze te mogą nie być jednak zbyt trwałe, a rozwijające się mezocyklony nie powinny być zbyt rozbudowane w pionie. Prognozowane warunki nie powinny jednak sprzyjać rozwojowi trąb powietrznych – ewentualne marginalne ryzyko dotyczy północnej części obszaru, głównie rejonu Żuław.

… Pozostały obszar …

Pojedyncze komórki burzowe rozwijać się mogą szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju, poza głównym obszarem zbieżności wiatru. Głównym zagrożeniem będą w nich intensywne opady deszczu oraz silny wiatr. Niewykluczone są także opady gradu. Lokalne i znacznie słabsze burze mogą pojawić się także w pozostałej części kraju poza krańcami południowo-wschodnimi. Zanik aktywności burzowej nastąpi w pierwszej części nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.