Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.05.2024 i noc 22/23.05.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.05.2024, 6:00 UTC do 23.05.2024, 6:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i centralnej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych i nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu i mniejszym stopniu silnych porywów wiatru. Nie wyklucza się kilku słabych trąb powietrznych niezwiązanych z mezocyklonem.

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.05.2024 i noc 22/23.05.2024

PODSUMOWANIE

W środę Polska znajdzie się pod wpływem wilgotnej i chwiejnej masy powietrza. W związku z tym spodziewać się należy lokalnie silnych burz, które rozwiną się w strefie zbieżności wiatru, rozciągającej się w pasie od Roztocza przez województwo świętokrzyskie, łódzkie i wielkopolskie po północną część województwa lubuskiego. Początkowo będą to komórki burzowe, w tym także nieliczne superkomórki wysokoopadowe, które przekształcą się w układy wielokomórkowe. Główna strefa burz powoli będzie się przemieszczała na północny zachód. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, które powodować mogą zalania i podtopienia. Rozwój burz możliwy będzie już od godzin porannych, a ich szczyt aktywności przypadnie na godziny popołudniowe. Wieczorem i w pierwszej części nocy większość burz powinna zaniknąć, jednak pojedyncze wyładowania możliwe będą również w porze nocnej. W drugiej części dnia burze w postaci pojedynczych komórek lub słabego układu wielokomórkowego mogą wystąpić na północnym wschodzie kraju.

Podczas przechodzenia burz należy spodziewać się następujących zjawisk współtowarzyszących:

  • Opadów gradu o średnicy do 3 cm,
  • Ulewnych i nawalnych opadów deszczu (30-40 mm, lokalnie >40 mm)
  • Porywów wiatru do ok. 70 km/h, możliwe pojedyncze przypadki do ok. 90 km/h,
  •  Niewykluczone wystąpienie słabej trąby powietrznej (landspout, niezwiązanej z mezocyklonem)

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE

…południe, południowy zachód i centrum Polski…

Rozwój pojedynczych burz będzie możliwy już w godzinach porannych, a z biegiem godzin zjawisk będzie przybywać. Burze rozwijać się będą w środowisku umiarkowanej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 1000-1500 J/kg, Lifted Index na ogół do   -4) i w niskich wartościach  parametrów kinematycznych (DLS <10 m/s, lokalnie do 15 m/s; SRH 50-100 m2/s2). Początkowo burze przybiorą formę niezorganizowanych komórek burzowych, które po południu mogą zorganizować się w formację wielokomórkową. Niewykluczone jest powstanie systemu training storms. W takim przypadku nad jedną miejscowością może przejść kilka rdzeni opadowych. Potencjalne układy wielokomórkowe utworzyć się mogą w pasie od Roztocza po północną część Ziemi Lubuskiej. Z powodu niskiej prędkości przemieszczenia się burz oraz dużej akumulacji wilgoci w atmosferze (parametr PWAT 35-40 mm) w kilku przypadkach mogą pojawić się nawalne opady, a w konsekwencji zalania i podtopienia, a nawet powódź błyskawiczna (flash flood) na obszarach górskich i zurbanizowanych. W północnej części strefy zagrożenia może wystąpić także opad gradu do 3 cm  oraz silniejsze porywy wiatru do ok. 80-90 km/h. Burze możliwe będą przez cały okres obowiązywania prognozy, lecz największej aktywności należy spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych

…północny wschód…

Lokalne, słabo zorganizowane burze możliwe są w także na północnym wschodzie. Będą one miały charakter pojedynczych, jednak nie wyklucza się utworzenia niewielkiej struktury wielokomórkowej. Burze te przyniosą potencjalnie opady gradu do 2 cm oraz możliwe silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Największa aktywność burz w tym rejonie przypadnie na popołudnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.