PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.05.2024, godz. 6:00 UTC do 26.05.2024, godz. 6:00 UTC
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej, zachodniej, centralnej i częściowo południowej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu oraz silnego wiatru, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąby powietrznej.
OMÓWIENIE:
W sobotę dalszym ciąg burzowej aury. Konwekcja będzie rozproszona po całym kraju, a najwięcej burz wystąpi w zachodniej, południowej, centralnej oraz północnej i północno-wschodniej Polsce. Burze pojawią się już we wczesnych godzinach okołopołudniowych, a ostatnie zaczną zanikać w nocy. Będą przemieszczać się na północny-zachód, początkowo w formie pojedynczych komórek konwekcyjnych, które będą łączyć się w większe struktury wielokomórkowe. W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:
- opady deszczu do ok 20-30 mm, punktowo > 30 mm
- opady gradu do ok. 2-3 cm,
- porywy wiatru do ok. 80-85 km/h, punktowo > 90 km/h
- trąba powietrzna.
PODSUMOWANIE:
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
Polska w dalszym ciągu pozostaje w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia, w masie powietrza polarnego morskiego. Nad Bałtykiem obecny będzie słaby front okluzji, który zaznaczy się w postaci wzrostu niskiego zachmurzenia. Dodatkowo nad krajem pojawią się w dolnej troposferze linie zbieżności wiatru. Umiarkowana energia konwekcji wraz ze słabym przepływem doprowadzi do powstania burz, których prędkość przemieszczania będzie niewielka, co wygeneruje opady do 30 mm, a punktowo nawet powyżej tej wartości. Ze względu na wysokie wypiętrzenie chmur miejscami pojawi się grad. Największe rozmiary może osiągać na zachodzie i północnym-wschodzie Polski do ok. 3 cm. Prócz opadów deszczu i gradu komórkom konwekcyjnych będzie towarzyszył silny wiatr w porywach do ok 75 km/h. W północnej części Lubelszczyzny oraz na Podlasiu warunki ścinania wiatru będą sprzyjać powstawaniu superkomórek burzowych. Mimo to w sobotę dominować będą pojedyncze komórki oraz wielokomórkowe burze. Umiarkowanie niski poziom kondensacji, oraz słabsza dynamika sprzyjać będzie powstaniu trąb powietrznych typu lądowego (ang. landspout).
W CIĄGU DNIA MOŻLIWA JEST AKTUALIZACJA PROGNOZY.