Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.05.2024 i noc 29/30.05.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.05.2024 godz. 06:00 UTC do 30.05.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu i mniejszym stopniu silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.05.2024 i noc 29/30.05.2024

Środa będzie kolejnym dniem z burzą na obszarze Polski. Tym razem przejście zafalowanego frontu atmosferycznego obejmie wschodnią części kraju a szczególnie teren w pasie Tarnów-Giżycko. Prognozowane burze rozwijać się będą w zalegającej chwiejnej masie powietrza a ich inicjacja nastąpi najpewniej w okolicach godziny 11:00 CEST. Wypiętrzone komórki burzowe przemieszczać się będą głównie w kierunku północnym z odchyleniem na zachód. Zwłaszcza na terenie objętym 1. stopniem zagrożenia istnieje szansa formacji struktur burz superkomórkowych generujących opad gradu o średnicy około 2-3 cm.

W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 30 mm a lokalnie nawet 40 mm (w ciągu 1h),
  • opady gradu do ok. średnicy 3 cm,
  • porywy wiatru o prędkości do 70 km/h,

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

W środę możemy spodziewać się dalszej kontynuacji dynamicznej aury. Kolejny dzień z burzą odnotować będzie można zwłaszcza w wschodniej części kraju. Pogodę w większej części Europy kształtować będą głównie ośrodki niskiego ciśnienia – rozbudowany niż znajdujący się nad Morzem Północnym oraz mniejszy, lecz z czasem powiększający się niż znad Morza Czarnego. Taki układ baryczny sprowadzi do wschodniej części Polski niestabilną masę powietrza, aczkolwiek w drugiej części dnia nastąpi przemieszczenie się zafalowanego frontu atmosferycznego oraz jednoczesny napływ chłodniejszej partii powietrza. Energia konwekcyjna będzie oscylować w granicach 600-900 J/kg natomiast ścinanie wiatru osiągnąć może wartości około 10 m/s. Po raz kolejny największym zagrożeniem mogą być podwyższone wartości opadów atmosferycznych ze względu na zawartość pary wodnej w troposferze (PW do ok. 28 mm). W związku ze wspomnianym uwodnieniem, istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia lokalnych zalań czy podtopień. Ryzyko to, związane jest z dość powolnym przemieszczaniem się komórek burzowych a dodatkowo nad niektórym obszarze burze mogą pojawić się kilkukrotnie.

W związku z dynamiczną sytuacją zachęcamy do śledzenia wydanych ostrzeżeń w czasie rzeczywistym za pośrednictwem serwisu SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.