Prognoza konwekcyjna na dzień 01.06.2024 i noc 01-02.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.06.2024, godz. 06:00 UTC do 02.06.2024, godz. 06:00 UTC

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznego obszaru Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąby powietrznej.

Uwaga: Istnieje możliwość aktualizacji prognozy do 2. stopnia zagrożenia, przede wszystkim z uwagi na intensywne opady deszczu, a na południowym wschodzie kraju z uwagi na opady dużego gradu.

PODSUMOWANIE:

Nad Polską nadal zalegać będzie ciepła i niestabilna masa powietrza, w której licznie rozwijać się będą burze. Sprzyjać im będzie powolne przemieszczanie się niżu górnego. Początkowo będą to komórki izolowane, łączące się następnie w układy wielokomórkowe. Możliwy jest również rozwój burz superkomórkowych – szczególnie na terenach podgórskich oraz na obszarze Polski południowo wschodniej.

Najwięcej burz rozwinie się w godzinach popołudniowych i wczesno wieczornych, przemieszczać się będą zgodnie z cyrkulacją niżową (z południa na wschodzie kraju, a z północnego wschodu na zachodzie). Będą im towarzyszyć następujące zjawiska:

  • silne opady deszczu, do 20-40 mm/h, a w kilku przypadkach nawet ponad 50 mm;
  • opady gradu o średnicy do 2-3 cm, a w burzach superkomórkowych do ok. 4 cm (i możliwość wystąpienia gradu nieco większego, szczególnie na wschód od linii Siedlce-Kielce-Kraków);
  • porywy wiatru przeważnie do ok. 70-75 km/h, a w kilku przypadkach do ok. 85 km/h;
  • istnieje niskie ryzyko wystąpienia trąby powietrznej, na południowym wschodzie również związanej z mezocyklonem.

Należy również pamiętać, ze zagrożeniem zawsze są same wyładowania atmosferyczne – należy to mieć na uwadze szczególnie w czasie wycieczek np. w terenach górskich.

OMÓWIENIE SZCZEGÓŁÓWE:

Nad Polską w dalszym ciągu zalegać będzie niestabilne, ciepłe powietrze polarne morskie, które będzie się charakteryzować umiarkowaną do dużej niestabilnością termodynamiczną – CAPE osiągnie do ok. 1300-2000 J/kg. Burze będą się rozwijać w warunkach na ogół słabych uskoków wiatru – wyjątkiem będzie Polska południowo wschodnia (szczegóły poniżej). Głównymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi burz będą strefy zbieżności wiatru oraz obecność niżu górnego, który przyczyni się do zaostrzenia pionowego gradientu temperatury.

… Polska zachodnia, południowa, środkowa, północna …

Burze będą mieć podobny przebieg do poprzednich dni – początkowo będą to izolowane komórki, łączące się dość szybko w formacje wielokomórkowe. Szczególnie intensywny rozwój będzie następować wzdłuż stref zbieżności wiatru. Duże nagromadzenie wilgoci występować będzie właśnie wzdłuż tych stref, powodując duże ryzyko występowania silnych opadów deszczu towarzyszących burzom. Opady będą więc głównym zagrożeniem, a w przypadku przejścia burz nad jednym terenem mogą spowodować podtopienia i zalania – nie można wykluczyć, że sumy przekroczą 40-50 mm. Z tego powodu na podstawie kolejnych aktualizacji nie można wykluczyć wydania 2. stopnia zagrożenia na część obszaru, która może być najbardziej narażona na wystąpienie silnych opadów związanych z burzami.

Warunki – mimo dość niskich uskoków wiatru – nie wykluczają również wystąpienia burz superkomórkowych, szczególnie na terenach podgórskich. Będą one mogły przynosić opady gradu o średnicy do ok. 3-4 cm i silne porywy wiatru. Grad o mniejszej średnicy, za to w większych ilościach (nawet powodujących powstanie warstwy gradu) może występować również w przypadku silnych burz pulsacyjnych, które będą wykorzystywać spore zasoby energii.

…Polska południowo wschodnia – na wschód od linii Siedlce-Kielce-Kraków…

Region ten został wyróżniony z powodu większego ryzyka wystąpienia burz superkomórkowych. Umiarkowana do dużej chwiejności termodynamicznej (wyrażona poprzez MLCAPE) osiągnie tutaj nawet do 1600-2000 J/kg, a jednocześnie pojawi się nasilony przepływ powietrza, a co za tym idzie – większe będą uskoki wiatru: w warstwie 0-6km do ok. 15-18 m/s, w warstwie 0-1 km do ok. 8-10 m/s. Zwraca uwagę również sprzyjający uskok kierunkowy, głównie w dolnych 1-1,5 km, ale z drugiej strony dość chaotyczny profil wiatru powyżej 3-4 km.

Prognozy wskazują więc, że warunki te doprowadzą do rozwoju co najmniej kilku trwalszych burz superkomórkowych. Ich głównym zagrożeniem będą opady dużego gradu, którego średnica może dochodzić do około 4 cm, a w pojedynczych przypadkach może przekraczać 4-5 cm. Z uwagi na ograniczony zasięg przestrzenny ryzyka dużego gradu na chwilę obecną nie został jednak uwzględniony 2. stopnień zagrożenia. Ponadto burzom będą towarzyszyć opady deszczu o silnym natężeniu (ponad 20-30 mm/h) oraz porywy wiatru do ok. 80 km/h. Nie można również wykluczyć wystąpienia trąby powietrznej związanej z mezocyklonem, jednak o niewielkiej sile – ryzyko takie istnieje przede wszystkim z uwagi na podwyższony uskok w dolnym kilometrze (prędkościowy/kierunkowy).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.