Omówienie aktualnej sytuacji – 20:45, 21.06.2024

DYSKUSJA OBSZAROWA DLA POLSKI
Ważna od 21.06.2024, godz. 21:00 czasu lokalnego do 22.06.2024, godz. 03:00 czasu lokalnego

OMÓWIENIE:

…Polska południowo zachodnia i zachodnia…

W tej chwili obserwujemy dość niezorganizowany mezoskalowy układ konwekcyjny, który rozciąga się w pasie od zachodniej Wielkopolski i wschodniej Ziemi Lubuskiej po Dolny Śląsk. Pod względem możliwych dzisiaj zagrożeń, dla większości mieszkańców jest to zdecydowanie dobra informacja – ryzyko gwałtownych zjawisk zostało w ten sposób ograniczone. Układ ten występuje wprawdzie w relatywnie korzystnych warunkach, jednak zwracają uwagę dwie kwestie:

  • rozwój pierwszej strefy burz nastąpił wcześniej, niż było to spodziewane, wobec czego uskoki wiatru były w tym czasie niższe niż są prognozowane na godziny późniejsze;
  • aktualnie dominuje forma wielokomórkowej burzy dobudowującej się od tylnej strony.

Z tego powodu inaczej wygląda aktualne zagrożenie groźnymi zjawiskami: zdecydowanym problemem stają się intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do podtopień w przypadku wielokrotnego przejścia burz nad danym obszarem. Jednocześnie należy zauważyć, że mimo przejścia burz przez znaczną część woj. lubuskiego jak i dolnośląskiego, nad tym obszarem nadal zalega niestabilna masa powietrza zwrotnikowego: wskazuje to na dalszy potencjał do rozwoju burz, chociaż potencjał będzie już znacznie mniejszy.

W kolejnych godzinach aktualne burze będą się przesuwać na północny wschód, a przed aktualną strefą mogą się rozwijać kolejne komórki. Prawdopodobny jest tez rozwój superkomórek. Silne porywy wiatru w dalszym ciągu mogą towarzyszyć burzom, jednak będą to zjawiska ograniczone przestrzennie – aktualnie wydaje się, że ryzyko rozległej burzy wiatrowej, o zasięgu kilku województw, zostało w zasadzie wyeliminowane W dalszym ciągu jednak mogą powstawać wbudowane linie szkwału z silnym wiatrem o niewielkim zasięgu; porywy mogą być związane również z wbudowanymi superkomórkami.

Burze będą się przesuwać dalej na północny wschód, pozostaną aktywne do godzin rannych.

…Polska południowa – obszar Górnego Śląska i regiony sąsiadujące…

W kierunku tego obszaru przemieszcza się niewielki pod względem zasięgu przestrzennego MCS który rozwinął się z superkomórki burzowej. Układ wkracza w nieco bardziej suche powietrze oraz mniejsze wspomaganie wielkoskalowe, co może doprowadzić do jego osłabienia, jednak w dalszym ciągu przynosi silny wiatr i po godz. 22:00-22:30 może dotrzeć do polskiej granicy. Z drugiej jednak strony przemieszcza się trasą bardzo korzystną pod względem ukształtowania terenu i przez obszar Bramy Morawskiej może wkroczyć nad Śląsk, kierując się dalej na północny wschód. Głównym zagrożeniem będą silne porywy, mogą przekraczać 80-100 km/h. Lokalnie – w przypadku wbudowanej superkomórki – możliwy grad do 2-4 cm.

W DALSZYM CIĄGU NALEŻY OBSERWOWAĆ AKTUALNE OSTRZEŻENIA W SYSTEMIE SKYPREDICT: https://lowcyburz.pl/sp3/index2.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.