Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.06.2024 i noc 29/30.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.06.2024, godz. 6:00 UTC do 30.06.2024, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Karpat z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz porywistego wiatru.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz porywistego wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.06.2024 i noc 29/30.06.2024

Sobota będzie względnie spokojnym dniem w porównaniu do poprzednich, które obfitował w groźne zjawiska atmosferyczne. Mimo to na południowym wschodzie w ciągu dnia mogą rozwinąć się pojedyncze, prawie stacjonarne komórki burzowe, które głównie przyniosą intensywne opady deszczu, gradu oraz porywisty wiatr. Miejscami mogą wystąpić podtopienia i zalania, szczególnie w górach. Burze będą przemieszczać się głównie w kierunkach wschodnich, a ostatnie wylądowania powinny wystąpić pod wieczór.

Z kolei w nocy, w drugiej połowie prognozuje się wejście strefy zorganizowanych burz w formie wielokomórkowej w postaci liniowej. Burze te będą przemieszczać się na północny-wschód i może towarzyszyć im silny wiatr oraz intensywne opady deszczu, szczególnie na Pomorzu Zachodnim.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • Porywy wiatru do ok. 70-80 km/h, w przypadku MCS na północnym-zachodzie nawet do ok. 90 km/h,
  • opady gradu do ok. 2-3 cm,
  • opady deszczu do ok. 15-30 mm, w górach do 35-45 mm.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Nasz kraj w sobotę dostanie się pod wpływ słabego wyżu znad Zatoki Gdańskiej. Jednak na południu obecny będzie pofalowany front atmosferyczny, który w początkowej fazie przyniesie burze na południowym-wschodzie Polski. Wspomniany front zacznie bardziej falować i przesuwać się na północ kraju. Tam dojdzie do powstania ośrodka niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów atmosferycznych i dolnotroposferycznej linii zbieżności wiatru – sprzyjać to będzie tworzeniu się kolejnych układów burzowych.

… południowo-wschodnie krańce Polski (głównie Karpaty) …
Ze względu na podwyższone wskaźniki termodynamiczne i orografię terenu w górach burze mogą generować intensywne opady deszczu do ok 30 mm, punktowo w Bieszczadach do 35-45 mm powodując podtopienia oraz opady dużego gradu do ok. 3 cm. Sprzyjać temu będzie dosyć powolne tempo przemieszczania się komórek konwekcyjnych.

… północny zachód i zachód Polski …
Z kolei na północnym-zachodzie Polski sytuacja nie jest do końca klarowna i możliwych jest kilka scenariuszy. Najbardziej prawdopodobne są dwa, że burza wielokomórkowa wkroczy znad Niemiec lub utworzy się na naszej zachodniej granicy i zacznie szybko się organizować, a następni przemieści się w kierunku północno-wschodnim. Inny scenariusz przewiduje, że burze będą występować praktycznie wzdłuż granicy i wkroczą w głąb Polski dopiero po czasie obowiązywania obecnej prognozy konwekcyjnej. W związku z tym nie wykluczona jest aktualizacja prognozy dla tego obszaru. Niezależnie od scenariusza burzom tym, które utworzą się w pobliżu centrum niżu może towarzyszyć bardzo silny wiatr do ok. 80, a lokalnie do ok. 90 km/h, a także intensywne opady deszczu i gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.