Prognoza konwekcyjna na dzień 30.06.2024 i noc 30.06/01.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.06.2024, godz. 6:00 UTC do 01.07.2024, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznego obszaru zachodniej połowy kraju, głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu, w mniejszym stopniu przed silnymi opadami deszczu oraz trąbą powietrzną

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów otaczających 2. stopień zagrożenia z powodu tych samych zjawisk, jednak z niższym prawdopodobieństwem wystąpienia

PODSUMOWANIE:

Nad Polskę szerokim strumieniem dotrze bardzo niestabilne i upalne powietrze zwrotnikowe. Od zachodu zbliżać się będzie natomiast rozległa zatoka niskiego ciśnienia, co spowoduje nasilenie przepływu powietrza. W warunkach takich rozwijać się będą intensywne burze, które będą przyjmować postać superkomórek (to z nimi będą wiązać się najintensywniejsze zjawiska) oraz burz wielokomórkowych, które mogą mieć wbudowane linie szkwału (które będą się wiązać z bardzo silnym wiatrem). Co ważne, można spodziewać się wystąpienia dwóch głównych stref burz: pierwszej – gwałtowniejszej od południowego zachodu w głąb kraju, oraz drugiej – związanej z frontem chłodnym który późnym popołudniem wkroczy znad Niemiec do Polski. Prawdopodobne jest również przyhamowanie rozwoju burz aż do godz. 16-17 – wówczas faworyzowana będzie jedna intensywniejsza strefa bezpośrednio przed frontem chłodnym.

Burzom w niedzielę towarzyszyć będą:

  • silne porywy wiatru, do ok. 80-110 km/h, a w kilku przypadkach (szczególnie przy superkomórkach bądź rozwoju wybrzuszonej linii szkwału) do ok. 120-130km/h;
  • silne porywy wiatru do ok. 60-90 km/h mogą występować również w oddaleniu od burz – będą związane ze strefami odpływu;
  • opady dużego gradu o średnicy do 3-4 cm, a w superkomórkach późnym popołudniem i wieczorem do ok. 5-6 cm;
  • intensywne opady deszczu do 20-40 mm/h, a miejscami do ok. 50-60 mm/h;
  • istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia trąby powietrznej, szczególnie w północnej części obszaru; ryzyko w ciągu dnia będzie ograniczane dość wysokim poziomem kondensacji; w przypadku rozwoju superkomórki zdolnej wygenerować takie zjawisko, trąba powietrza może mieć umiarkowaną siłę.

Burze najpierw rozwiną się w rejonie Sudetów i Dolnego Śląska, co nastąpi prawdopodobnie po godz. 13-14 czasu lokalnego, jednak możliwe jest również zahamowanie ich rozwoju aż do ok. godz. 16-17 czasu lokalnego. Burz będzie od tej pory stopniowo przybywać, a najwięcej będzie ich późnym popołudniem oraz w pierwszej części nocy – wtedy też będą nieść najgroźniejsze zjawiska. Burze będą dość szybko przesuwać się na północny wschód, a ich zasięg będzie się rozprzestrzeniać w kierunku wschodnim. Burze prawdopodobnie pozostaną aktywne przez całą noc. Rozproszone, wewnątrzmasowe komórki o krótkim czasie trwania mogą również powstać w godzinach popołudniowych na południowym wschodzie Polski.

UWAGA! Z uwagi na dynamiczną sytuację, nie jest wykluczona aktualizacja prognozy, przede wszystkim pod względem obszarowym.

OMÓWIENIE SZCZEGÓŁÓWE:

…Polska zachodnia i środkowa (na zachód od linii Olsztyn-Katowice)…

Tak jak zaznaczono powyżej, burze mogą rozwijać się po godz. 13-14 w rejonie Dolnego Śląska bądź południowej Wielkopolski, a następnie po północną część kraju. Co jednak ważne, w przypadku zbyt niskiej wilgotności i nie wystarczająco wyraźnej zbieżności, możliwe jest zahamowanie rozwoju konwekcji aż do godz. 16-17. Wówczas jednak rozwój może mieć bardziej eksplozywny charakter, a burze będą gwałtowniejsze.

Niezależnie jednak od początkowej godziny rozwoju, przeważnie będą to superkomórki oraz burze wielokomórkowe, które będą się rozwijać w dużej chwiejności oraz umiarkowanych uskokach wiatru. W przypadku superkomórek – najkorzystniejsze warunki wystąpią na północ od linii Poznań-Łódź. Superkomórki w takich warunkach będą zdolne przynieść opad gradu o średnicy około 4-5 cm, lokalnie ok. 6 cm.

W związku z dość wysokim poziomem kondensacji oraz zalegania dość suchych warstw powietrza, burzom będą towarzyszyć silne prądy zstępujące, przynoszące zjawiska downburst. Na ogół porywy mogą osiągać do ok. 100 km/h, jednak nie wykluczamy, że punktowo będą to zjawiska niszczące, z porywami ponad 120-130 km/h.

Niektóre modele prognostyczne dopuszczają również stopniowe łączenie się burz z terenów Wielkopolski i zachodniej części woj. łódzkiego w układ MCS, który może się późnym popołudniem i wieczorem przemieścić w rejon Kujaw i Warmii. W takim przypadku głównym zagrożeniem będzie silny wiatr – szczególnie gdy dojdzie do rozwoju burzy z sygnaturą bow echo. W takim wypadku porywy przekraczające 90-100 km/h mogą wystąpić na dość znacznym obszarze.

W północnej części obszaru w związku ze wzmożonym przepływem w dolnych 1-2 km wystąpi podwyższone ryzyko trąby powietrznej, jednak w ciągu dnia będzie ono skutecznie ograniczone przez dość wysoki poziom kondensacji. Jeśli jednak w rejonie rozwinie się superkomórka i znajdzie się w korzystnym środowisku w godzinach późno popołudniowych lub wczesno wieczornych (w dość krótkim oknie czasowym), może dojść do rozwoju trąby powietrznej, nawet o umiarkowanej sile.

… Polska wschodnia (na wschód od linii Olsztyn-Katowice)…

W ciągu dnia spodziewane są bardzo wysokie temperatury, do 34-36°C, a na przeważającym obszarze przez cały dzień oraz wieczorem będzie spokojnie i burze nie będą występować. Ewentualne przelotne opady lub burze mogą wystąpić na południowy wschód od linii Białystok-Warszawa-Kraków – jeśli w ogóle dojdzie do inicjacji konwekcji (która to będzie bardzo utrudniona), burze przyniosą silny deszcz i silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h oraz miejscami grad, ale będą one szybko zanikać.

W nocy od zachodu zbliży się strefa frontu, a burze zaczną stopniowo obejmować ten obszar – przeważnie już po godz. 22-24. W przypadku rozwoju układu burzowego, głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, chociaż ryzyko to będzie stopniowo coraz niższe wraz z upływem godzin. Najpóźniej burze pojawią się na południowy wschód od linii Lublin-Tarnów, przeważnie dopiero rano (bądź wystąpią po upływie ważności prognozy).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.