Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 4.07.2024 i noc 4/5.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 4.07.2024, godz. 9:00 UTC do 5.07.2024, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia porywistego wiatru w mniejszym stopniu z powodu intensywnych opadów deszczu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 4.07.2024 i noc 4/5.07.2024

W czwartek burze pojawią się popołudniu oraz w nocy. Pierwsze z nich mogą wystąpić na południowym-wschodzie naszego kraju gdzie przyjmą formę rozproszonych komórek. Będą przemieszczać się na wschód i północny-wschód. Tam głównym zagrożeniem będą opady deszczu do ok. 15-20 mm, porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h.

Popołudniu od zachodu nasunie się kolejna strefa burz. Te już będą bardziej zorganizowane w formie wielokomórkowej struktury liniowej. Burzom tym może towarzyszyć silniejszy wiatr do ok 80-85 km/h, a w przypadku mini superkomórek burzowych powyżej tych wartości. Nie wykluczony mały grad. Burze będą przemieszczać się na wschód Polski i w godzinach nocnych powinny zacząć słabnąć.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • porywy wiatru do ok. 80-85 km/h, w przypadku superkomórek burzowych powyżej 85 km/h,
  • opady gradu do ok. 1-2 cm,
  • opady deszczu do ok. 15-20 mm.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia … Dzisiaj nasz kraj znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia znad pogranicza Morza Północnego i Norweskiego. Przez Polskę od zachodu przemieszczać się będzie związana ze wspomnianym niżem zatoka niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Prognozowana energia termodynamiczna nie będzie wysoka jednak wchodzący wraz z frontem obszar o zwiększonej kinematyce i podwyższonych parametrach skrętności wiatru przyczyni się do formowania burz wielokomórkowych. Możemy mieć do czynienia z dwiema strefami liniowymi i zależeć to będzie od tego czy dojdzie do okluzji na terenie Niemiec czy Polski. Jeśli w tym drugim wypadku to nad Pomorzem Zachodnim będą to dwie strefy burz, które szybko się połączą. Nie wykluczone, że lokalnie powstanie mini superkomórka burzowa, a w szczególności dotyczy to południowego-zachodu. Komórki przemieszczać się będą na wschód Polski, a ostatnich wyładowań należy spodziewać się w nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.