Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 12.07.2024 i noc 12/13.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.07.2024, godz. 6:00 UTC do 13.07.2024, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, południowo-zachodniej, zachodniej, północno-zachodniej i częściowo centrum Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu oraz opadów dużego i bardzo dużego gradu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Warmii i Mazur, Mazowsza oraz Lubelszczyzny z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 12.07.2024 i noc 12/13.07.2024

Piątek będzie kolejnym dniem z silnymi burzami. Będą one przynosić w szczególności nawalne opady deszczu do ok 50 mm/h, opady dużego gradu do ok. 3-5 cm, a także porywisty wiatr do ok. 90-100 km/h. Na południu kraju już od godzin okołopołudniowych mają pojawiać się pojedyncze burze lub niewielkie systemy wielokomórkowe. Warunki będą sprzyjać też rozwojowi superkomórek burzowych, a wtedy prognozowane zagrożenia mogą być bardziej intensywne. W późniejszych godzinach popołudniowych i wieczornych ma wejść do kraju od południowego-zachodu lub zorganizować się już nad Polską mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS). Będzie on przemieszczał się, jak większość burz, na północny-wschód. Niektóre prognozy sugerują wejście kolejnego układu w godzinach nocnych od Małopolski przez Mazowsze po Mazury. Burze mogą występować do sobotnich godzin porannych.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • nawalne opady deszczu do ok. 40-60 mm/h, w trakcie przejścia MCS możliwe opady powyżej 60 mm/h,
  • wiatr w porywach do ok. 90-100 km/h,
  • opady gradu do ok. 3-5 cm,
  • trąby powietrzne.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …

W piątek do Polski napływać będzie gorące, wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Na południu kraju początkowo obecny będzie pofalowany front atmosferyczny, który przemieści się na północ Polski. W kolejnych godzinach od zachodu zbliży się niż z centrum nad Danią wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, poprzedzonym strefą zbieżności wiatru. Warunki do rozwoju silnych burz będą przejawiać się umiarkowanie wysoką energią termodynamiczną dochodząca do ok. 1500-1800 J/kg, sporymi uskokami prędkościowymi wiatru DLS do ok. 15-20 m/s, LLS do ok. 10 m/s oraz kierunkowymi SRH do 200-300 m2/s2 jak i bardzo wysokim PW dochodzące do ok. 50 mm. W takich warunkach należy spodziewać się dobrze zorganizowanej konwekcji w postaci superkomórek burzowych oraz układów MCS. Największe ryzyko powstania groźnych burz przewiduje się w pasie od Dolnego Śląska przez centrum po Pomorze i Mazury. Przebieg zjawisk opisano w podsumowaniu.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W pasie od Warmii przez Mazowsze po Lubelszczyznę początkowo prognozuje się pojawienie pojedynczych komórek konwekcyjnych. Jednak w nocy niektóre wyliczenia modeli sugerują wkroczenie od południowego-zachodu MCS, przede wszystkim z silnym i porywistym wiatrem. Ze względu na porę wejścia układu, może on nie mieć już tak dużej intensywności.

Piątkowa sytuacja nie jest do końca jeszcze pewna. Wszystko zależy od pory dnia wejścia zatoki niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym oraz strefy zbieżności wiatru jak i samej inicjacji konwekcji. Dlatego istnieje możliwość aktualizacji prognozy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.