PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.08.2024, godz. 6:00 UTC do 18.08.2024, godz. 6:00 UTC
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznego obszaru Polski z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru
PODSUMOWANIE:
Sobota będzie kolejnym dniem z burzami na znacznym obszarze kraju. Przeważnie będą to początkowo izolowane komórki, łączące się następnie w niezbyt zorganizowane struktury wielokomórkowe. Miejscami możliwe jest przejście kilku burz nad jednym obszarem. Burze będą obecne w zasadzie przez cały okres ważności prognozy – od godzin rannych aż po nocne, z największą aktywnością od godzin okołopołudniowych po późne popołudnie. Burzom towarzyszyć będą następujące zjawiska:
- intensywne opady deszczu, do ok. 30-40 mm/h, a lokalnie powyżej tych wartości; miejscami łączne opady przekroczą 50-70 mm;
- lokalnie silne porywy wiatru, do ok. 75-90 km/h;
- lokalnie opady gradu o średnicy do ok. 2-3 cm.
W przypadku poprawy warunków, możliwa jest aktualizacja prognozy do 2. stopnia zagrożenia.
OMÓWIENIE SZCZEGÓŁÓWE:
W ciągu dnia nad Polskę będzie postępować adwekcja niestabilnej i wilgotnej masy powietrza. Nad Polską północno zachodnią zalegać będzie natomiast pofalowany chłodny front atmosferyczny. Masa powietrza napływająca nad Polskę charakteryzować się będzie energią chwiejności o wartościach umiarkowanych do dość dużych oraz bardzo dużą zawartością wody w kolumnie, nawet ponad 42-46 mm. Jednocześnie prognozowane są dość niskie wartości uskoków wiatru – zarówno prędkościowe, jak i kierunkowe.
W centrum oraz na południu kraju warunki takie będą sprzyjać więc rozwojowi burz, które będą się przemieszczać dość powoli, a niektóre z nich mogą być wręcz stacjonarne. Początkowo burze będą mieć formę pojedynczych komórek, łącząc się następnie w formacje wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu, które mogą prowadzić do podtopień i zalań, szczególnie w terenach zabudowanych. Dodatkowo burzom mogą towarzyszyć silne porywy wiatru, przede wszystkim związane ze zjawiskiem wet downburst, na skutek znacznego obciążenia opadem prądu zstępującego – w takich sytuacjach porywy mogą sięgać ok. 90 km/h. Miejscami wystąpią opady gradu do ok. 2-3 cm średnicy. Istnieje szansa rozwoju burz superkomórkowych, szczególnie od Kujaw po Mazowsze oraz na Pogórzach. Burze będą się rozwijać przez całą dobę, ale najliczniejsze będą po południu. Przesuwać się będą w kierunku północno wschodnim lub wschodnim.
Nad Polską północno zachodnią zaznaczy się silniejszy przepływ, ale jednocześnie spore zachmurzenie znacznie ograniczy energię CAPE. Tym samym ryzyko rozwoju gwałtowniejszych burz jest wątpliwe, jednak nie można ich wykluczyć – głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru oraz opady deszczu prowadzące do zalań.