Prognoza konwekcyjna na dzień 21.11.2024 i noc 21/22.11.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.11.2024 godz. 06:00 UTC do 22.11.2024, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

W czwartek Polska pozostanie pod wpływem rozległego obszaru niskiego ciśnienia z ośrodkiem w rejonie południowej Finlandii, a nad kraj nadal napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego, z wyraźnym pionowym gradientem temperatury. W drugiej części doby oddziaływanie tego niżu ograniczać się będzie do Polski północnej – południowa część kraju przejściowo znajdzie się w siodle barycznym, a następnie oddziaływać będzie niż z południa Europy.

Burze nad Polską występować mogą występować przede wszystkim w województwach północnych oraz nad wodami Morza Bałtyckiego. Będą to typowe burze adwekcyjne, a najkorzystniejsze warunki wystąpią nad wodami Bałtyku, które będą wyraźnie cieplejsze niż napływająca masa powietrza, powodując zaostrzenie pionowego gradientu temperatury, a w rezultacie rozwój chmur konwekcyjnych. Zjawiska przemieszczać się będą z zachodu na wschód, a burze występować mogą przez całą dobę, nawet kilkukrotnie nad zbliżonym obszarem.

W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • porywy wiatru o prędkości do 60 km/h, a w pasie Wybrzeża do ok. 80 km/h,
  • punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 10-15 mm/h,
  • punktowo silniejsze opady mokrego śniegu do ok. 5-10 cm/h,
  • opady krupy śnieżnej i znaczne ograniczenie widzialności.

Przelotne opady śniegu oraz krupy śnieżnej mogą występować w czwartek również w głębi kraju, szczególnie od łódzkiego przez mazowieckie i świętokrzyskie po lubelskie i podkarpackie, gdzie przemieści się płytka zatoka niskiego ciśnienia. Konwekcja będzie jednak słabnąć od południowego wschodu, a niezbyt korzystny profil pionowy oraz dość nisko położone wierzchołki chmur nie powinny być wystarczające do wystąpienia wyładowań. Nie można \w pełni wykluczyć wystąpienia burz również w tych województwach, ale na chwilę obecną obszar ten nie zostaje uwzględniony w Prognozie z powodu zbyt niskiego prawdopodobieństwa tych zjawisk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.