PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.04.2025 godz. 06:00 UTC do 15.04.2025, godz. 06:00 UTC
PODSUMOWANIE:
W poniedziałek nad Polską – przede wszystkim północną i środkową – znajdzie się ciepła i wilgotna, a zarazem niestabilna masa powietrza. Od godzin okołopołudniowych nastąpi rozwój chmur konwekcyjnych, które rozbudują się do chmur Cumulonimbus. Główna aktywność zjawisk przypadnie na późne popołudnie i wieczór, a następnie będą dość szybko zanikać.
Burzom będą towarzyszyć następujące zjawiska:
- okresowo intensywne opady deszczu, do ok. 5-15 mm;
- porywy wiatru do ok. 40-50 km/h;
- w przypadku trwalszych burz: lokalnie opady drobnego gradu do ok. 2 cm średnicy.
SZCZEGÓŁÓWE OMÓWIENIE:
Uwagę w poniedziałek powinny zwrócić dwa obszary:
- północna Polska: w obszarze Pomorze-północne Kujawy-zachodnia Warmia komórki konwekcyjne mogą łączyć się w pasmo liniowe i tworzyć trwalsze struktury. Sprzyjać może temu wyraźniejsza strefa zbieżności, nasilana początkowo bryzą morską. Burze rozwiną się wczesnym popołudniem, przemieszczając się z umiarkowaną prędkością na wschód, a rozwój będzie następować od południowej strony strefy. Burze zanikną późnym popołudniem.
- województwo kujawsko-pomorskie, północne łódzkie i północne i zachodnie mazowieckie: w tym obszarze komórek konwekcyjnych może być dość dużo, ale rozwój nastąpić może nieco później. Na części obszaru nie można wykluczyć również rozwoju niezbyt trwałej superkomórki z opadami gradu, czemu sprzyjać będzie skręt kierunku wiatru w dolnej warstwie oraz uskok prędkościowy w warstwie 0-6km rzędu 10-13 m/s. Burze będą się przemieszczać dość powoli na północny wschód; zanikną wieczorem.