Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 5.06.2025 i noc 5/6.06.2025

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 5.06.2025, godz. 6:00 UTC do 6.06.2025, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa wokół stopnia 2 zagrożenia z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia dużego gradu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 5.06.2025 i noc 5/6.06.2025

W czwartek Polska będzie znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia ze słabo zaznaczoną zatoką niżową. Na wschodzie i w centrum przemieszczać się będzie pofalowany front atmosferyczny ze strefą zbieżności. W godzinach przedpołudniowych burze mogą występować już na północnym-wschodzie kraju jako pozostałość z nocnego układu konwekcyjnego. W późniejszych godzinach prognozowany jest już rozwój burz w północnej, północno-zachodniej i południowo-wschodniej części Polski. Jednak najdogodniejsze warunki do ich rozwoju będą na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Tam możliwe jest wystąpienia burz wielokomórkowych oraz superkomórek burzowych z silnymi porywami wiatru oraz intensywnymi opadami deszczu i dużego gradu. Niewykluczony podobny scenariusz jak dzień wcześniej z wejściem MCS z wbudowanych bow echo od strony naszych południowych sąsiadów i przejście w kierunku północno-wschodnim po Lubelszczyznę i Mazowsze.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • opady gradu do ok. 3-5 cm,
  • intensywne opady deszczu do ok. 20-35 mm w czasie burz, punktowo do 40 mm,
  • silny wiatr w porywach do ok. 100-110 km/h, punktowo powyżej 110 km/h,
  • bardzo niewielkie ryzyko pojawienia się tornada.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 i 1 stopniem zagrożenia …

Na południowym-wschodzie kraju prognozowana jest umiarkowana i wysoka energia CAPE do ok. 1500-1700 J/kg. Takie warunki występować będą w obecności zwiększonej kinematyki (DLS do ok 15-22 m/s, LLS do ok. 15-17 m/s, SRH 0-3 do ok. 200-350 m2/s2). Dodatkowo obecny pofalowany front atmosferyczny będzie wspomagał procesy konwekcji, których start prognozowany jest na godziny popołudniowe, a największy rozwój w godzinach wieczornych i nocnych. Największym zagrożeniem będą superkomórki burzowe z gradem dochodzącym do ok. 5 cm oraz silnym i porywistym wiatrem. Niewykluczone, że może dojść do rozwoju 1-2 tornad, mimo że warunki do ich rozwoju nie będą korzystne. W godzinach późno wieczornych i w pierwszej połowie nocy prognozuje się wejście od południa układu MCS z wbudowanymi superkomórkami. Niewykluczone, że liniowa postać burz zacznie się wyginać w kształt łuku (bow echo). Tutaj największym zagrożeniem będą niszczące porywy wiatru do ok 100-110 km/h, punktowo nawet do 120 km/h. Burze będą przemieszczać się na północny-wschód i powinny zanikać w drugiej połowie nocy, nad ranem.

… Obszar objęty możliwością burz …

Omówiony zostanie głównie obszar NW Polski ze względu na podwyższone parametry kinematyczne troposfery. Burze na tym obszarze pojawią się we wczesnych godzinach popołudniowych i będą przemieszczać się na północny-wschód. Początkowo przyjmą one charakter pojedynczych komórek ale możliwe są również słabo zorganizowane burze wielokomórkowe. Nie można wykluczyć powstania superkomórek burzowyche ale towarzyszyć im będą zjawiska mniej dynamiczne niż na SE Polski.  W trakcie przejścia burz należy spodziewać się na tym obszarze głównie opadów deszczu do ok 15-25 mm, gradu do ok. 2-3 cm oraz porywów wiatru do ok 70-80 km/h, punktowo do 85 km/h. Istnieje możliwość aktualizacji prognozy dla tego obszaru do 1 stopnia zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.