PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.06.2026, godz. 06:00 UTC do 09.06.2026, godz. 06:00 UTC
PODSUMOWANIE:
W poniedziałek największe szanse do rozwoju burz pojawią się na krańcach Polski północno-wschodniej. Prawdo-podobieństwo rozwoju burz będzie umiarkowanie wysokie, choć same burze nie powinny być szczególnie intensywne. Największym zagrożeniem z ich strony będą intensywne opady deszczu oraz punktowo silne porywy wiatru. Rozwój burz spodziewany jest we wczesnych godzinach popołudniowych, choć pierwsze komórki burzowe mogą pojawić się jeszcze przed południem. Poza obszarem możliwości burz o prawdopodobieństwie większym bądź równym 50% ryzyko rozwoju burz będzie znacznie niższe z uwagi na dużo słabsze warunki.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:
- intensywne opady deszczu o natężeniu 25-30 mm/h;
- lokalnie silne porywy wiatru o prędkości do 70-80 km/h;
- opady drobnego gradu;
- niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej.
OMÓWIENIE:
Wspominana we wczorajszej prognozie zatoka niskiego ciśnienia będzie nadal przemieszczać się na wschód. Jej oś znajdzie się już poza granicami naszego kraju, nad Litwą i Białorusią, gdzie w ciągu najbliższej doby będzie stopniowo ulegać wypełnieniu. To właśnie tam pojawi się najwięcej burz w związku z konwergencją wiatru oraz niestabilną masą powietrza.
Część chwiejnej masy obejmie również północno-wschodnie krańce Polski. Energia CAPE będzie jednak umiarkowanie niska na poziomie 500-700 J/kg uśredniając wyliczenia poszczególnych modeli. Dodatkowo prognozowane są bardzo słabe warunki kinematyczne (m.in. uskoki wiatru w warstwie 0-6 km do 10 m/s). Znacznie lepiej pod kątem rozwoju burz wygląda za to wymuszanie konwekcji oraz profil wilgotnościowy dla tego obszaru. Zawartość wilgoci jak na te warunki będzie całkiem spora, około 8-9 g/kg powietrza, chociaż wydajność opadów nie powinna być intensywna (PW na poziomie 24-28 mm).
Taki obraz sugeruje rozwój kilku burz pulsacyjnych na krańcach Polski północno-wschodniej w obrębie województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego, a także poza granicami naszego kraju. Burze przyjmą charakter stacjonarny z niewielką prędkością przemieszczania się w kierunku wschodnim, ponadto z dużym prawdopodobieństwem będą dosyć wcześnie zanikać i odradzać się obok. Pomimo niezbyt silnego potencjału opadowego (intensywności), możliwe jest nagromadzenie większej ilości opadów w jednym miejscu w przypadku wystąpienia kilku burz nad tym samym obszarem. W dalszym ciągu możliwe będą także silniejsze porywy wiatru rzędu 70-80 km/h (m.in. z uwagi na dosyć stromy gradient pionowy w dolnej troposferze). Omawiane zagrożenia nie klasyfikują się jednak do wydania 1. stopnia ostrzeżenia.








