PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 8.07.2025, godz. 6:00 UTC do 9.07.2025, godz. 6:00 UTC
STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców południowo-wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu i trąb powietrznych.
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu.
PODSUMOWANIE:
We wtorek Polska znajdować się będzie w obszarze obniżonego ciśnienia. Od południa prognozowane jest wejście niżu genueńskiego, który będzie przemieszczać się wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego. Wspomniany front znajdzie się w rejonie wschodniej i południowo-wschodniej części naszego kraju, rozdzielając gorącą i wilgotną masę powietrza zwrotnikowego od chłodnej masy powietrza polarnego. Bliska obecność centrum ośrodka niskiego ciśnienia będzie wspomagać procesy konwekcyjne, a te mogą pojawić się już w godzinach wczesno popołudniowych. Początkowo występować będą głównie w centrum kraju. W późniejszych godzinach prognozuje się wejście większego układu mezoskalowego znad Słowacji, który będzie przemieszczać się wzdłuż naszej wschodniej granicy. Burzom towarzyszyć będą przede wszystkim intensywne opady deszczu i gradu oraz silny i porywisty wiatr. Niewykluczone są superkomórki burzowe w trakcie których może następować intensyfikacja zjawisk oraz dodatkowo pojawienie się trąby powietrznej. Komórki będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim i północnym, a ostatnie burze mogą zanikać w godzinach nocnych.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:
- intensywne opady deszczu do ok. 30-40 mm w czasie trwania zjawiska,
- silny wiatr w porywach do ok. 80-90 km/h, punktowo ponad 90-100 km/h,
- opady małego gradu do ok. 2 cm,
- trąba powietrzna.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 2 i 1 stopniem zagrożenia …
Na południowym-wschodzie kraju prognozowana jest umiarkowana energia CAPE do ok. 800 J/kg. Wspierana ona będzie wzmożonymi ruchami pionowymi związanymi z obecnością centrum niżu. Dodatkowo parametry kinematyczne będą podwyższone: DLS do ok. 20 m/s, LLS do ok. 15 m/s, SRH do ok. 200-300 m2/s2. W takich warunkach należy spodziewać się dobrej organizacji burz w postaci superkomórek burzowych i burz wielokomórkowych (MCS). Ze względu na podwyższone parametry wodności troposfery (PW do ok. 30-40 mm) największym zagrożeniem ze stron burz będą intensywne opady deszczu oraz bardzo silny wiatr. Trajektoria centrum ośrodka niskiego ciśnienia nie jest do końca pewna. W związku z tym 2 stopień zagrożenia zostaje wydany tylko dla obszarów granicznych Polski i Ukrainy, jednak należy mieć na uwadze, że nieznaczna zmiana ulokowania centrum niżu będzie skutkować zmianą obszaru zagrożenia i może okazać się, że 1 stopień zagrożenia w zupełności wystarczy. Dlatego nie wyklucza się jutro aktualizacji prognozy i zwiększenia obszaru 2 stopnia zagrożenia albo zmniejszenia go do stopnia 1.