Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 8.07.2025 i noc 8/9.07.2025

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 8.07.2025, godz. 6:00 UTC do 9.07.2025, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców południowo-wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu i trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 8.07.2025 i noc 8/9.07.2025

We wtorek Polska znajdować się będzie w obszarze obniżonego ciśnienia. Od południa prognozowane jest wejście niżu genueńskiego, który będzie przemieszczać się wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego. Wspomniany front znajdzie się w rejonie wschodniej i południowo-wschodniej części naszego kraju, rozdzielając gorącą i wilgotną masę powietrza zwrotnikowego od chłodnej masy powietrza polarnego. Bliska obecność centrum ośrodka niskiego ciśnienia będzie wspomagać procesy konwekcyjne, a te mogą pojawić się już w godzinach wczesno popołudniowych. Początkowo występować będą głównie w centrum kraju. W późniejszych godzinach prognozuje się wejście większego układu mezoskalowego znad Słowacji, który będzie przemieszczać się wzdłuż naszej wschodniej granicy. Burzom towarzyszyć będą przede wszystkim intensywne opady deszczu i gradu oraz silny i porywisty wiatr. Niewykluczone są superkomórki burzowe w trakcie których może następować intensyfikacja zjawisk oraz dodatkowo pojawienie się trąby powietrznej. Komórki będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim i północnym, a ostatnie burze mogą zanikać w godzinach nocnych.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • intensywne opady deszczu do ok. 30-40 mm w czasie trwania zjawiska,
  • silny wiatr w porywach do ok. 80-90 km/h, punktowo ponad 90-100 km/h,
  • opady małego gradu do ok. 2 cm,
  • trąba powietrzna.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 i 1 stopniem zagrożenia …

Na południowym-wschodzie kraju prognozowana jest umiarkowana energia CAPE do ok. 800 J/kg. Wspierana ona będzie wzmożonymi ruchami pionowymi związanymi z obecnością centrum niżu. Dodatkowo parametry kinematyczne będą podwyższone: DLS do ok. 20 m/s, LLS do ok. 15 m/s, SRH do ok. 200-300 m2/s2. W takich warunkach należy spodziewać się dobrej organizacji burz w postaci superkomórek burzowych i burz wielokomórkowych (MCS). Ze względu na podwyższone parametry wodności troposfery (PW do ok. 30-40 mm) największym zagrożeniem ze stron burz będą intensywne opady deszczu oraz bardzo silny wiatr. Trajektoria centrum ośrodka niskiego ciśnienia nie jest do końca pewna. W związku z tym 2 stopień zagrożenia zostaje wydany tylko dla obszarów granicznych Polski i Ukrainy, jednak należy mieć na uwadze, że nieznaczna zmiana ulokowania centrum niżu będzie skutkować zmianą obszaru zagrożenia i może okazać się, że 1 stopień zagrożenia w zupełności wystarczy. Dlatego nie wyklucza się jutro aktualizacji prognozy i zwiększenia obszaru 2 stopnia zagrożenia albo zmniejszenia go do stopnia 1.

Zaszufladkowano do kategorii News, Prognozy | Możliwość komentowania Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 8.07.2025 i noc 8/9.07.2025 została wyłączona

Prognoza konwekcyjna na dzień 7.07.2025 oraz noc 7/8.07.2025

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 7.07.2025, godz. 06:00 UTC do 8.07.2025, godz. 06:00 UTC

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i częściowo wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu, a w mniejszym stopniu także z powodu niewielkiego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej oraz intensywnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru położonego w pasie „okalającym” stopień 2. – od Beskidu Żywieckiego po granicę wschodnią głównie ze względu na ryzyko wystąpienia opadów dużego gradu, silnego wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski

PODSUMOWANIE:

W poniedziałek na południowym wschodzie prognozowane są silne burze, które rozwiną się w ciepłym sektorze. Na wstępie należy zaznaczyć, iż istnieje szansa, że silne burze „ominą” nasz kraj, a cały incydent wypchnięty będzie na wschód (teren Ukrainy). Innym problemem może okazać się konwekcja masowa, która ograniczy potencjał burz.

W prognozach od dłuższego czasu utrzymują się silne burze. Głównie sugerowany jest układ wielokomórkowy, który do Polski miałby wkroczyć ze Słowacji. Układ ten miałby przemieścić się nad obszarem Podkarpacia oraz południowej części Lubelszczyzny. Wówczas głównym zagrożeniem będzie silny wiatr.  Nie można wykluczyć również trybu superkomórkowego – wówczas sporym zagrożeniem byłyby opady dużego gradu oraz silny wiatr. Podczas przechodzenia superkomórek istniałoby także niewielkie ryzyko pojawienia się trąby powietrznej. Szczytowa aktywność potencjalnie groźnych burz przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne.

W czasie przechodzenia burz należy spodziewać się następujących zjawisk współtowarzyszących:

  • Opadów gradu do 3-5 cm,
  • Opadów deszczu do 30-40 mm,
  • Silnych porywów wiatru do 100-120 km/h,
  • 1-2 przypadków trąby powietrznej (mała szansa).

OMÓWIENIE

…Polska południowo-wschodnia i częściowo wschodnia (Podkarpacie, Lubelszczyzna)…

Poniedziałek może przynieść sporo „zawirowań w pogodzie” na ternie Polski południowej, południowo-wschodniej oraz częściowo wschodniej. Na zafalowaniu na froncie atmosferycznym rozwinąć się mają silne burze. Na południowym wschodzie kraju prognozowana jest znaczna chwiejność termodynamiczna (MUCAPE do 1600-2000 Jkg-1), której towarzyszyć mają podwyższone parametry kinematyczne (DLS do 20-25 m/s, SRH 150-250 m2/s2 , LLS do 12-15 m/s). Stworzy to środowisku do rozwoju, jak i istnienia gwałtownych burz. Ciężko jest oszacować tryb konwekcji, jednak większość wyliczeń wskazuje na ryzyko rozwoju superkomórek burzowych. Nie można wykluczyć także przejścia układu wielokomórkowego nad Podkarpaciem oraz południem Lubelszczyzny. Ze względu na podwyższoną skrętność (SRH do 250 m2/s2), DLS oraz CAPE w warstwie 0-3 lokalnie >100 Jkg-1 istnieje niewielkie ryzyko zejścia trąby powietrznej. Ograniczeniem będzie stosunkowo umiarkowany i wysoki poziom kondensacji (LCL). Zagrożeniem będzie także ulewny opad deszczu z racji wysokiego uwodnienia atmosfery (parametr PWAT [zawartość wody w słupie atmosfery] do 30-40 mm. Symulacje wskazują także na obecność niewielkich suchych warstw, co stanowi sugestię o potencjale do występowania silnych porywów wiatru.

Tak jak napisano w podsumowaniu, jest szansa na łagodniejszy przebieg burz. Przede wszystkim istnieje możliwość wypchnięcia warunków bardziej na wschód. Wówczas silne burze ograniczyłyby się obszarowo raczej do wschodnich rubieży. Innym problemem okazać się może niewielkie hamowanie konwekcji (paramtr CIN miejscami <-20 Jkg-1), przez co może dojść do sytuacji, w której rozwijać się będzie wiele burz. Ograniczyłoby to potencjał rozwijających się burz do generowania groźnych zjawisk współistniejących.

…zachodnia część kraju…

W tym regionie (Dolny Śląsk, Ziemia Lubuska, rejon Niz. Szczecińskiej) w godzinach wieczornych mogą rozwinąć się punktowe burze, a także wkroczyć znad Niemiec. Nie powinny nieść potencjalnie groźnych zjawisk współistniejących, toteż nie zostaje wydany stopień 1.

Zaszufladkowano do kategorii News | Możliwość komentowania Prognoza konwekcyjna na dzień 7.07.2025 oraz noc 7/8.07.2025 została wyłączona

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 6.07.2025 i noc 6/7.07.2025

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 6.07.2025, godz. 06:00 UTC do 7.07.2025, godz. 06:00 UTC

Prognoza konwekcyjna na dzień 6.07.2025 i noc 6/7.07.2025

PODSUMOWANIE:
W niedzielę po południu do zachodniej części Polski przybliży się pofalowany front atmosferyczny związany z niżem znad Półwyspu Skandynawskiego. Do naszego kraju będzie napływała gorąca masa powietrza charakteryzująca się niewielką chwiejnością oraz dużymi niedosytami wilgoci w dolnej troposferze. W nocy z niedzieli na poniedziałek nad krajem rozbuduje się zatoka niżowa, nasili się także przedfrontowa strefa zbieżności, w rejonie której pod wpływem niewielkiej chwiejności mogą występować komórki burzowe i słabe układy wielokomórkowe. Pierwsze burze i przelotne opady deszczu niewykluczone są już późnym popołudniem w pasie od Dolnego Śląska po woj. podlaskie. W nocy opadów konwekcyjnych i burz powinno być więcej. Ich główna strefa występowania wejdzie od strony Czech i z upływem godzin będzie się przemieszczać na północny wschód, w stronę centrum kraju. Najprawdopodobniej strefa ta będzie związana z zanikającym mezoskalowym układem konwekcyjnym.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Opady deszczu o wysokości do ok. 25-30 mm/h,
  • dość silny wiatr o prędkości w porywach do ok. 70 km/h.

OMÓWIENIE:

… południowy zachód i centrum kraju …
Wieczorem lub w pierwszej części nocy znad Czech do południowo-zachodniej części Polski dotrze strefa opadów z wbudowanymi komórkami burzowymi, najprawdopodobniej związana z zanikającym mezoskalowym układem konwekcyjnym, który w ciągu dnia uformuje się nad Austrią i południowymi Czechami. Warunki termodynamiczne będą stosunkowo słabe (CAPE do ok. 500-800 J/kg), natomiast pojawi się większe pionowe ścinanie wiatru, zwłaszcza w dolnych 3 km troposfery, gdzie w związku z rozwojem zatoki niżowej w drugiej części nocy zaznaczy się wyraźny wzrost prędkości przepływu powietrza. Wraz z przemieszczającą się na północny wschód strefą opadów i burz wzrośnie wodność troposfery, co przejawi się wartościami PW nieznacznie przekraczającymi 40 mm. Będzie to przyczyną występowania dość silnych, a punktowo nawet ulewnych opadów deszczu (do 25-30 mm/h). Ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień jest jednak bardzo małe. Do rana opady i pojedyncze burze dotrą do woj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, przy czym aktywność burzowa może utrzymywać się aż do godzin porannych.

Zaszufladkowano do kategorii News, Prognozy | Możliwość komentowania Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 6.07.2025 i noc 6/7.07.2025 została wyłączona

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.07.2025 i noc 03/04.07.2025

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 03.07.2025, godz. 6:00 UTC do 04.07.2025, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części Polski, głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, a w godzinach nocnych nad Polską południową również intensywnych opadów deszczu

PODSUMOWANIE:

Nad Polskę szerokim strumieniem napływać będzie wyjątkowo rozgrzane powietrze zwrotnikowe. Równocześnie od północnego zachodu przemieszczać się będzie front chłodny, wypierający rozgrzane powietrze – za nim napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne. Z uwagi na niską wilgotność względną i wysoko położony poziom kondensacji, rozwój burz stoi jednak pod poważnym znakiem zapytania – z tego powodu w całym kraju uwzględnione zostało jedynie 15% ryzyko rozwoju burz, w tym burz kwalifikujących się na 1. stopień zagrożenia. Obecne prognozy wskazują, że na zdecydowanej większości Polski przy przejściu frontu nie pojawi się nawet jakikolwiek opad deszczu. Chociaż burze będą bardzo nieliczne, to lokalnie mogą im towarzyszyć:

  • silne porywy wiatru, przekraczające punktowo 80-90 km/h;
  • opady gradu o średnicy do około 3 cm (większe w przypadku ewentualnej superkomórki, jednak ryzyko jest marginalne);
  • intensywne opady deszczu, lokalnie ponad 20-30mm (szczególnie pora nocna w pasie od śląskiego po lubelskie).

Co ważne, silne porywy wiatru przekraczające 70-80km/h mogą towarzyszyć również chmurom Cumulonimbus, które nie będą generować wyładowań atmosferycznych.

SZCZEGÓŁÓWE OMÓWIENIE:

Może zostać przygotowane w godzinach rannych w przypadku wzrostu prawdopodobieństwa rozwoju burz – na chwilę obecną jest zbyt niskie.

Zaszufladkowano do kategorii News | Możliwość komentowania Prognoza konwekcyjna na dzień 03.07.2025 i noc 03/04.07.2025 została wyłączona