Nadciąga halny, a wraz z nim świeża porcja bardzo ciepłej masy powietrza

Obecnie nad zachodnią częścią Starego Kontynentu znajduje się potężny układ niskiego ciśnienia „Hermann”. W nadchodzących dniach centrum dynamicznego ośrodka niżowego będzie przemieszczać się nad wody Morza Norweskiego oraz północną Skandynawię, ulegając powolnemu wypełnianiu.

Spodziewany rozkład ośrodków barycznych na sobotę, godzinę 06:00 UTC (model GFS)

Spodziewany rozkład ośrodków barycznych na sobotę, godzinę 06:00 UTC (model GFS)

Mocno rozbudowany układ niskiego ciśnienia zacznie mieć wyraźny wpływ na pogodę m.in. na obszarze naszego kraju. Szczególnie warte uwagi są wyliczenia modeli pod względem możliwej siły halnego i związanego z nim ocieplenia. Adwekcja ciepłej, polarnej o cechach morskich masy powietrza obecna będzie już podczas bieżącej doby, jednak szczególnie ciepło zrobi się w sobotę. Napływ ciepłej masy powietrza będzie postępować po południowo – wschodniej stronie rozległego niżu „Hermann”, którego zatoka niżowa ulegnie mocnemu pogłębieniu daleko na południe Europejskiego Obszaru Synoptycznego. W międzyczasie znad Półwyspu Bałkańskiego w kierunku Europy Wschodniej będzie przemieszczać się centrum układu wysokiego ciśnienia, co z kolei zacznie sprzyjać zwiększaniu się gradientu barycznego. Dodatkowo model GFS wskazuje, że w pogłębionej zatoce, wzdłuż quasi-stacjonarnego, pofalowanego frontu atmosferycznego, przebiegającego po wschodniej stronie długiej fali górnej uformuje się kolejny ośrodek niżowy, który może wzmocnić prędkość nisko-troposferycznego prądu strumieniowego, jeszcze bardziej wpływającego na siłę halnego oraz dynamiczną adwekcję ciepłej masy powietrza.  Można powiedzieć, że intensywność wiatru w warstwie granicznej będzie ściśle uwarunkowana od głębokości nowego ośrodka niżowego.

Prognozowany nisko-troposferyczny prąd strumieniowy na powierzchni izobarycznej 850 hPa, którego prędkość będzie zależna od ośrodka niżowego powstałego wzdłuż wschodniegu grzbietu długiej fali górnej, na przebiegającym pofalowanym froncie atmosferycznym (GFS, sobota - godzina 06:00 UTC)

Prognozowany nisko-troposferyczny prąd strumieniowy na powierzchni izobarycznej 850 hPa, którego prędkość będzie zależna od ośrodka niżowego powstałego wzdłuż wschodniegu grzbietu długiej fali górnej, na przebiegającym pofalowanym froncie atmosferycznym (GFS, sobota – godzina 06:00 UTC)

Wygląda na to, że halny coraz większą prędkość zacznie osiągać z upływem piątku, a jego kulminacja ma mieć miejsce nocą z piątku na sobotę oraz podczas pierwszego dnia weekendu, kiedy może objawić się maksymalnymi porywami (Karpaty) o prędkości osiągającej i przekraczającej 105-120 km/h. Z wyliczeń modeli ALADIN i GFS wynika, że najmocniej powieje w szczytowych partiach Tatr. Silny i porywisty wiatr prognozowany jest też na obszarach podgórskich woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, gdzie w maksymalnych porywach może wiać z prędkością około 65-85 km/h. Oznacza to poważne zagrożenie dla organizatorów zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, które również ma być w zasięgu oddziaływania wiatru halnego. Dziś przez wzmacniający się wiatr jury było zmuszone odwołać drugą serię konkursową w Wiśle.

Temperatura powietrza wyliczana na sobotę przez model UMPL

Temperatura powietrza wyliczana na sobotę przez model UMPL

Adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza, silniejsze nasłonecznienie oraz obecność ciepłego i suchego wiatru będzie sprzyjać znacznym wzrostom temperatury w przyziemnej warstwie troposfery. Prognozy modelu UMPL wskazują, że wzdłuż południowej części Polski temperatura maksymalna w klatce meteorologicznej może wynieść nawet 10-12 °C. Przy tego typu sytuacji trzeba się także posłużyć prognozą przygotowaną w oparciu o metodę synoptyczną, która wskazuje na możliwe wzrosty temperatury do nawet około 14 °C!

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz