Prognoza konwekcyjna na dzień 5.07.2015 oraz noc 5/6.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 5.07.2015, godz. 2:00 CEST do 6.07.2015 godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA ZOSTAJE WYDANY DLA PÓŁNOCNO-ZACHODNIEJ I CZĘŚCIOWO ZACHODNIEJ CZĘŚCI KRAJU, GŁÓWNIE PRZED SILNYMI OPADAMI DESZCZU, ORAZ GRADEM I SILNYM WIATREM

prognoza_mapka

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska nadal znajdować się będzie w masie bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Temperatura na wysokości izobarycznej 850hPa na zachodzie kraju przekraczać będzie 20°C, zaś na wysokości 2 metrów termometry pokażą aż 35/38°C.Od zachodu nad Polskę zacznie docierać powietrze zawierające więcej wilgoci, stąd w chwiejnej masie będą rozwijać się burze. Późnym wieczorem i w nocy Polska zachodnia (a później także północna) znajdzie się w zasięgu aktywne zatoki niżowej oraz niewielkiego, lecz aktywnego układu niskiego ciśnienia.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia..

!!! Uwaga! W przypadku dynamicznego rozwoju sytuacji na zachód od kraju, możliwa aktualizacja do 2.stopnia zagrożenia w północno-zachodniej części obszaru !!!

W ciągu dnia, ze względu na silne nagrzanie przypowierzchniowej warstwy ziemi, skutkujące wzrostem energii chwiejności CAPE do około 2000J/kg oraz znaczącą zawartość pary wodnej w powietrzu (szczególnie woj. zachodniopomorskie, częściowo lubuskie oraz wielkopolskie – PW aż do 40-44mm), ale i niewielki przepływ (zaledwie 4-7m/s na wysokościach 500hPa i 700hPa),rozwijające się w godzinach popołudniowych burze będą występować w postaci izolowanych komórek oraz niewielkich klastrów (im dalej na północ i zachód, tym warunki będą nieco lepsze). Wysoki poziom kondensacji nie będzie sprzyjać występowaniu licznych burz. Nieco więcej burz może zacząć się rozwijać późnym popołudniem, wraz ze spadkiem poziomu kondensacji pary wodnej. Burze, miejscami o charakterze pulsacyjnym, będą przynosić przede wszystkim intensywne opady deszczu do 20-30mm, a lokalnie do około 40mm. Ze względu na niedosyty wilgoci w środkowej troposferze burzom mogą pojawić się zjawiska downburst, charakteryzujące się lokalnym, ale silnym porywom wiatru, nawet do około 80-90km/h. Burzom towarzyszyć będą również opady gradu do 2-3cm, zaś na północnym zachodzie być może do 4cm. Burze mogą być miejscami bardzo aktywne elektrycznie, szczególnie w godzinach późno popołudniowych i wieczornych.

Późnym wieczorem i w nocy, wraz ze zbliżaniem się osi zatoki niżowej, wzrośnie poziomy przepływ powietrza oraz pojawią się znaczące uskoki prędkościowe, jak i kierunkowe wiatru (DLS do 20-25m/s, LLS powyżej 10m/s, SRH do 150-200m/s2) – czyli warunki sprzyjające dobrej organizacji konwekcji. Już w ciągu dnia należy śledzić sytuację nad Niemcami, gdzie prawdopodobnie powstanie dość silny układ burzowy (MCS) z potężnymi opadami deszczu, dużym gradem oraz bardzo silnym wiatrem. Nie można wykluczyć, że układ ten, w nieco osłabionej już postaci, choć nadal dość aktywny elektrycznie, dotrze późnym wieczorem do Polski zachodniej i północno-zachodniej, wędrując w kierunku wschodnim z odchyleniem na północ. W takim wypadku może przynosić dość silny wiatr, do 70-85km/h oraz intensywne opady deszczu, łącznie do 20-30mm, lokalnie nieco więcej. W południowej części układu MCS może natomiast dochodzić do inicjacji nowych, aktywnych komórek burzowych. Możliwe jest jednak, że układ (zgodnie z prognozą modelu UM) z Niemiec skieruje się nieco bardziej na północ i jego południowa część przejdzie tylko nad północnymi krańcami Polski, przy czym jednocześnie mogą się tam nadal rozwijać nowe komórki burzowe. W drugiej części nocy słabnące burze i opady deszczu po nich pozostałe będą postępować na wschód, obejmując stopniowo do rana całe polskie wybrzeże i północną część kraju (ale nie dalej, niż do linii Wisły.

…Obszar objęty możliwością burz…

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest tu znacznie niższe, jednak nadal burze (popołudniu izolowane komórki, zaś w nocy nieco liczniejsze) mogą przynosić intensywne opady deszczu (do 20mm), wiatr do 80km/h oraz grad do 2cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz