PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.08.2015 godz. 08:00 CEST do 10.08.2015, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-wschodniej, centralnej i południowo-zachodniej głównie z powodu wystąpienia silnych porywów wiatru, intensywnych opadów deszczu i opadów dużego gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W niedzielę, z północnego-wschodu na południowy-zachód naszego kraju będzie rozciągać się strefa obniżonego ciśnienia, w której znajduje się pofalowany front atmosferyczny. Oddziela on bardzo gorącą, zwrotnikową masę powietrza, znajdującą się na południe od frontu i chłodniejsze powietrze polarnomorskie zlokalizowane na północ od niego. W strefie przyfrontowej dojdzie do nagromadzenia pary wodnej, dlatego należy spodziewać się wystąpienia zjawisk konwekcyjnych.
OMÓWIENIE:
…Polska północno-wschodnia…
Wg. modeli numerycznych na tym obszarze wystąpią najkorzystniejsze warunki zarówno do inicjacji zjawisk konwekcyjnych, jak i do ich intensyfikacji. Parametry termodynamiczne na poziomie CAPE 500-2000 J/kg, LI do -6. Obecność płytkiego niżu spowoduje wzrost poziomego przepływu powietrza, co będzie skutkowało podwyższonymi wartościami uskoków wiatru (DLS 10-18 m/s, SRH 50-200 m2/s2). Temperatura przekraczająca 30 C spowoduje podniesienie poziomu kondensacji LCL 1000-2000 m. Mimo, iż w wyższych partiach troposfery zaznaczą swoją obecność suche warstwy, to całkowita wodność będzie się mieścić w przedziale PW 30-40mm. W inicjacji konwekcji powinna pomóc przedfrontowa strefa konwergencji wiatru, być może także i sam front. Dodatkowego wspomagania w tym regionie można się spodziewać za sprawą wznoszenia quasi-geostroficznego. W takich warunkach, należy spodziewać się wystąpienia burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne. Nie wyklucza się powstania struktur zorganizowanych w postaci układu/ów MCS, na drodze których należy spodziewać się silnych porywów wiatru, związanych ze zjawiskiem microburst (suche warstwy, wysoki LCL, parametr delta theta-e do 20), intensywnych opadów deszczu, a także opadów dużego gradu. Szansa na grad będzie jednak większa w przypadku powstania superkomórek, w których będzie on mógł dochodzić do nawet +5 cm średnicy. W superkomórakach również należy liczyć się z silnym wiatrem. Najintensywniejsze zjawiska powinny wystąpić popołudniu i wieczorem.
… Pozostały obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…
Generalnie mniejsza chwiejność (CAPE do 1500 J/kg), a także zdecydowanie mniejszy przepływ powietrza (DLS < 10 m/s) powinny skutkować mniejsza intensywnością burz, jednak w dalszym ciągu wysoki LCL i suche warstwy w troposferze mogą doprowadzić do powstawania zjawisk typu microburst. Podobnie jak w północno-wschodniej Polsce tak i tu burze powinny powstawać głównie na przedfrontowej zbieżności wiatru. Jednak nie powinny być tutaj aż tak liczne. Największa aktywność burz prognozowana jest na godziny wieczorne i pierwszą część nocy. Oprócz silnego wiatru, ze względu na słaby przepływ, należy się liczyć z większymi sumami opadowymi. Nie wyklucza się opadów gradu do 2-3 cm średnicy.
Dokładna lokalizacja wystąpienia zjawisk nie jest znana, ze względu na rozbieżności modeli numerycznych co do umiejscowienia strefy frontowej.