PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.11.2015, godz. 06:00 CET do 20.11.2015 godz.06:00 CET
STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA ZOSTAJE WYDANY DLA CZĘŚCI POLSKI ZACHODNIEJ ZE WZGLĘDU NA MOŻLIWOŚĆ WYSTĄPIENIA SILNYCH PORYWÓW WIATRU
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdzie się jutro pod wpływem niżu wtórnego Iwan, który przemieszczać się w dniu jutrzejszym nad Skandynawią w kierunku środkowego Bałtyku. W drugiej części nocy znad Niemiec dotrze front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze (z temperaturą na poziomie -1°C na wysokości 850hPa i nawet -27/-30°C na poziomie 500hPa). Przy bardzo silnym przepływie powietrza w południowej części układu niżowego, nad Polską wystąpią warunki sprzyjające silniejszemu wypiętrzaniu się chmur, a więc i wystąpieniu burz.
OMÓWIENIE:
…Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…
W drugiej części nocy nad Polskę północno-zachodnią (obejmując stopniowo coraz większą część kraju) dotrze strefa stosunkowo niskiej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 100-300 J/kg oraz LI do -1°C), która pokryje się jednak z bardzo silnym przepływem (prędkość prądu strumieniowego w dolnej troposferze, na poziomie 850hPa, może sięgnąć nawet 30-32m/s), wysokim uskokiem wiatru (w warstwie 0-6km (DLS) do 20-30m/s w strefie najwyższej chwiejności oraz do nawet 40-50m/s w południowej części obszaru) oraz wysoką skrętnością wiatru, sięgającą nawet 200-400m2/s2. Prognozowana temperatura wierzchołków chmur konwekcyjnych ma spaść do około -30°C, miejscami do -35°C, a więc prawdopodobne jest wystąpienie wyładowań atmosferycznych; w przypadku niższego wypiętrzenia się chmur burzowych, ryzyko to może jednak zostać ograniczone. Jednocześnie ze względu na bardzo dobre warunki kinematyczne, komórki konwekcyjne /burzowe/ będą łączyć się w pasma, którym towarzyszyć mogą podmuchy wiatru do 60-80km/h oraz intensywne opady deszczu (lokalnie drobnego gradu). Możliwe jest także powstanie formacji liniowych – wtedy porywy wiatru, szczególnie na zachodzie kraju mogłyby osiągnąć 85-95km/h. Główna strefa warunków sprzyjających burzom przemieszczać się będzie stopniowo na wschód kraju, a największe szanse na burze z nią związaną wystąpią do wczesnego popołudnia. Później możliwy będzie już rozwój komórek opadowych, a szanse na wyładowania będą szybko maleć.
Kolejne burze możliwe będą natomiast w drugiej części dnia, jak i wieczorem oraz w nocy nad Morzem Bałtyckim, gdzie pomiędzy dość ciepłymi wodami a zimną masą powietrza zaistnieje znaczny gradient pionowy i warunki będą sprzyjać wypiętrzaniu się ośrodków konwekcyjnych, którym towarzyszyć mogą wyładowania. Potencjalne burze po wejściu na ląd będą jednak szybko słabnąć i tracić aktywność.