Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 11.05.2016 i na noc 11/12.05.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.05.2016, godz. 08:00 CEST do 12.05.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia obfitych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i większego gradu

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 11.05.2016 i na noc 11/12.05.2016

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 11.05.2016 i na noc 11/12.05.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Nad Polską znajduje się obecnie obszar charakteryzujący się bardzo małym gradientem barycznym. W związku z tym praktycznie w całym pionowym profilu atmosfery przepływ powietrza odbywa się z bardzo małą prędkością. Od zachodu powoli zbliża się większy ośrodek niskiego ciśnienia, którego centrum w środę będzie znajdować się nad Francją. Nasz kraj pozostanie w zasięgu powietrza polarnego charakteryzującego się umiarkowanie dużą chwiejnością termodynamiczną. Największa chwiejność prognozowana jest w północno-wschodniej części kraju i w środę w ciągu dnia jej strefa będzie się powoli przemieszczać ku zachodowi.

OMÓWIENIE:

… obszar objęty możliwością burz, w szczególności Polska północno-wschodnia …

Rozwój komórek burzowych będzie typowy dla głębokiej, wilgotnej konwekcji odbywającej się wewnątrz wygrzanej nad kontynentem masy powietrznej. W związku z powyższym około południa nastąpi znaczny wzrost zachmurzenia, pojawią się chmury kłębiaste szybko rozbudowujące się w pionie, przechodzące po pewnym czasie w chmury Cumulonimbus dające burze i silne, lokalne opady deszczu, a w niektórych przypadkach także gradu. Ponieważ w stosunku do poprzednich dni energia potencjalna dostępna drogą konwekcji CAPE wyraźnie wzrośnie, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, burze tym razem mogą być silniejsze, przynosić większe opady deszczu, porywisty wiatr i opady gradu do 2-3 cm w średnicy. Na Mazurach i Podlasiu model GFS prognozuje wystąpienie 0-30 hPa MLCAPE osiągającego 1500-2000 J/kg. Komórki burzowe na ogół będą pojedyncze i rozproszone, choć miejscami mogą się łączyć w niewielkie, słabo zorganizowane układy wielokomórkowe. Nie bez znaczenia będzie strefa zbieżności wiatru, która po południu pojawi się na południowym wschodzie Polski i będzie wędrować ku północy. Dzięki niej komórki burzowe, pomimo słabych warunków kinematycznych, będą utrzymywać się dłużej i nie zanikną zaraz po zachodzie Słońca. Burze w środę mogą występować na większym obszarze Polski. Im bardziej na zachód, tym szansa na zjawiska burzowe, z uwagi na bardziej suche powietrze w środkowej troposferze, będzie mniejsza. Stopień 1. zagrożenia w prognozie zostaje uwzględniony dla Polski północno-wschodniej z uwagi na prognozowane miejscami dość duże nasilenie burz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz