Prognoza konwekcyjna na dzień 14.06.2016 oraz noc 14/15.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 14.06.2016, godz. 08:00 CEST 15.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru w zachodniej połowie Polski, głównie ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu, mogących prowadzić do lokalnych podtopień oraz ze względu na niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie siodła barycznego pomiędzy niżami znad Rumunii i Wysp Brytyjskich. Nad zachodnią część kraju napływać będzie już znacznie cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego, charakteryzująca się znaczną zawartością wilgoci, w której dojdzie do rozwoju zjawisk burzowych. Nad częścią Polski wschodniej (północno wschodniej) znajdzie się ustępująca, sucha masa powietrza arktycznego, przez co burze nie będą tam występować.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…
mapka_14.06.2016
Głównym czynnikiem powodującym rozwój burz będzie wyraźnie zaznaczona strefa zbieżności wiatru, ciągnąca się od Śląska aż po Pomorze Zachodnie (województwa: śląskie, opolskie, wielkopolskie, cz. łódzkie, kujawsko-pomorskie, cz. pomorskie i zachodniopomorskie). Wzdłuż niej dojdzie do największego nagromadzenia wilgoci, a w rezultacie do rozwoju licznych burz, które mogą zacząć się pojawiać już w godzinach okołopołudniowych. W warunkach umiarkowanej chwiejności (SBCAPE do 1200-1400 J/kg oraz LI do -4/-5°C) burze będą się rozwijać dość szybko, a głęboka konwekcja ma mieć charakter wręcz masowy. Miejscami burze będą charakteryzować się podwyższoną aktywnością elektryczną. Dość dużej wilgotności na wszystkich poziomach troposfery (wilgotność względna rzędu 80-100% i PW przekraczające 30mm) będzie towarzyszyć niezbyt duży przepływ powietrza. Burze mogą więc przynosić dość duże sumy opadowe (rzędu 20-30mm w ciągu kilkudziesięciu minut), a biorąc pod uwagę duże prawdopodobieństwo przemieszczania się kilku burz z rzędu nad jedną miejscowością łączne sumy mogą być jeszcze wyższe (nawet około 30-40mm) co może prowadzić do podtopień. Burzom lokalnie będą także towarzyszyć opady drobnego gradu (poniżej 2cm) oraz silniejsze porywy wiatru, do 60-70km/h (choć w tej sytuacji przeważnie będą to zjawiska lokalne). Chmury burzowe będą się przemieszczać wzdłuż strefy zbieżności, przeważnie z południowego wschodu na północny zachód; jedynie na śląsku mogą się przemieszczać w kierunku południowo wschodnim bądź wschodnim. Aktywność zjawisk burzowych zacznie spadać wieczorem i w pierwszej części nocy burze zanikną. Miejscami mogą jednak pozostać umiarkowane i dość intensywne opady deszczu.

W ciągu dnia, ze względu na dużą ilość wilgoci w dolnej warstwie atmosfery, niski poziom kondensacji w strefie zbieżności (około 500-600m, później nawet około 200-400m) a także podwyższone wartości CAPE w dolnych 2 km, można się spodziewać powstania leja kondensacyjnego (bądź kilku), a także uformowanie krótkotrwałej trąby powietrznej typu landspout. Szanse na takie zjawisko zaistnieją w wilgotnym środowisku wzdłuż linii zbieżności. Prawdopodobieństwo wykształcenia się trąby powietrznej jest niskie, niemniej jednak należy o nim wspomnieć.

…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…

Na pozostałym obszarze, ze względu na oddalenie od osi głównej zbieżności, prawdopodobieństwo rozwoju burz z ulewnymi opadami deszczu prowadzącymi do podtopień jest wyraźnie niższe, niemniej jednak również tu burze mogą się rozwijać. Przynosić będą ulewne opady do 10-20mm oraz drobny grad do około 1cm średnicy. W zachodniej części obszaru zjawiska burzowe będą wędrować na wschód bądź północny wschód. Burze będą zanikać wieczorem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz