Prognoza konwekcyjna na dzień 25.06.2016 i na noc 25/26.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.06.2016, godz. 08:00 CEST do 26.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, północnej i centralnej Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, centralnej i północnej Polski ze względu na intensywne opady dszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.06.2016 i na noc 25/26.06.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę sytuacja synoptyczna nad Europą nie ulegnie większym zmianom. Głównymi ośrodkami barycznymi wpływającymi na pogodę na Starym Kontynencie, będą niż znad Wielkiej Brytanii i rozległy wyż znad pogranicza Rosji, Ukrainy i Białorusi. Taka sytuacja gwarantuje napływ gorącego, a zarazem wilgotnego zwrotnikowego powietrza do Środkowej Europy. W zachodniej części Polski swoją obecność zaznaczy niewielki niż atmosferyczny znad Niemiec, który będzie się przemieszczać na północ. W nocy od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać polarnomorska masa powietrza.

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

W ciągu dnia dojdzie do znacznego nagromazenia pary wodnej w przyziemnej warstwie atmosfery. Przy temperaturze rzędu 30-34 stopnii Celsjusza, punkt rosy wzrośnie do 18-21 C. Takie warunki będą odpowiadaly za wzrost poziomu kondensacji z uniesienia do 1400-2200 m. W środkowej troposferze znajdą się stosunkowo suche warstwy powietrza, które będą się cechować względnie dużym pionowym gradnientem temperatur, przekraczającym 7 stopni C/km. Tym samym energia CAPE wyniesie 1500-3000 J/kg, LI do -9. Warunki kinematyczne będą się utrzymywać na umiarkowanym poziomie (DLS < 15 m/s, LLS < 10 m/s). Inicjacji głębokiej konwekcji będą sprzyjać strefy przedfrontowej konwergencji wiatru.

Na tej podstawie prognozuje się wystąpienie burz, które mogą przybrać gwałtowny charakter. Najsilniejszych zjawisk należy spodziewać się późnym popołudniem i wieczorem. Modele numeryczne sugerują powstanie burz pulsacyjnych, które w początkowej fazie mogą być izolowane. Z biegiem czasu komórki konwekcyjne będą miały tendencję do łączenia się w multikomórki lub mezoskalowy układ konwekcyjny, być może w postaci training storms. W godzinach popołudniowych największym zagrożeniem podczas burz będą silne, punktowe porywy wiatru dochodzące lub nawet przeraczające 110 km/h, za które odpowiadać będą zjawiska typu downburst (microburst). W przypadku burz pulsacyjnych i ewentualnych superkomórek należy liczyć się z opadami gradu o średnicy 2-4 cm. W miarę rozwoju sytuacji, największym zagrożeniem podczas burz staną się ulewne opady deszczu (do 50 mm), które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień. Będzie to możliwe za sprawą niewielkiego poziomego przepływu powietrza, niewielkiej prędkości przemieszczania się stref konwekcyjnych i przechodzenia wielu komórek burzowych nad jednym regionem. Burze będą się przemieszczać na północny-wschód. W nocy zjawiska powinny słabnąć, jednak lokalnie mogą się utrzymywać do godzin porannych.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Na tym obszarze warunki termodynamiczno-kinematyczne będą podobne do tych z obszaru objętego 2 stopniem zagrożenia. Główną różnicą będzie odległość od sfrefy frontowej, przez co nie będzie tutaj wyraźnych stref konwergencji wiatru. Dlatego należy się spodziewać, że burze wystąpią głównie w godzinach wieczornych i nocnych. Wyjątkiem mogą być obszary górskie, gdzie burze mogą się rozwijać za sprawą wspomagania orograficznego. Największym zagrożeniem podczas burz, głównie w postaci multikomórek lub MCS, będą intensywne opady deszczu, które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień. Opady gradu o średnicy do 3 cm i wiatr do 100 km/h również mogą się zdarzyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz