PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.07.2017, godz. 09:00 CEST do 20.07.2017, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska pozostaje w zasięgu dość rozległego układu wyżowego, jednak przez kraj przebiega równoleżnikowo ułożona strefa frontu atmosferycznego. Oddziela on chłodniejszą polarnomorską masę powietrza, która zalega na północy kraju, od znacznie cieplejszej masy zwrotnikowej, która napływać zaczęła z południa Europy. Zalegające powietrze będzie się cechować dość znaczną wilgotnością, co przy pojawieniu się chwiejności, umożliwi rozwój burz.
W ciągu dnia największe ryzyko rozwoju burz pojawi się nad Polską południowo wschodnią, gdzie chwiejność wzrośnie do 500-800J/kg, co umożliwi rozwój chmur konwekcyjnych. W środowisku z uskokiem wiatru w warstwie 0-6km (DLS) do 10-16m/s, burze mogą się organizować w układy wielokomórkowe. Nie można wykluczyć również rozwoju burzy superkomórkowej. Burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu (do 20-30mm), choć ryzyko większej akumulacji powinno być ograniczane ze względu na umiarkowane tempo przemieszczania się burz. Lokalnie możliwe są również dość silne porywy wiatru do 70-90km/h, co może powodować szkody. Grad nie powinien stanowić zagrożenia, na ogół będzie drobny, choć lokalny przypadek wystąpienia gradzin do 2-2,5cm średnicy jest możliwy.
Wieczorem omawiana strefa burz odsunie się już nad Ukrainę. W nocy na całym obszarze objętym prognozą mogą się jednak nadal rozwijać kolejne, lokalne burze, które jednak nie powinny nieść znacznego zagrożenia – głównym zjawiskiem towarzyszącym będą dość intensywne opady deszczu do 10-25mm.
W drugiej części nocy bądź nad ranem aktywność burzowa może skupić się w rejonie polsko-niemieckiej granicy oraz nad Polską zachodnią, gdzie niektóre modele sugerują nasunięcie się wielokomórkowego układu burzowego. Również w tym przypadku głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu do 10-30mm. Miejscami możliwy jest również wiatr do 60-70km/h oraz drobny grad. Przejście układu nie jest pewne, jednak należy się liczyć z taką ewentualnością.
Podsumowując, w dzień największe prawdopodobieństwo burz na południowym wschodzie kraju, na pozostałym obszarze ryzyko jest znikome. W nocy możliwe są lokalne burze także w innych miejscach, zaś nad ranem burze (bądź już same opady) mogą wkroczyć z Niemiec nad Polskę zachodnią.