PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.07.2021, godz. 08:00 CEST do 05.07.2021, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdować się będzie w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, a na wschodzie zaznaczy się wpływ płytkiej, słabnącej zatoki niskiego ciśnienia. W dalszym ciągu napływać będzie wilgotna i ciepła masa powietrza. W ciągu dnia wraz z nagrzaniem wzrośnie jej chwiejność. Umożliwi to rozwój zachmurzenia konwekcyjnego i wystąpienie burz.
OMÓWIENIE:
Masa zalegająca nad Polską charakteryzuje się znacznymi zasobami wilgoci – całkowita wodność atmosfery osiągnie jutro 28-35mm, a miejscami aż do 40-42mm. Wraz z ogrzaniem przypowierzchniowej warstwy troposfery, energia chwiejności osiągnie umiarkowane wartości ( CAPE wzrośnie do około 750-1000J/kg, lokalnie do 1100-1300J/kg). Obszar słabogradientowy spowoduje jednak, że przepływ powietrza będzie niski, a wartości uskoków wiatru nie przekroczą 5-10m/s w warstwie od powierzchni do 6km.
W takich warunkach prognozowany jest rozwój licznych chmur cumulonimbus niosących przelotne opady deszczu o natężeniu silnym. Miejscami występować będą także burze, ale na ogół ich aktywność elektryczna nie będzie wysoka – większą aktywnością może się charakteryzować niewielka ich liczba. Rozwój opadów i burz koncentrować się będzie przede wszystkim wzdłuż strefy zbieżności wiatru, która przebiegać będzie w pasie od Warmii oraz Kujaw i Pomorza przez woj. mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie po lubelskie. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu – wpływać będzie na to duża wodność i bardzo niskie tempo przemieszczania się chmur. Ich suma może osiągać do 20-40 mm w krótkim czasie, przez co mogą prowadzić nawet do podtopień, szczególnie na terenach miejskich i gęsto zabudowanych. Ponadto burzom towarzyszyć będą silniejsze porywy wiatru, do około 55-65 km/h, a w kilku przypadkach do około 75 km/h. Zagrożenia nie będą stanowić natomiast opady gradu – będą nieliczne, a jeśli wystąpią to średnica nie powinna przekraczać 1-1,5cm.
Burze i opady będą się przemieszczać powoli ze wschodu/północnego wschodu na zachód/południowy zachód, a część z nich może być niemal stacjonarna. Możliwe jest także przechodzenie kilku burz/ulew nad jednym miejscem, co skutkować będzie akumulacją sum opadów nawet powyżej 50mm. Z tego powodu w ciągu dnia nie jest wykluczona aktualizacja do 1.stopnia zagrożenia w pasie od woj. pomorskiego przez cz. kujawsko-pomorskie, cz. łódzkie po mazowieckie. Najwięcej burz rozwinie się około południa, a pod wieczór będzie ich szybko ubywać.