Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.02.2022 i noc 17/18.02.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.02.2022, godz. 00:00 CET do 18.02.2022, godz. 07:00 CET

+++ W OKRESIE WAŻNOŚCI PROGNOZY OCZEKIWANE JEST WYJĄTKOWO DUŻE NASILENIE NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK ZWIĄZANYCH Z KONWEKCJĄ +++

3. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski Zachodniej i znacznej części Polski Środkowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych i niszczących porywów wiatru oraz z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru na wschód i południe od strefy 3. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych i niszczących porywów wiatru oraz z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnego wschodu i wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.02.2022 i noc 17/18.02.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Europą rozpoczął się epizod z silną cyrkulacją strefową oraz wędrówką aktywnych i głębokich niżów z zachodu na wschód. Jeden z takich niżów będzie kształtował pogodę w krajach skandynawskich i nadbałtyckich praktycznie przez cały czwartek. Po południu ośrodek wspomnianego niżu znajdzie się nad rejonem Zatoki Ryskiej. Duży gradient baryczny będzie przyczyną silnych porywów wiatru na znacznym obszarze środkowej części Europy, w tym Polski.

Wraz z omawianym ośrodkiem niskiego ciśnienia z północnego zachodu na południowy wschód będzie wędrować aktywny chłodny front atmosferyczny. W rejonie frontu pojawi się niewielka, ale ostra zatoka niżowa. W okresie ważności prognozy nad Polską prognozowana jest też niezbyt duża energia CAPE (100-300 J/kg). Taka kombinacja to idealne warunki do powstania silnego liniowego układu konwekcyjnego. Dodatkowo duże wartości pionowego ścinania wiatru będą korzystnie wpływać na rozwój i organizację systemów konwekcyjnych. Pewnym ograniczeniem w rozwoju głębszych form konwekcji w części kraju może być umiarkowanie duża (ok. 6,0-6,5°C/km) wartość pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze. Przed chłodnym frontem atmosferycznym napłynie jednak ciepła i wilgotna masa powietrza, dzięki której wzrośnie chwiejność. Co istotne, za chłodnym frontem atmosferycznym nadal ma występować dość chwiejna masa powietrza. W jej obrębie nie wyklucza się też rozwinięcia słabej strefy zbieżności wiatrów lub nawet drugorzędnego chłodnego frontu atmosferycznego.

OMÓWIENIE:
Chłodny front atmosferyczny dotrze do północno-zachodniej części Polski w nocy z środy na czwartek ok. godz. 2:00-3:00 CET. Front ten będzie szybko się przemieszczać na wschód i południowy wschód. Liniowy układ konwekcyjny związany z tym frontem utworzy się jeszcze nad Krajami Beneluksu i północnymi Niemcami. Silna zbieżność wiatru w połączeniu z silnym wymuszaniem wznoszenia w środkowej troposferze będzie czynnikiem decydującym o rozwoju i trwałości tego układu.

W obrębie ostrej zatoki niżowej prognozowane są wysokie wartości pionowego ścinania wiatru (DLS, MLS i LLS (osiągające wartości odpowiednio 35-45 m/s, 25-35 m/s oraz 20-25 m/s). Duże wartości osiągnie także wskaźnik Storm Relative Helicity (400-500 m2/s2 dla warstwy 0-3 km AGL i 300-400 m2/s2 dla warstwy 0-1 km AGL). Prędkość wiatru na powierzchni izobarycznej 850 hPa będzie osiągała 30-35 m/s, a na powierzchni izobarycznej 700 hPa nawet nieco powyżej 40 m/s).

Wkraczając na obszar Polski liniowy układ konwekcyjny powinien być już dobrze rozwinięty. Jego najsilniejsza część powinna objąć zachodnią i częściowo środkową część kraju. Wszędzie tam podczas przejścia tego układu prognozujemy bardzo silne porywy wiatru osiągające prędkość z zakresu 90-110 km/h. W wielu miejscach możliwe są punktowe uderzenia niszczących porywów wiatru o prędkości zdecydowanie powyżej 120 km/h. Ze względu na występowanie bardzo dużych prędkości wiatru na wysokości 1,5-3 km nad powierzchnią ziemi należy oczekiwać, że nawet umiarkowanie silne prądy zstępujące będą miejscami przenosić ten wiatr do przyziemnej warstwy troposfery. Z uwagi na duże wartości SRH, w obrębie linii mogą rozwijać się wiry mezoskalowe zdolne do wygenerowania kilku umiarkowanie silnych trąb powietrznych. Nie wyklucza się też 2-4 burz superkomórkowych wbudowanych w obręb liniowego układu konwekcyjnego. Podczas przechodzenia linii szkwału należy oczekiwać też wystąpienia silnych, lecz krótkotrwałych opadów deszczu, drobnego gradu i krupy śnieżnej, a miejscami dość licznych wyładowań atm.

Wszystko wskazuje na to, że największe ryzyko związane z bardzo silnymi porywami wiatru i możliwością rozwinięcia się trąb powietrznych będzie występowało na zachodzie i w centrum Polski. Bardzo silne, a nawet niszczące porywy wiatru mogą pojawić się również w południowej części Polski, choć tu liniowy układ konwekcyjny prawdopodobnie będzie mniej zwarty, niż jest to prognozowane w województwach zachodniej części kraju. Uwzględniając stopień nasilenia prognozowanego układu konwekcyjnego, na znacznym obszarze kraju wydaliśmy 2. i 3. stopień zagrożenia. 3 stopień zagrożenia został wydany dla obszaru, w którym mamy niemal pewność co do wystąpienia licznych przypadków niszczących porywów wiatru oraz podwyższonego ryzyka rozwinięcia się trąb powietrznych. W pozostałej części kraju zostaje wydany 1. stopień zagrożenia. Według numerycznych modeli pogody, na wschodzie i północnym wschodzie kraju liniowy układ konwekcyjny powinien być słabszy i będzie ulegał rozrywaniu się. Jest to związane m.in. z mniejszymi wartościami CAPE niż na zachodzie i północnym zachodzie. Jednak nawet i tu nie da się wykluczyć silnych porywów wiatru o prędkości lokalnie dochodzącej do ok. 100 km/h. Omawiany układ powinien opuścić obszar naszego kraju w czwartek około południa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że prognozowany układ konwekcyjny spełni kryteria burzy typu derecho.

Później, w godzinach przedpołudniowych i około południa, w chwiejnej masie powietrza napływającej za chłodnym frontem atm. nadal mogą rozwijać się wielokomórkowe układy konwekcyjne z tendencją do organizowania się w niewielkie linie szkwałów. Układy te mogą generować wyładowania atmosferyczne, zwłaszcza w pasie od Pomorza po woj. mazowieckie i podlaskie, gdzie wartości CAPE będą podwyższone. Nie powinny jednak przynosić aż tak dużego nasilenia zjawisk jak wcześniejszy układ. Pomimo tego nadal nie wyklucza się występowania porywów wiatru o prędkości lokalnie do ok. 110 km/h. Przyczyną tego stanu rzeczy będzie duża prędkość wiatru w dolnej troposferze (do ok. 25-30 m/s na poziomie izobarycznym 850 hPa). Pod wieczór zjawisk konwekcyjnych na obszarze Polski powinno być już mniej. Przelotne opady różnego rodzaju, a nawet pojedyncze burze z porywistym wiatrem nie wykluczone są jednak w znacznej części Polski również w pierwszej części nocy z czwartku na piątek.

UWAGA! Wszystkich komentujących zapraszamy na nasz serwer Discord

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.