Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.02.2022 i noc 17/18.02.2022 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 17.02.2022, godz. 00:30 CET do 18.02.2022, godz. 07:00 CET

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Polski Zachodniej, Środkowej i Południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych i niszczących porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pozostałej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę zajrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz dla Polski z 16.02.2022, godz. 17:10 CET

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.02.2022 i noc 17/18.02.2022 – aktualizacja

OMÓWIENIE:
Na podstawie obserwacji danych radarowych możemy stwierdzić, że nad terytorium Niemiec formuje się liniowy układ konwekcyjny, jednak jego struktura nie jest tak zwarta, jak zakładało to większość modeli numerycznych. Komórki konwekcyjne do tej pory nie dawały też wyładowań atmosferycznych, ale stan ten może ulec jeszcze zmianie. Generalnie rzecz ujmując zagrożenie szczególnie silnymi zjawiskami konwekcyjnymi na zachodzie Polski na chwilę obecną zmniejszyło się. Jednak obserwacje radarowe wskazują na to, że w formującym się układzie konwekcyjnym występuje rotacja, stąd w ciągu kolejnych godzin nadal nie możemy wykluczyć rozwoju kilku trąb powietrznych, zwłaszcza na obszarze zachodniej, środkowej i południowej części kraju. Nie można też wykluczyć, że liniowy układ konwekcyjny znacznie uaktywni się na terenie Polski, choć niektóre modele numeryczne uwzględniające zjawiska konwekcyjne nieznacznie ograniczyły w nim prędkość porywów wiatru oraz ich zasięg. Podsumowując – nadal występuje znacząco podwyższone ryzyko silnych, a miejscami niszczących burz. Głównym zagrożeniem są bardzo silne porywy wiatru przekraczające prędkość 90-100 km/h (w kilkunastu – kilkudziesięciu przypadkach 120 km/h) oraz w mniejszym stopniu – trąby powietrzne.

W ciągu dnia w praktycznie całej Polsce możliwe są jeszcze burze, ale powinny być słabsze od układu, którego przejście prognozowane jest w najbliższych 10-12 godzinach. Najwięcej układów konwekcyjnych, na ogół w postaci niewielkich linii szkwałów dających silne przelotne opady, a miejscami także burze z porywistym wiatrem prognozujemy w pasie od Ziemi Lubuskiej po południe woj. podlaskiego i północ woj. lubelskiego. Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek zjawisk będzie coraz mniej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.