Prognoza konwekcyjna na dzień 18.06.2023 i noc 18/19.06.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.06.2023, godz. 06:00 UTC do 19.06.2023, godz. 06:00 UTC

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdować się dziś będzie w rejonie siodła barycznego, przeważnie w obszarze obniżonego ciśnienia. Lokalny niż znajdować się będzie w okolicach południowej Szwecji i zachodniego Bałtyku, a nad wschodnią Polską zaznaczy się zatoka niskiego ciśnienia – z obszarami tymi będą się wiązać strefy zbieżności wiatrów. Zalegać będzie – podobnie jak w poprzednich dniach – chwiejna masa powietrza polarnego morskiego, umożliwiająca rozwój chmur konwekcyjnych.

OMÓWIENIE:

Prognoza na 18.06.2023 i noc 18/19.06.2023

W ciągu dnia (przede wszystkim na skutek dziennego nagrzania dolnej troposfery) prognozowany jest wzrost energii chwiejności do 500-800J/kg, miejscami (szczególnie od Warmii przez Mazowsze po Małopolskę) do około 1000-1100J/kg. Brak warstw hamujących i dość duża wilgotność w całym profilu będzie sprzyjać szybkiemu rozwojowi chmur CB, a następnie burz – pierwsze mogą występować już przed południem. Burze będą przynosić intensywne opady deszczu, przeważnie do około 15-20mm, lokalnie drobny grad do 1-2cm średnicy. Wiatr nie powinien być bardzo silny, przeważnie nie przekroczy 50km/h.

Szczególnie licznie burze i opady konwekcyjne oczekiwane są w obszarze oznaczonym 50% możliwością wystąpienia, wzdłuż strefy zbieżności – na tym terenie burze będą łączyć się w formacje wielokomórkowe, przynosząc miejscami zagrożenie silnymi opadami deszczu rzędu 20-35mm, prowadzącymi nawet do punktowych podtopień (szczególnie w przypadku obszarów miejskich). W tym obszarze w ciągu dnia nie jest wykluczona aktualizacja prognozy do 1.stopnia zagrożenia, związanego z intensywnymi opadami deszczu związanymi z burzami.

Burze będą się przemieszczać powoli z zachodu na wschód, jednak niektóre mogą być niemal stacjonarne. Największa aktywność prognozowana jest wczesnym popołudniem, a wieczorem burze i opady będą zanikać. Noc na ogół spokojna i pogodna. Poza wskazanym powyżej obszarem 50%, burze będą miej liczne, występować będą na ogół jako izolowane komórki burzowe, a zjawiska im towarzyszące na ogół nie powinny być gwałtowne. Bardzo ograniczone ryzyko burz wystąpi na wschód od linii Siedlce-Lublin-Przemyśl – przez większość dnia będą tam zalegać ustępujące opady wielkoskalowe wraz z zachmurzeniem warstwowym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.