Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.07.2023 i noc 16/17.07.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.07.2023, godz. 08:00 CEST do 17.07.2023, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa, północnego wschodu i częściowo centrum Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia punktowo bardzo silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 16.07.2023 i noc 16/17.07.2023

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad rejonem Wysp Brytyjskich i M. Norweskiego rozciąga się dolina długiej fali górnej, która będzie zasadniczo kształtować pogodę w Europie Środkowej ciągu najbliższych dwóch dób. W południowo-wschodniej części omawianej doliny znajduje się chłodny front atmosferyczny niżu dolnego znad Wielkiej Brytanii. Front ten w niedzielę dotrze do Polski, a wraz z nim zatoka niżowa oraz strefa umiarkowanie dużej energii CAPE. Nieco silniejszy wiatr w środkowej i górnej troposferze będzie przyczyną podwyższonych wartości pionowego ścinania wiatru. W kraju pojawią się zatem warunki do rozwoju rozproszonych układów burzowych, które mogą miejscami przynieść zjawiska o dość dużym nasileniu.

 OMÓWIENIE:

… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia (50% prawd. burz) i możliwością burz (15% prawdopodobieństwa) …
Podstawowym problemem w prawidłowym oszacowaniu możliwości rozwoju burz w niedzielę będzie względnie sucha dolna część troposfery. Prognozowana wysokość LCL ma przekraczać w strefie występowania CAPE 2500 m AGL i pomimo istnienia silnej zbieżności wiatru w dolnej troposferze, komórki burzowe w ciągu dnia mogą mieć duży problem z rozwinięciem się. Nie wyklucza się sytuacji, w której rozwój burz nastąpi dopiero późnym popołudniem i wieczorem, gdy wilgotność względna w warstwie granicznej troposfery nieznacznie wzrośnie. Mezoskalowe modele numeryczne zakładają kilka wariantów rozwoju sytuacji. Po pierwsze znacząco podwyższone prawdopodobieństwo burz w godzinach popołudniowych istnieje na północnym wschodzie Polski, gdzie początkowo rozproszone komórki burzowe mogą utworzyć słabo zorganizowany klaster burz. Po drugie późnym wieczorem i w nocy kilka silnych komórek burzowych (w tym być może 2-3 superkomórki) niewykluczone są na południu i być może w centrum Polski. Po trzecie, w drugiej części nocy w południowo-zachodniej części kraju mogą rozwinąć się kolejne komórki burzowe (w tym superkomórki), ale ich potencjał na generowanie zjawisk o bardzo dużym nasileniu będzie ograniczony za sprawą uniesionego trybu konwekcji.

W strefie o największym potencjale do rozwoju burz energia CAPE ma wynosić ok. 1000 J/kg lub nieznacznie więcej. Nieco większe pionowe ścianie wiatru DLS do 15-18 m/s może doprowadzić do uformowania się kilku burz superkomórkowych bądź nieco bardziej trwałych i lepiej zorganizowanych klastrów burz z niewielkimi i krótkotrwałymi układami liniowymi. Duży niedosyt wilgoci w dolnej troposferze będzie skutkował występowaniem punktowo bardzo silnych porywów wiatru (zjawisko microburst z porywami wiatru do ok. 110 km/h). W superkomórkach nie wyklucza się opadów dużego gradu o średnicy do ok. 3-4 cm. Mniejszym zagrożeniem podczas burz w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek będą nawalne opady deszczu. Warunki nie będą też sprzyjać rozwojowi trąb powietrznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.