Weekendowe opady i burze z przejściowym ociepleniem

Źródło: wxcharts.com – duże odchylenie temperatury powietrza względem średniej normy wieloletniej nad regionami środkowymi oraz południowymi Polski z ubiegłej środy (model GFS)

W ostatnich dniach lato na obszarze całego naszego kraju zrobiło przynajmniej dwa kroki w tył. Przetaczające się nad Polską strefy frontów atmosferycznych objawiły się sporą ilością opadów deszczu z lokalnymi, mocniej uwodnionymi burzami, które zwłaszcza w trakcie wtorku i środy przyniosły bardzo mokry przebieg warunków atmosferycznych z umiarkowanymi oraz silnymi opadami, miejscami skutkującymi podtopieniami / zalaniami, a także wezbraniem stanów wód w rzekach i potokach. Podczas środowych opadów regiony południowe oraz środkowe notowały także bardzo niską, jak na obecną porę roku, temperaturę powietrza oscylującą w strefie wielogodzinnych opadów w granicach zaledwie 13°C – 15°C, co przełożyło się na jej średnie odchylenie wynoszące ponad 10°C – 12°C poniżej termicznej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu trzeciej dekady lipca (1. grafika).

Źródło: wxcharts,com – spodziewany przebieg warunków atmosferycznych w trakcie piątku (model ICON)

Tymczasem przed nami okres weekendowy, który już od piątku w wielu regionach kraju przyniesie ponowny wzrost zawartości wilgoci w napływającej polarno-morskiej masie powietrza z zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Nad Polską z zachodu na wschód będą przetaczać się następne strefy frontalne z dużym zachmurzeniem, a także opadami deszczu o zmiennym, w tym umiarkowanym, miejscami intensywnym natężeniu w połączeniu z lokalnymi burzami. W trakcie piątkowej doby najwięcej ośrodków burzowych rozwinie się na terenach województw zachodnich, środkowych, częściowo wschodnich i cz. południowych, gdzie w nieco nasilonym strumieniu powietrza będą przybierać postać pojedynczych komórek oraz niezbyt rozległych obszarowo struktur wielokomórkowych z ulewnym deszczem, lokalnie gradem i punktowo dość silnymi porywami wiatru. W drugiej części dnia od północnego – zachodu zaczną postępować większe rozpogodzenia, które do wieczora najbardziej zaznaczą się właśnie w województwach północno – zachodnich oraz częściowo północnych. Temperatura maksymalna powietrza w piątkowe popołudnie wyniesie przeważnie około 16°C – 26°C, z najchłodniejszą aurą na wschodzie i częściowo północnym – wschodzie (poza samymi krańcami północno – wschodnimi, gdzie w początkowej fazie dnia zanotujemy ponad 20°C – 22°C), zaś najcieplejszą na południowym – zachodzie.

Źródło: wxcharts,com – spodziewane strefy opadowo-burzowe na sobotnie popołudnie, które będą rozwijać się zwłaszcza na zachodzie, północy, w centrum oraz na południu kraju (model ECMWF)

Sobota, po miejscami mglistym poranku, w całej Polsce przyniesie wyraźniejsze ocieplenie, a główne skupisko opadów konwekcyjnych i mocniej uwodnionych formacji burzowych ograniczy się do województw zachodnich, północnych, środkowych oraz południowych. To właśnie na tych obszarach napływające zasobne w wilgoć powietrze polarne o cechach morskich z zachodu i południowego – zachodu Europy wzmocni potencjał do silniejszego rozwoju chmur kłębiastych o budowie pionowej, a powstałe pojedyncze komórki burzowe (pierwsze z nich spodziewane są jeszcze przed południem oraz w południe) będą mieć korzystne środowisko konwekcyjne do przekształcania się w struktury wielokomórkowe generujące ulewne / nawalne opady deszczu, grad o średnicy do 0,5-2 cm oraz miejscami dość silne porywy wiatru. Wraz z postępującym ociepleniem, temperatura maksymalna powietrza w okresie godzin popołudniowych będzie oscylować w granicach 21°C – 27°C, przy czym najcieplejsze warunki pogodowe odczujemy w województwach zachodnich, środkowych oraz wschodnich.

Źródło: wxcharts,com – aktualna prognoza wzrostów temperatury powietrza na niedzielne popołudnie (model ICON)

W niedzielę strefa wilgotnego i zarazem niestabilnego, burzowego powietrza wzmacniającego inicjację chmur konwekcyjnych nadal pozostanie nad częścią naszego kraju, a środowisko termiczne z najwyższymi wzrostami temperatury maksymalnej do 24°C – 26°C odczujemy przede wszystkim w głębi i częściowo na południu Polski. Całkiem wilgotny strumień powietrza przyczyni się do inicjacji pierwszych ośrodków burzowych jeszcze w godzinach przedpołudniowych lub południowych, przy czym głównego potencjału konwekcyjnego z burzami przynoszącymi przelotne, choć miejscami ulewne opady deszczu, grad i punktowo silniejsze porywy wiatru należy oczekiwać w drugiej części dnia. Nieco nasilona niestabilność powietrza odpowiadająca za powstawanie chmur kłębiasto-deszczowych z opadami i burzami najbardziej będzie zaznaczać się, według aktualnych prognoz numerycznych, w pasie województw południowych, a także lokalnie w centrum, w rejonach północnych oraz na północnym – wschodzie Polski.

Zalecamy w najbliższych dniach częstszą obserwację nieba, na którym w różnych rejonach kraju będzie dochodzić do formowania się mocniej uwodnionych zjawisk burzowych. Pamiętajmy, aby w czasie burzy jak najszybciej poszukać bezpiecznego schronienia, pod żadnym pozorem nie chowając się pod wyższymi obiektami, w tym zwłaszcza pojedynczymi drzewami czy słupami energetycznymi, a także unikać przebywania na otwartej przestrzeni, na wysokościach oraz w zbiornikach wodnych. Zachęcamy także do nadsyłania swoich materiałów na nasze portale społecznościowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.