PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.08.2023, godz. 08:00 CEST do 09.08.2023, godz. 08:00 CEST
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych, długotrwałych konwekcyjnych opadów deszczu oraz z powodu ryzyka wystąpienia punktowo niszczących porywów wiatru.
PODSUMOWANIE:
We wtorek Polska będzie pod wpływem nadzwyczaj głębokiego i aktywnego ośrodka niskiego ciśnienia atm. znad okolic Oslo. Wokół ośrodka występuje bardzo duży gradient baryczny przyczyniający się do występowania silnego i porywistego wiatru w dolnej troposferze. Ponadto wokół ośrodka niskiego ciśnienia występuje strefa niewielkiej, miejscami umiarkowanie silnej chwiejności troposfery, co skutkuje rozwojem systemów konwekcyjnych. Układy konwekcyjne prognozowane we wtorek nie będą mocno rozbudowane, ale za to często mają przemieszczać się wzdłuż swojej dłuższej osi, co będzie przyczyną lokalnie bardzo dużych sum opadowych. Dodatkowo prądy zstępujące podczas przechodzenia burz i opadów konwekcyjnych będą przyczyną nasilania się wiatru wiejącego przy ziemi. Jego porywy we wtorek w ciągu dnia w rejonie Wybrzeża mogą punktowo osiągać i przekraczać prędkość 120 km/h.
W pozostałych częściach kraju również prognozuje się występowanie chwiejności atmosferycznej, ale jej wielkość będzie wyraźnie mniejsza niż na północnym zachodzie. W wielu miejscach około południa utworzą się komórki konwekcyjne, które mogą się łączyć, tworząc niewielkie układy wielokomórkowe. Komórki konwekcyjne będą słabo wypiętrzone, jednak niektóre z nich mogą przynieść burze o słabej aktywności elektrycznej. Burzom i opadom konwekcyjnym może towarzyszyć porywisty wiatr osiągający prędkość w porywach do ok. 80 km/h.
OMÓWIENIE:
… północny zachód Polski …
Nietypowy jak na sierpień głęboki niż znad rejonu Oslo będzie przyczyną występowania silnego wiatru w dolnej i środkowej części troposfery. Wiatr na poziomie 850 hPa będzie wiał ze stałą prędkością przekraczającą 25 m/s. Dodatkowo do środkowej troposfery napłynie zimne powietrze, co doprowadzi do wystąpienia wyższych wartości pionowego gradientu temperatury na poziomie 2-5 km AGL oraz rozwoju strefy energii CAPE o wartościach do 300-500 J/kg. Modele mezoskalowe wskazują na rozwój licznych stref opadów konwekcyjnych, a miejscami także burz. Zjawiska pojawią się już w godzinach porannych. Przeważać będą wydłużone układy wielokomórkowe, które rozwiną się na skutek czynników wymuszających wznoszenie się mas powietrza do góry, w tym czynników orograficznych. Z tego względu najwięcej opadów i burz prognozowanych jest nad Wybrzeżem (nacieranie mas powietrznych znad morza nad ląd oraz na wyżej położone tereny pojezierne). Im bardziej w głąb lądu, tym opadów i burz będzie mniej, nawet w godzinach popołudniowych. Pomimo bardzo silnego wiatru w dolnej troposferze, wartości pionowego ścinania wiatru będą stosunkowo niewielkie. Nie będzie mieć to jednak istotnego wpływu na rodzaj organizacji układów konwekcyjnych w tej części kraju. Te przez większą cześć dnia będą przybierać wydłużone kształty i będą się przemieszczać niemal wzdłuż swojej dłuższej osi, powodując w wielu miejscach występowanie bardzo dużych sum opadowych powodujących podtopienia. Dodatkowo w obrębie układów konwekcyjnych porywy wiatru mogą być szczególnie silne i punktowo przekraczać 120 km/h, zwłaszcza w przypadku rozwoju niewielkich linii szkwału. W związku z niską izotermą 0°C nowo powstałym komórkom burzowym będą towarzyszyć opady drobnego gradu. Późnym wieczorem zjawiska osłabną, jednak nie zanikną. Lokalnie burze mogą utrzymywać się przez większą część nocy z wtorku na środę. W związku z prognozowanymi zjawiskami o dużym nasileniu wydajemy 1. stopień zagrożenia dla znacznej części Pomorza.