Na skraju głębokiej zatoki niżowej z północy Europy oraz wyżu z zachodnich obszarów kontynentu europejskiego – przed nami kolejne strefy opadów z silnymi porywami wiatru

Źródło: wxcharts.com – spodziewany przebieg warunków atmosferycznych w trakcie piątku (ICON)

Po wyjątkowo ciepłym i gorącym wtorku, który z przytupem zapisał się na jesiennych kartach historii polskiej meteorologii, obecnie nasza część Europy została zdominowana przez chłodne i wilgotne masy powietrza związane z odbudową aktywniejszej cyrkulacji zachodniej atmosfery. Zrobiło się na tyle chłodno, że temperatura maksymalna w ciągu dnia oscyluje w granicach 13°C – 17°C, z nieco cieplejszą aurą na samym południu, gdzie polarno-morska masa powietrza ogrzewa się do 19°C. W piątek nie należy oczekiwać większych zmian w przebiegu warunków atmosferycznych – co prawda nad regiony południowo – zachodnie, częściowo zachodnie i południowe dotrze umiarkowanie ciepły strumień powietrza z najwyższymi wzrostami temperatury do 18°C – 19°C, lokalnie 20°C, to przez pas regionów północnych przetoczy się ciepły wycinek frontu atmosferycznego z dużym / całkowitym zachmurzeniem oraz słabymi, chwilami umiarkowanymi opadami deszczu, a wartości temperatury utrzymają się w pobliżu 12°C – 15°C.

Istotne zmiany w pogodzie zaczną postępować w godzinach nocnych oraz w początkowej części soboty. Wówczas od północno – zachodniej Europy dotrze mocniej pogłębiona zatoka niskiego ciśnienia związana z aktywniejszym układem niżowym „Patrick” wędrującym przez północne rejony kontynentu europejskiego. Z dynamicznie rozwijającą się zatoką niskiego ciśnienia związany będzie szybki wzrost prędkości wiatru z kierunków zachodnich, którego maksymalne porywy wzdłuż województw północnych, w tym zwłaszcza w bezpośrednim zasięgu gmin nadmorskich, będą mogły osiągać nawet około 80-100 km/h. Wietrzna aura ponownie zagości też nad pozostałe rejony kraju, a porywy wiatru wyniosą przeważnie około 50-75 km/h. Ponadto, w trakcie sobotniej doby z zachodu na wschód Polski przetoczą się następne strefy frontalne z opadami deszczu o umiarkowanym, okresami silniejszym natężeniu.

Źródło: wxcharts.com – aktualna prognoza możliwej prędkości porywów wiatru z kierunków zachodnich na noc z piątku na sobotę oraz sobotę (GFS)

Początek weekendu, obok wietrznej aury z kolejnymi strefami opadów deszczu, ale i zaznaczającymi się przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami, przyniesie dalszy ciąg chłodnej lub co najwyżej umiarkowanie ciepłej aury – podczas gdy pas województw północnych zanotuje temperaturę maksymalną wynoszącą raptem około 13°C – 15°C, tak na południu polarno-morska masa powietrza ogrzeje się w okolice 18°C – 19°C, choć lokalnie nie można wykluczyć pojedynczych przypadków osiągnięcia granicy 20°C.

Źródło: wxcharts,com – spodziewany rozkład temperatury powietrza na sobotnie popołudnie (ICON)

Podczas niedzielnej doby do naszego kraju spodziewane jest dotarcie pierwszego w tegorocznym sezonie jesiennym strumienia mocniej wychłodzonej masy powietrza pochodzenia arktycznego z północno – zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Zmniejszająca się zawartość wilgoci w chłodnym powietrzu na coraz większym obszarze Polski zacznie sprowadzać większe rozpogodzenia do zachmurzenia umiarkowanego, małego oraz przejściowo bezchmurnego nieba, ograniczając w początkowej części dnia strefy podwyższonej wilgoci z opadami głównie do rejonów południowych, a następnie wypierając je poza naszą południową granicę państwową. Miejscami jednak, z uwagi na nieznacznie nasiloną niestabilność powietrza, należy się liczyć z inicjacją przelotnych komórek konwekcyjnych z opadami deszczu, lokalnie drobnego gradu, a nawet krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem, które spodziewane są przede wszystkim w województwach północno – wschodnich i na samych krańcach wschodnich. W przypadku nieco silniejszej rozbudowy chmur kłębiasto-deszczowych, punktowo mogą też zdarzyć się pojedyncze, rozproszone formacje burzowe.

Źródło: wxcharts.com – najnowsza prognoza spływu mocniej wychłodzonego powietrza arktycznego wyrażonego w temperaturze dla wysokości izobarycznej 850 hPa, tj. 1,5 km n.p.g. na niedzielę (GFS)

Wpływ dynamicznego ochłodzenia sprawi, że temperatura maksymalna powietrza w przypowierzchniowej warstwie troposfery podczas niedzielnego popołudnia będzie oscylować w granicach zaledwie 8°C – 11°C wzdłuż województw północnych do 11°C – 13°C na pozostałym obszarze kraju. Odczucie chłodu będzie dodatkowo potęgować wciąż nasilona prędkość północno – zachodniego wiatru.

Źródło: wxcharts.com – prognozowana temperatura powietrza na niedzielne popołudnie (ICON)

Ze względu na wpływ układu wysokiego ciśnienia „Tora” ulokowanego nad środkowo-zachodnią częścią Europy z pojawiającymi się licznymi rozpogodzeniami, nocą z niedzieli na poniedziałek oraz w trakcie poniedziałkowego poranka należy się liczyć z bardziej dynamicznym wychłodzeniem przypowierzchniowej warstwy troposfery. Szczególnie „rześka” aura zapowiada się wzdłuż województw południowych, a także w centrum i na wschodzie kraju, gdzie – według aktualnie dostępnych prognoz numerycznych – spodziewane jest wystąpienie kilkustopniowych przymrozków. Dotyczy to przede wszystkim samej powierzchni gruntu, jednak przymrozki oczekiwane są również w tzw. klatce meteorologicznej, tj. na wysokości 2 metrów n.p.g.

Źródło: wxcharts.com – prognozowane silniejsze wychłodzenie powietrza w przyziemnej warstwie troposfery na poniedziałkowy poranek w oparciu o wyliczenia numeryczne modelu ICON (wartości przedstawione dla wysokości 2 m n.p.g.)
Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.