Niszczycielska wichura zmierza nad Europę Zachodnią

Źródło: https://www.weatheronline.co.uk – spodziewana orientacyjna głębokość oraz umiejscowienie cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych na drugą część nocy ze środy na czwartek (GFS)

Od kilku dni oczy wielu meteorologów i pasjonatów pogody zwrócone są na obszar północnego Atlantyku, gdzie doszło do wykształcenia się imponującego gradientu termicznego oraz barycznego. Duże zróżnicowanie temperatury powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego to doskonały przepis do rozwoju potężnego prądu strumieniowego w środkowych i górnych warstwach troposfery (>300-350 km/h na wysokości około 9 km n.p.g.), który w tzw. atmosferze baroklinowej jest doskonałym zapalnikiem do powstawania szalenie niebezpiecznych układów niskiego ciśnienia. Jeden z nich już wkrótce ulegnie na tyle gwałtownej intensyfikacji, że sprowadzi nad zachodnią część kontynentu europejskiego jedną z najsilniejszych wichur ostatnich lat. Szczególnie ekstremalna sytuacja meteorologiczna spodziewana jest wzdłuż strefy przybrzeżnej zachodniej i północno – zachodniej Francji (główne uderzenie cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych oczekiwane jest na terenie Bretanii i Normandii), a także nad wodami Kanału La Manche oraz w pasie południowej części Wysp Brytyjskich.

Źródło: wxcharts.com – szalenie niebezpieczna prognoza możliwych porywów wiatru na zachodzie Europy w drugiej części nocy ze środy na czwartek (ICON)

Dynamiczny proces pogłębiania układu niskiego ciśnienia „Emir” („Ciaran”) będzie postępować już w rejonie Francji oraz południowo – zachodniej części Wysp Brytyjskich, kiedy jego tylna orbita zostanie zasilona chłodniejszym strumieniem powietrza, co w konsekwencji doprowadzi do jeszcze silniejszego zaostrzenia kontrastu termicznego. Z prognoz numerycznych wynika, że potężny cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych uderzy w obszary lądowe w swojej kulminacyjnej fazie aktywności, kiedy ciśnienie atmosferyczne może obniżyć się do okolic zaledwie 950 hPa, a być może nawet jeszcze trochę poniżej tego poziomu. Gwałtowny gradient baryczny (różnica ciśnień) na stosunkowo małym obszarze doprowadzi do napędzenia absolutnie ekstremalnej fali wiatrowej, która w porywach może osiągać i przekraczać prędkość… 140-180 km/h, choć niektóre wiązki modeli numerycznych sugerują nawet na możliwość osiągnięcia / przekroczenia granicy aż 200 km/h!

Źródło: pivotalweather.com – prognoza niezwykle dynamicznej fali wiatrowej na wysokości izobarycznej 850 hPa (1,5 km n.p.g.) w oparciu o wyliczenia modelu GFS

Bardzo silne porywy wiatru będą notowane również w głębi obszaru Francji, w krajach Beneluksu czy na południu Wysp Brytyjskich, gdzie w wyniku silniej zaostrzonego gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego ich prędkość może osiągać i przekraczać 90-120 km/h. Gwałtowna fala wiatru kulminacyjne natężenie osiągnie w drugiej części nocy oraz w początkowej części czwartku – to właśnie w tym okresie bardzo silnym i niszczącym porywom wiatru będą też towarzyszyć zjawiska burzowe (spodziewane liniowe struktury konwekcyjne) z intensywnymi opadami deszczu, a wysokie fale sztormowe doprowadzą do podtopień i zalań pasa przybrzeżnego, zwłaszcza zachodniej i północno – zachodniej Francji, ale również miejscowości nadmorskich Anglii. Sytuacja meteorologiczna jest niezwykle dynamiczna, a wszyscy przebywający na najbardziej zagrożonych terenach powinni przygotować się na bezprecedensowe załamanie pogody.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane porywy wiatru na piątkowy poranek. W górach prognozowany jest silny halny, który w szczytowych partiach Karpat może przekraczać prędkość 140-155 km/h (ICON)

Z punktu widzenia naszego kraju oznacza to z jednej strony większe ilości rozpogodzeń, które obecne będą zwłaszcza w trakcie czwartku oraz soboty, zaś z drugiej kolejne strefy słabych i umiarkowanych, okresami dość intensywnych opadów deszczu przemieszczających się od regionów zachodnich oraz południowych do głębi Polski podczas piątkowej i niedzielnej doby. Temperatury będą utrzymywać się na umiarkowanym poziomie – w Dzień Zaduszny, przy silniejszym, południowo – wschodnim wietrze wynosząc w granicach 11°C – 18°C (najcieplej na południu i południowym – zachodzie, chłodniej na północnym – wschodzie oraz północy), w piątek oscylując w okolicach 8°C – 17°C, lokalnie 18°C, z ochłodzeniem postępującym od pasa województw zachodnich, ponadto z silnymi porywami wiatru (>50-70 km/h) na południu, wschodzie, w centrum i na północy. Początek weekendu (sobota) z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami minie natomiast pod znakiem temperatur maksymalnych do 9°C – 15°C, z chłodniejszym przebiegiem warunków atmosferycznych na samej północy, a cieplejszym w rejonach południowo – wschodnich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.