PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.05.2024, godz. 06:00 UTC do 31.05.2024, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, środkowej i zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.
PODSUMOWANIE:
W czwartek nad większością kraju będzie zalegać dość wilgotna, ciepła i chwiejna masa powietrza. Podobnie, jak w ciągu ostatnich kilku dni, w godzinach przedpołudniowych w strefach zbieżności wiatru oraz na terenach górskich i podgórskich zaczną rozwijać się początkowo rozproszone komórki konwekcyjne, które po południu będą łączyć się w większe układy burzowe. Dominować będą słabo zorganizowane systemy burzowe, jednak nie wyklucza się rozwoju kilku krótkotrwałych superkomórek i bardziej trwałych burz wielokomórkowych, zwłaszcza w zachodniej części Polski. W przeciwieństwie do ostatnich kilku dni, tym razem burze obejmą większą część kraju. Niektóre ośrodki burzowe, zwłaszcza na zachodzie i południowym zachodzie Polski, mogą utrzymywać się do późnych godzin nocnych z uwagi na obecność rozległego obszaru obniżonego ciśnienia znajdującego się nad Polską, Czechami i Niemcami.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:
- silne opady deszczu o wysokości do ok. 30-50 mm w ciągu 1h,
- opady gradu o średnicy do 1,5-2 cm, w kilku przypadkach do 3 cm,
- porywy wiatru do ok. 70-80 km/h, punktowo powyżej 80 km/h.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia i możliwością burz …
Podobnie, jak w ciągu ostatnich kilku dni, już przedpołudniem albo wczesnym popołudniem nastąpi inicjacja rozwoju burz, głównie w strefach zbieżności wiatru i na terenach o urozmaiconym ukształtowaniu (zwłaszcza tereny górskie i podgórskie). Pod wpływem energii CAPE osiągającej wartości z zakresu 1000-1500 J/kg oraz niewielkiego pionowego ścinania wiatru (DLS do 10-12 m/s, na zachodzie do 15 m/s, LLS do ok. 10 m/s) układy burzowe będą przyjmować formy niezorganizowane lub słabo zorganizowane, takie krótkotrwałe burze wielokomórkowe. W zachodniej części kraju burze wielokomórkowe mogą mieć nieco lepszą organizację i tam możliwy jest rozwój formacji liniowych, na ogół przemieszczających się wzdłuż własnej dłuższej osi (training storms). Na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim nie wyklucza się jednak rozwoju układu o wyraźnej propagacji przedniej, z czym wiąże się podwyższone ryzyko silnych porywów wiatru. Z uwagi na powolny ruch komórek burzowych głównym zagrożeniem pozostaną ulewne opady deszczu, choć PW nie będzie mieć bardzo wysokich wartości (ok. 28-33 mm). W najsilniejszych komórkach niewykluczone są punktowo krótkotrwałe opady dużego gradu (do 2-3 cm średnicy), a także wiatr w porywach przekraczający prędkość 80 km/h i powodujący lokalne szkody. Burze zaczną zanikać późnym popołudniem, chociaż część ośrodków może być aktywna nawet do późnych godzin nocnych. 1. stopień zagrożenia zostaje wydany dla regionów, w których prognozuje się wystąpienie największej liczby silnych zjawisk.