Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 28.06.2024 i noc 28/29.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.06.2024, godz. 06:00 UTC do 29.06.2024, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i północno-zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, opadów bardzo dużego gradu i bardzo silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany w pozostałej części kraju (poza krańcami północno-wschodnimi i wschodnimi Polski) głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza siły i aktywności burz na dzień 28.06.2024 i noc 28/29.06.2024

Polska znajduje się w gorącej, ale stosunkowo wilgotnej i chwiejnej masie powietrza, którą stopniowo na wschód będzie wypychał chłodny front atmosferyczny. Nad ranem miejscami na zachodzie Polski oraz na terenach górskich i podgórskich mogą występować niewielkie i na ogół słabe burze wielokomórkowe będące pozostałością po zjawiskach występujących w godzinach nocnych. W późniejszych godzinach burz zacznie stopniowo przybywać.

Najwięcej komórek burzowych rozwinie się w dwóch strefach. Pierwsza z nich obejmie północ i północny zachód kraju, wraz z północą woj. wielkopolskiego oraz woj. kujawsko-pomorskim. Druga swoim zasięgiem powinna objąć województwa południowej części kraju, a także woj. świętokrzyskie, lubelskie i mazowieckie. Później komórki burzowe pojawią się także w pozostałej części kraju, poza wschodem woj. podlaskiego, lecz nie będą tak liczne, jak w wyżej wymienionych strefach. Dodatkowo w pierwszej ze stref prognozuje się większą trwałość i organizację systemów burzowych. Nie wyklucza się wystąpienia kilku superkomórek ze szczególnie dużym natężeniem zjawisk oraz takich jak duży grad, bardzo silne porywy wiatru i nawalne opady deszczu. W tej części kraju późnym popołudniem możliwy jest także rozwój większego wielokomórkowego układu konwekcyjnego (MCS) z wbudowana linią szkwału. Na pozostałym obszarze Polski natężenie zjawisk współtowarzyszących w większości przypadków powinno być mniejsze.

Największa aktywność burz prognozowana jest na późne popołudnie i wczesne godziny wieczorne. W prawie całym kraju szczególnym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, zwłaszcza w przypadku układów stacjonarnych. W nocy z piątku na sobotę od zachodu będzie następował stopniowy zanik ośrodków burzowych. Najdłużej burze powinny utrzymywać się w woj. mazowieckim i warmińsko-mazurskim, gdzie miejscami nadal mogą być silne i przynosić nawalne opady deszczu.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • ulewne i nawalne opady deszczu o wysokości do ok. 40-60 mm w ciągu godziny,
  • opady gradu o średnicy do 3-4 cm, a w pojedynczych przypadkach powyżej 5 cm, zwłaszcza w strefie 2. stopnia zagrożenia
  • porywy wiatru do ok. 90 km/h, a w strefie 2. stopnia zagrożenia lokalnie do ok. 110 km/h
  • dodatkowo w strefie 2. stopnia zagrożenia nie wyklucza się rozwinięcia trąby powietrznej, przy czym prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niskie.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… północ i północny zachód Polski …


W tej części kraju w ciągu okresu ważności prognozy warunki do rozwoju silnych i bardzo silnych burz będą najbardziej sprzyjające. Energia CAPE dochodząca do 2500 J/kg będzie pokrywała się ze strefą nieznacznie podwyższonego pionowego ścinania wiatru DLS do ok. 15-20 m/s i MLS do 12-15 m/s oraz ze strefą wymuszania wznoszenia związaną z przechodzeniem przez ten region doliny krótkiej fali górnej. W dolnej troposferze, przed chłodnym frontem atmosferycznym, rozwinie się wyraźna zatoka niskiego ciśnienia wraz ze strefą zbieżności wiatrów. W związku z powyższym już wczesnym popołudniem na Pomorzu Zachodnim uformuje się liniowa strefa komórek burzowych, które przemieszczając się na wschód będą stopniowo nabierać siły. Rozproszone komórki burzowe będą rozwijać się także przed liniową strefą burz. Zarówno na linii, jak przed nią, mogą rozwinąć się pojedyncze superkomórki burzowe, w których mogą występować bardzo silne porywy wiatru, opady dużego i bardzo dużego gradu (do 5-6 cm w średnicy) i nawalne opady deszczu. Później, zwłaszcza na Pomorzu Wschodni, północnej części woj. wielkopolskiego oraz w woj. kujawsko-pomorskim powinien się rozwinąć układ MCS zawierający liniową strefę rdzeni opadowych przemieszczających się dość szybko na wschód. Nie wyklucza się rozwoju bow echo, uwzględniając podwyższone wartości MLS i liniową strefę zbieżności wiatru. Jeśli tak się stanie, możliwe są porywy wiatru wiatru o prędkości miejscami osiągającej ok. 110 km/h. Równie silny wiatr może wcześniej wystąpić w superkomórkach burzowych, z tym że w tej formie organizacyjnej burz będzie on obejmował swoim zasięgiem niewielkie powierzchniowo obszary. Dodatkowo w burzy superkomórkowej nie wyklucza się rozwoju trąby powietrznej względu na duże nagromadzenie wilgoci w dolnej troposferze i niski poziom LCL. Największe jej prawdopodobieństwo będzie na Pomorzu Środkowym. W pierwszej połowie nocy burze zaczną zanikać, a ich strefa przemieści się na wschód.

… strefa 1. stopnia zagrożenia …


Warunki rozwoju silnych burz będą na tym obszarze słabsze. Energia CAPE osiągnie wartości z zakresu 1500-3000 J/kg, jednakże zabraknie pionowego ścinania wiatru. W związku z powyższym w godzinach popołudniowych wzdłuż stref zbieżności wiatrów oraz pod wpływem ukształtowania terenu rozwiną się początkowo rozproszone komórki, które miejscami mogą tworzyć słabo zorganizowane burze wielokomórkowe przemieszczające się w sposób chaotyczny. Z uwagi na występowanie w dolnej troposferze zbieżności wiatrów w strefie od Karpat po woj. mazowieckie ośrodków burzowych może być wyraźnie więcej. Duży wpływ na zachowanie burz w takich warunkach będą mieć granice odpływu chłodnego powietrza z wcześniej istniejących układów. Pomimo niesprzyjających warunków, może dość do rozwoju 2-3 krótkotrwałych superkomórek wysokoopadowych, które przyniosą większe nasilenie zjawisk. Późnym popołudniem i wieczorem dużym zagrożeniem mogą też się okazać burze pulsacyjne, które mogą sprowadzać krótkotrwałe, lecz nawalne opady deszczu i gradu o średnicy do 3-4 cm połączone z porywistym wiatrem o prędkości do ok. 90 km/h. Nie wyklucza się też kilku bardziej trwałych, quasi-stacjonarnych ośrodków burzowych, zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich. Z uwagi na bardzo dużą wodność atmosfery (PW na poziomie 40-44 mm) takie układy burzowe mogą w krótkim czasie przynieść bardzo duże sumy opadów, stwarzając realne ryzyko silnych podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Po zachodzie Słońca większość burz zacznie zanikać. Nieco dłużej zjawiska utrzymają się w woj. małopolskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i na zachodzie woj. podlaskiego. W tych ostatnich trzech województwach burze mogą być związane z przemieszczaniem się na wschód układu MCS.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.