Prognoza konwekcyjna na dzień 29.08.2024 i noc 29/30.08.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.08.2024, godz. 06:00 UTC do 30.08.2024, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

W czwartek po południu, a miejscami również wieczorem i w nocy spodziewane są pojedyncze, izolowane burze. Największe prawdopodobieństwo dotyczy Karkonoszy, a w mniejszym stopniu również całego pasa województw zachodnich, aż po Wybrzeże (tam głównie godziny nocne). Większość z nich będzie stacjonarna lub będą się przesuwać powoli w kierunku północnym.

Burzom mogą towarzyszyć następujące zjawiska:

  • intensywne opady deszczu, do ok. 20-30 mm/h, a lokalnie więcej;
  • punktowo silne porywy wiatru do ok. 70-85 km/h;
  • pojedyncze przypadki opadów gradu, do ok. 2-3,5 cm średnicy.

Z powodu niskiego ryzyka wystąpienia silnych burz, 1. stopień zagrożenia nie zostaje uwzględniony w prognozie, jednak ryzyko takich zdarzeń nie jest zerowe.

OMÓWIENIE:

Polska pozostanie w zasięgu powietrza zwrotnikowego, a większość kraju będzie pod wpływem rozległego wyżu z centrum w rejonie Zatoki Fińskiej. Zmiana zaznaczy się na zachodzie kraju – ten obszar będzie w zasięgu płytkiej zatoki niżowej, wraz ze strefą zbieżności wiatru. W tym pasie dojdzie do większego nagromadzenia wilgoci, a w rezultacie wyraźnego wzrostu energii potencjalnie dostępnej drogą konwekcji, punktowo nawet do ok. 1500-2000 J/kg. W godzinach popołudniowych i wieczornych, a miejscami także nocnych umożliwi to rozwój izolowanych i niezbyt licznych komórek burzowych. Początkowo rozwój burz będzie obserwowany nad Karkonoszami, a następnie izolowane burze rozwiną się dalej wzdłuż województw zachodnich. W północno zachodniej części mogą natomiast wystąpić także w godzinach nocnych.

Z powodu niewielkich prędkości wiatru również w wyższych warstwach, a także rozwoju w pasie niemal stacjonarnej strefy zbieżności wiatru, burze będą stwarzać zagrożenie przede wszystkim intensywnymi opadami deszczu – w przypadku rozwoju takiej komórki nad obszarem zurbanizowanym istnieje ryzyko powstania podtopień. Punktowo możliwe jest wystąpienie opadów gradu, do średnicy ok. 2-3,5 cm. Znaczne obciążenie prądów zstępujących opadem, a także dość wysoki poziom kondensacji spowodują, że burzom mogą towarzyszyć dość silne prędkości wiatru, dochodzące do ok. 85 km/h – zagrożenie to dotyczy przede wszystkim godzin popołudniowych i wieczornych, ale i w nocy nie ustąpi całkowicie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.