Sytuacja prognostyczna na dzisiejszy dzień prawdopodobnie się wyklarowała. Kolejne aktualizacje modeli w dalszym ciągu podtrzymują korzystne środowisko dla silnego rozwoju burz.
Obecnie nad Morzem Północnym znajduje się centrum byłego huraganu 1. kategorii w skali Saffia-Simpsona „Bertha”. Układ ten w ciągu ostatnich godzin uległ wyraźnemu pogłębieniu, na co wskazywały wcześniejsze założenia podane w poprzednim wpisie. Według danych z godziny 00:00 CEST, ciśnienie wynosiło w nim około 980 hPa (przykładowo o godzinie 16:00 CEST osiągało 988 hPa), jednocześnie w kierunku wschodnim wciąż rozbudowuje się aktywniejsza zatoka niżowa, której oś skierowana jest w kierunku Niemiec oraz Polski. Oznacza to, że niż jest trochę głębszy, niż wynikało to z prognoz GFS.
Najnowsze prognozy modelu UMPL z godziny 18Z podtrzymują pojawienie się rozległej strefy zbieżności wiatru, ciągnącej się od krajów bałtyckich, przez Polskę, aż po Słowację. Model GFS w środowisku jej oddziaływania przewiduje wzrost energii SBCAPE do około 1200-2300 J/kg, co oznacza znakomite warunki dla silnego rozwoju burz przed czołem chłodnego frontu atmosferycznego. Znaczna wodność troposfery (TPW powyżej 40 milimetrów) będzie sprzyjać bardzo wydajnym opadowo formacjom burzowym, a nieco silniejszy pionowy uskok prędkościowy wiatru w warstwie 0-6 km (10-20 m/s) może zapewnić dobre środowisko dla lepszej organizacji burz, m.in. w formacje liniowe oraz superkomórkowe (dodatkowa obecność nieco większego skrętu i przyspieszenia wiatru w dolnych trzech kilometrach troposfery). Analizy numeryczne wskazują, że największe prawdopodobieństwo rozwoju burz (warto pamiętać, że w takich warunkach mogą osiągnąć spore natężenie, generując bardzo silne i gwałtowne porywy wiatru, ulewne i nawalne opady deszczu, lokalnie grad oraz znaczną ilość wyładowań atmosferycznych) pojawi się na północnym – wschodzie, wschodzie, częściowo w centrum, a także na południu i częściowo południowym – wschodzie. Największej ilości burz należy oczekiwać po południu i wieczorem.