PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 09.09.2014 godz. 08:00 CEST do 10.09.2014, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców Polski południowej, a także dzielnic południowo – wschodnich i cz. wschodnich głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Rosją i zachodnią częścią Starego Kontynentu obecne będą układy wysokiego ciśnienia. Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie oddziaływania bruzdy niżowej i chłodnego frontu atmosferycznego, które będą związane z ośrodkiem niżowym z centrum wędrującym znad południowej Szwecji w kierunku wód Morza Bałtyckiego, a następnie także północnej Polski (środa). Przed czołem frontu będzie zalegać ciepła i wilgotna, polarno-morska masa powietrza, w której pojawią się korzystne warunki dla rozwoju burz.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
W rejonach objętych 1. stopniem zagrożenia prognozowany jest wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do 500-1200 J/kg. Przed osią oddziaływania frontu modele wyliczają uformowanie się dolno-troposferycznych stref zbieżności wiatru, jednocześnie pokrywających się z głębszymi warstwami niestabilnego powietrza, które zapewnią korzystne środowisko termodynamiczne dla rozwoju burz. Brak istotnych czynników kinematycznych związanych ze słabym i bardzo słabym wiatrem w środkowej troposferze (3-10 m/s na powierzchniach izobarycznych 700-500 hPa) będzie faworyzować wolno i bardzo wolno przemieszczające się ośrodki burzowe. Te, pod wpływem większego uwodnienia troposfery (TPW do 25-33 milimetrów), będą stanowić zagrożenie ze strony ulewnych opadów deszczu, mogących doprowadzać do lokalnych podtopień i zalań. Pewne scenariusze prognostyczne zakładają, że najwięcej burz uformuje się w rejonach podgórskich i górskich (wpływ silniejszego wymuszania orograficznego), jednak – po spojrzeniu na analizy oparte na modelach GFS, UMPL i ECMWF – z ich rozwojem należy się również liczyć bardziej w głębi rejonów południowo – wschodnich. Najmocniej wypiętrzonym formacjom burzowym, które będą przybierać postać pojedynczych komórek, zaś w miejscach z wystąpieniem silniejszego wspomagania procesów konwekcyjnych także słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych, mogą też towarzyszyć opady gradu o średnicy do 1-1,5 cm, punktowo silne porywy wiatru oraz wyraźnie zwiększona ilość wyładowań atmosferycznych. Niewykluczone, że pod wpływem silniejszego ogrzania warstwy granicznej i tym samym zwiększonego gradientu pionowego temperatury w warstwie 0-500 metrów, w warunkach silniejszej akumulacji wilgoci wzdłuż lokalnych zbieżności wiatru, ponownie dojdzie do uformowania się 1-2 nie do końca wykształconych lejków kondensacyjnych. Najkorzystniejsze środowisko dla silniejszej inicjacji burz prognozowane jest na godziny popołudniowe i wieczorne, przy czym rozwój pierwszych z nich może nastąpić w pierwszej części dnia (w chwili obecnej miejscami obserwuje się ich występowanie, które związane jest z nocną konwekcją). Nieco zwiększona energia MUCAPE może doprowadzać do ich dalszego formowania również częściowo w godzinach nocnych.
… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …
Z prognoz modelu GFS wynika, że w ciągu dnia energia SBCAPE wzrośnie do 200-1000 J/kg (największa ma być we wschodniej części paragrafu). W stosunku do rejonów południowych i południowo – wschodnich, w środkowej troposferze przewidywany jest nieco silniejszy przepływ poziomy powietrza (10-15 m/s), który będzie faworyzować szybciej przemieszczające się komórki i pasma burzowe, tym samym zmniejszając potencjał do możliwości wystąpienia nadmiernych opadów deszczu. Model UMPL wskazuje, że rozwój komórek konwekcyjnych, w tym także burz może nastąpić też bardziej w głębi dzielnic północno – wschodnich, przy czym ten scenariusz nie jest do końca pewny, biorąc pod uwagę większą rozbieżność pomiędzy prognozami GFS i WRF-ARW 12 km. Poszczególne ośrodki burzowe, które się uformują, będą generować przelotne, silne i ulewne opady deszczu. Miejscami mogą im towarzyszyć dość silne porywy wiatru, a także grad o średnicy do 0,5-1 cm. Pierwsze burze możliwe są już w pierwszej części dnia, jednak najkorzystniejsze środowisko dla ich rozwoju prognozowane jest po południu.
Nad krańce północne i północno – zachodnie w godzinach wieczornych, ale przede wszystkim nocnych i rannych środowego dnia nasunie się środowisko znacznie niższej temperatury na powierzchni izobarycznej 500 hPa. Model GFS wskazuje, że temperatura osiągnie zaledwie -20 – -23 °C, co doprowadzi do wzrostu energii MUCAPE do 100-300 J/kg. Jeżeli kolejne prognozy będą podtrzymywać wystąpienie silniejszego wspomagania procesów konwekcyjnych wzdłuż strefy nieco zwiększonej chwiejności termodynamicznej, wtedy pojawi się podwyższona możliwość rozwoju komórek burzowych, zwłaszcza w godzinach 00:00-08:00 CEST. Dodatkowo nad samym ranem (10.09.) istnieje pewne prawdopodobieństwo rozwinięcia się trąby wodnej na wodach Morza Bałtyckiego.