Nadciągają silne, miejscami groźne burze

W ciągu nadchodzących dni nad Polską pojawią się dogodne warunkido rozwoju gwałtownych zjawisk burzowych. Szczególnieniebezpiecznie może być w środę po południu oraz w nocy z środyna czwartek, gdy przez terytorium RP od zachodu wejdzie dynamicznychłodny front atmosferyczny. Tuż przed nim, mogą rozwinąć siępotencjalnie niebezpieczne burze z bardzo silnymi wiatrami, a takżez opadami gradu.

Chmura szelfowa przed linią szkwału (źródło: NWS Storm Prediction Center, NOAA)

Jutro po południu Polska dostanie się pod wpływ zatoki niżowej wraz zfrontami atmosferycznymi znad Niemiec. W nocy chłodny front atm. przejdzie przez nasz kraj, a następnie zatrzyma się na jakiś czasnad południowo – wschodnią częścią RP. Przed chłodnym frontem atm., wśrodę po południu, do Polski napłynie ciepła, ale zarazem chwiejna masa powietrza, która będzie się charakteryzować dość dużą wilgotnością (temperatura punktu rosy będzie przekraczać 18 st.C). Jednocześnie w środkowej troposferze pojawi się znaczny pionowy gradient temperatury, który może osiągać nawet 7 st.C/km. To spowoduje, że energia chwiejności CAPE przekroczy nawet 2000 J/kg. Wraz z frontem atmosferycznym wzrosną czynniki kinematyczne w troposferze. Przepływ poziomy powietrza na wysokości ok. 5-6 km nad powierzchnią ziemi (AGL) będzie wynosić ok. 25-30 m/s, natomiast ok. 1,5 km AGL mawynosić 15-20 m/s, a na północnym zachodzie Polski lokalnie 25m/s. To spowoduje silne uskoki pionowe wiatru – warunek do rozwoju zorganizowanych i zarazem niebezpiecznych struktur burzowych. Sytuacja synoptyczna dla Europy Środkowej na środowy wieczór przypomina trochę tę, która wystąpiła 23 lipca 2009 roku, kiedy przez nasz kraj przeszedł mezoskalowy układ konwekcyjny wraz zlinią szkwału i zjawiskiem bow echo. Burza ta długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż na jej drodze występowały niszczące porywy wiatru, które wyrządziły ogromne szkody i spowodowały śmierć 8 osób.

W środę po południu pod wpływem znacznej energii konwekcji i silnego wspomagania pionowych  ruchów powietrza w postaci stref silnej zbieżności wiatru wdolnej troposferze oraz wielkoskalowego wspomagania wznoszenia wśrodkowej troposferze burze zaczną się tworzyć w różnychrejonach południowo – zachodnich i centralnych Niemiec. Burze te początkowo mogą być superkomórkami burzowymi, podczas których będą występować opady dużego gradu. Nie wyklucza się kilku przypadków trąb powietrznych, uwzględniając dużą wilgotność względną w dolnej troposferze i silne uskoki wiatru. Późnym popołudniem burze dotrą do Czech i zachodniej Polski. Największym zagrożeniem na tę chwilę wydaje się być silny, a nawet niszczącywiatr, który będzie związany z rozległym układem burzowym, jaki jest prognozowany dla Polski zachodniej.

Wskaźnik CAPESHEAR na jutro, godz. 20 CEST – duże wartości oznaczają duże ryzyko silnych, zorganizowanych burz. (model GFS, estofex.org)

Prognozy wskaźników burzowych wg modelu GFS sugerują, że w prognozowanym mezoskalowym systemie konwekcyjnym rozwinie się linia szkwału, która może zawierać zjawiska bow echo. Jeśli tak faktycznie się stanie, to w wielu miejscach na trasie linii szkwału wiatr w porywach może znacznie przekraczać 100 km/h. Dodatkowym zagrożeniem z uwagi nadość wilgotne warunki mogą być rozwijające się przed układem MCS pojedyncze superkomórki burzowe z opadami gradu. W tego typu burzach nie da się też wykluczyć rozwoju kilku trąb powietrznych.

W nocy rozległa burza wielokomórkowa prawdopodobnie przejdzie przez znaczną część Polski i dotrze do północnego wschodu i centrum kraju, gdzie powinna osłabnąć. Modele synoptyczne pokazują jednak możliwość powstania kolejnej burzy wielokomórkowej na południu kraju. W drugiej części nocy z środy na czwartek ryzyko porywistych wiatrów zmaleje, wzrośnie natomiast ryzyko silnych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia.

Zaznaczamy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i potencjalnie niebezpieczna, gdyż prognozowany jest rozległy, zorganizowany i długo trwający układ burzowy. Prognoza ta jednak może się częściowo nie sprawdzić, a zjawiska burzowe mogą być słabsze. Obecnie możemy też dodać, że sytuacja na chwilę obecną nie wygląda aż tak groźnie, jak to było 23 lipca 2009. Prosimy w najbliższym czasie śledzić naszą stronę www, czytać najnowsze prognozy konwekcyjne i ostrzeżenia meteorologiczne. Zapraszamy też do wysyłania raportów o gwałtownych zjawiskach burzowych (wraz z dokumentacją fotograficzną) pod adres kontakt@lowcyburz.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz