W najbliższych dniach nadal gorąco. Wzrasta ryzyko gwałtownych burz

Początek maja wita w większości regionów kraju bardzo wysokimi temperaturami, a na południu i w centrum kraju także upałami. Dominuje piękna, słoneczna aura. Zaczyna się jednak scenariusz klasyczny dla zbliżającego się powoli końca panowania gorącej masy powietrza – burze. Te w zwrotnikowej masie powietrza mogą być lokalnie gwałtowne.

Strzępki stratocumulus castellanus (fot. Damian Zbieg)

W dniu dzisiejszym temperatura będzie wzrastać do około 30-32 °C na południu i w centrum. Jedynie na północy, głównie na Wybrzeżu temperatura pozostanie bardziej umiarkowaną, w granicach 20 -25 °C. W wielu regionach kraju można pomału obserwować pierwsze oznaki obecności chwiejnej masy powietrza – to niewielkie wieżyczkowate chmurki o nazwie stratocumulus castellanus. Miejscami są bardziej skłębione. Widać też na aktualnych obrazach satelitarnych inicjację konwekcji. W ciągu dzisiejszego dnia zaczną się rozwijać pojedyncze komórki burzowe w różnych regionach. Stosunkowo najwięcej ich wg prognoz ma być w zachodnich województwach. Burze mogą lokalnie generować silniejsze opady deszczu i dużą ilość wyładowań atmosferycznych. Podobna sytuacja będzie także w dniu jutrzejszym, czyli po upalnym dniu rozwijać się będą burze.

W czwartek prawdopodobnie od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny, w związku z tym tego dnia burz będzie zdecydowanie więcej, do tego mogą być one najbardziej gwałtowne. Będzie to ostatni gorący dzień. Najwyższa temperatura wystąpi w dzielnicach południowo-wschodnich, gdzie temperatura ponownie zbliży się do 30 °C.

Tak więc zbliża się doskonały okres dla wszystkich oczekujących burzowych chwil pasjonatów, a jednocześnie okres wzmożonej czujności dla ludzi zajmującymi się codziennymi sprawami, by w porę przygotować się na nadchodzące burze. Dlatego zachęcamy do śledzenia bieżących prognoz i ostrzeżeń oraz nowych artykułów pojawiających się na naszej stronie. Zapraszamy także do zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa podczas burz dostępnymi na naszym forum: http://lowcyburz.pl/2012/03/09/zasady-bezpieczenstwa-podczas-burz/

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.