Kilka słów o jesiennym zachmurzeniu

Jesienią coraz mniej światła słonecznego dociera do powierzchni ziemi. Wynika to z faktu skracania się dnia oraz coraz częstszych dni pochmurnych z opadami deszczu lub śniegu, a także zamgleniami i mgłami. U wielu osób powoduje to jesienną chandrę, uczucie zmęczenia oraz zmniejszenie chęci do podejmowania codziennej aktywności. Jednak są również takie osoby, które po letniej pogodzie szukają pewnej odmiany właśnie w tego typu aurze. W poniższym artykule po lupę zostaną wzięte chmury, które jesienią najczęściej „psują” pogodę – a więc Stratus, Stratocumulus i Nimbostratus, a także kryteria określania wielkości zachmurzenia na niebie.

Typowa jesienna szaruga (fot. Sebastian Kupczyk)

Typowa jesienna szaruga (fot. Sebastian Kupczyk)

Na wstępie warto przypomnieć definicję chmury. Chmura jest zawiesiną mikroskopijnych kropelek wody (aerozolu), kryształków lodu lub ich mieszaniny, znajdująca się w naszej atmosferze dzięki oddziaływaniu prądów wznoszących lub mikroturbulencji. Powstaje w wyniku kondesacji pary wodnej (a więc przemiany fazowej wody ze stanu gazowego na stan ciekły) na tzw. jądrach kondensacji (drobnych cząstek stałych zawieszonych w powietrzu), po osiągnięciu temperatury punktu rosy (temperatury, w której para wodna osiąga stan nasycenia). Dla przypomnienia, temperatura punktu rosy jest jedną z najbardziej istotnych wartości przy prognozowaniu rozwoju chmur, a latem szczególnie chmur konwekcyjnych.

Wśród rodzajów chmur można wymienić chmury piętra niskiego – Stratus (skrót – St), Stratocumulus (Sc); średniego – Altostratus (As), Altocumulus – (Ac), Nimbostratus – (Ns); wysokiego – Cirrus (Ci), Cirrostratus (Cs), Cirrocumulus (Cc). Chmury o budowie pionowej – a więc Cumulus (Cu) i Cumulonimbus (Cb), formalnie zaliczane są do piętra niskiego, gdzie zwykle znajduje się ich podstawa. Wśród wymienionych rodzajów chmur – Stratus, Stratocumulus, a także Nimbostratus – szczególnie odpowiadają za jesienną szarugę. Poniżej zostały przybliżone ich charakterystyki.

Rodzaje chmur (źródło: oldweather.org)

Rodzaje chmur (źródło: oldweather.org)

Stratus translucidus (fot. Igor Laskowski)

Stratus translucidus (fot. Igor Laskowski)

Chmura Stratus stanowi szarą lub jasnoszarą warstwę zawieszoną nisko nad powierzchnią ziemi. Składa się z kropelek wody (lub w niskiej temperaturze – z kryształków lodu) o różnej wielkości. Stratus może powstać w warunkach wyżowej pogody (tzw. zgniły wyż), w której występuje inwersja temperatury na pewnym poziomie w dolnej troposferze (temperatura rośnie wraz ze wzrostem wysokości). Cząstki powietrza, unosząc się w górę troposfery, zaczynają się ochładzać, a ich temperatura zbliża się do temperatury punktu rosy. Wilgoć gromadzi się pod warstwą inwersji i następuje kondensacja pary wodnej, co prowadzi do powstania chmury warstwowej Stratus. Chmura ta może czasami powstać również po „uniesieniu” nocnych i porannych mgieł do warstwy inwersji lub poprzez „rozciągnięcie” chmur Stratocumulus pod nią. Inny sposób powstania Stratusa polega na adwekcji wilgotnego powietrza nad chłodną powierzchnię wody. Stratus powstaje pod warstwą inwersji i jeśli przemieści się nad obszar lądowy, może zostać „zablokowany” od dołu przez warstwę przyziemnej inwersji, zapewniającej jego utrzymanie przez pewien czas.

Stratus fractus (fot. Gerhard Bauer)

Stratus fractus (fot. Gerhard Bauer)

W ciągu dnia chmura ta ogranicza dostęp promieni słonecznych do powierzchni ziemi, co prowadzi do zahamowania wzrostu temperatury powietrza w stosunku do obszaru wolnego od chmur. Natomiast w ciągu nocy, Stratus ogranicza wypromieniowanie ciepła z powierzchni ziemi, dzięki czemu pod nim panuje generalnie wyższa temperatura w stosunku do otoczenia wolnego od chmur.

Krawędź dolna chmury najczęściej jest jednorodna (gatunek nebulosus), chociaż zdarza się że jest również postrzępiona z „oderwanymi” fragmentami chmury (gatunek fractus). Czasami może przynosić opady mżawki lub drobnego śniegu. Jeśli warstwa chmury jest wystarczająco cienka, można zauważyć tarczę słoneczną (odmiana translucidus). Grubsza, nieprzeświecająca warstwa i obecna na całym niebie, oznacza odmianę opacus.

Stratocumulus stratiformis perlucidus (fot. Igor Laskowski)

Stratocumulus stratiformis perlucidus (fot. Igor Laskowski)

Z kolei chmura kłębiasto-warstwowa Stratocumulus jest najczęściej występującą chmurą na naszej planecie (pokrywa nawet ok. 23% powierzchni oceanów i 12% powierzchni lądów). W odróżnieniu od Stratusa, posiada wyraźnie zmienną podstawę chmur z nierównościami oraz nieregularnymi odcieniami (jeśli występuje pod postacią warstwy). Częściej jednak można ją spotkać pod postacią płatów (szarych lub białych), zrośniętych ze sobą lub nie. Składają się najczęściej z kropelek wody (czasami przechłodzonych), rzadziej z kryształków i płatków śniegu. Chmurze tej towarzyszyć mogą również słabe opady deszczu lub śniegu.

Cumulus mediocris wraz ze stratocumulusem cumulogenitusem (a więc powstałego "z Cumulusa"). Źródło: Kontakt TVN24

Cumulus mediocris wraz ze Stratocumulusem cumulogenitusem. (źródło: Kontakt TVN24)

Stratocumulus powstaje najczęściej pod warstwą inwersji w warunkach wielkoskalowego osiadania powietrza w równowadze stałej. Może powstać również z chmury Stratus jak i Cumulus. W pierwszym przypadku (Stratocumulus stratiformis), dzieje się tak poprzez zwiększenie miąższości (grubości warstwy) chmur pod warstwą inwersji. W drugim przypadku (Stratocumulus cumulogenitus), powstaje poprzez rozlanie się wierzchołków chmury Cumulus o niewielkiej rozciągłości pionowej w momencie osiągnięcia przez nią poziomu równowagi (EL), a więc poziomu w troposferze, gdzie temperatura unoszonej cząstki powietrza zrównuje się z temperaturą otoczenia. Powstaje wtedy gruba warstwa chmury Stratocumulus. Spektakularnym przypadkiem może być dzień 22 października 2011 r., kiedy to w niektórych miejscach w Polsce można było zaobserwować niewielkie Cumulusy, wraz z rozlanymi „kowadłami” Stratocumulusów. Całość mogła przypominać nawet schodzący lej kondensacyjny.

Nimbostratus pannus (fot. Stefan Bauer)

Nimbostratus pannus (fot. Stefan Bauer)

Nimbostratus stanowi z kolei ciemną, szarą warstwę chmur, składającą się z kropelek wody, kryształków lodu lub mieszaniny tych cząstek. Przynosi ona ciągłe, słabe lub umiarkowane opady deszczu bądź śniegu bez wyładowań atmosferycznych. Z tego powodu czasami bywa obiektem żartów wśród łowców burz. Podstawa tej chmury, zwykle dość postrzępiona, rozpoczyna się od piętra niskiego, natomiast największa miąższość (grubość warstwy) znajduje się w piętrze średnim, dlatego często klasyfikowana jest właśnie do piętra średniego (czyli wysokości troposfery od 2 do 7 km). Pod podstawą, często niedaleko powierzchni ziemi, obserwowane są „odcięte” chmury pannus, nazywane również „scud cloud” lub „fractus”.

Stosowane symbole określania wielkości zachmurzenia (źródło wikimedia.org)

Stosowane symbole określania wielkości zachmurzenia (źródło: wikimedia.org)

Poszczególne chmury posiadają swoje gatunki i odmiany, różniące się także pod względem sposobu powstawania. Dlatego też chmury mogą przybierać różne kształty, które „płynąc” po niebie obrazują przebieg „życia” w postaci przemian fizycznych wody. Szczególnie można to zaobserwować na ujęciach w technice timelapse, których w sieci jest coraz więcej. Przykłady: link 1, link 2, link 3, link 4.

Wielkość zachmurzenia mierzona jest w sposób wizualny (subiektywny), a więc poprzez obserwacje terenowe wykonywane przez obserwatorów, głównie na stacjach synoptycznych I rzędu. Zachmurzenie określane (nie mierzone!) jest w oktantach, dzielące widoczny nieboskłon pod względem stopnia pokrycia chmurami na 8 części (dawniej 10 części), przy czym: 0/8 stanowi niebo bezchmurne, a 8/8 – niebo całkowicie zachmurzone. Odnotowanie choćby najmniejszego zachmurzenia raportowane jest już jako 1/8, a odnalezienie choćby najmniejszego punktowego obszaru nieba wolnego od chmur stanowi 7/8. Małe zachmurzenie określane jest w zakresie od 1 do 3 oktantów, umiarkowane – od 4 do 5 oktantów, natomiast zachmurzenie duże stanowi powyżej 6 oktantów (wg K. Kożuchowskiego, 2012). W przypadku jeśli obserwacja nieba jest niemożliwa np. ze względu na gęstą mgłę, wtedy należy zaznaczyć, że niebo jest niewidoczne (liczba „9”).

Należy dodać, że ze względu na zróżnicowaną odległość chmur od obserwatora, jak i ich pionowej wysokości i rozciągłości kątowej nad horyzontem, zachmurzenie obserwowane z powierzchni ziemi daje jedynie przybliżony obraz faktycznego stanu zachmurzenia. W praktyce wygląda to tak, że przerwy, które występują między chmurami znajdującymi się nisko nad horyzontem, mogą nie zostać zaobserwowane z danego punktu obserwacyjnego.

Wielkość zachmurzenia, jak i poszczególne rodzaje, odmiany i gatunki chmur określone są odpowiednimi symbolami w kluczu SYNOP zatwierdzonym przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Spolszczona wersja klucza SYNOP, w tym kryteria raportowania zachmurzenia (odpowiednio strony nr 10 i 33), dostępna jest pod tym linkiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Jakub Brysiak (Manchester-Wro)

  Ciekawe czy jest jeszcze jakis nieodkryty rodzaj chmur na ziemi?

 • Damian Sokolow Podlaski

  Ale ładnie pada bez przerwy gdzieś tak od ok.6 rano:)

 • rynio

  witam, buhahaha coś na polepszenie humoru w ten smętny dzień http://www.fakt.pl/swiat/wiemy-jaka-bedzie-pogoda-zima-,artykuly,585268.html

  • adam – Tychy

   Kurcze, kolejny powód, by zapomnieć o zimowej zimie …

  • Michał – (S – Wielkoplska)

   mróz i śnieg w zimę? i piszą że to anomalie pogodowe? No szok!!!

  • silesian_hunter

   hahahhahahahhahahahaa:D ……taka jest reguła że jak jest zimno to musi być zimno -> https://www.youtube.com/watch?v=n_7IA8G0nhM

  • Grzegorz | N.Tomyśl

   Kurcze i znowu zmuszony jestem nie uwierzyć w ich prognozę.
   Wychodzi na to, iż będzie zupełnie odwrotnie niż prognozują, choć chciałbym aby się sprawdziła.

  • 90% czytelników faktu, to „hejterzy”, dlatego muszą pisać głupio i/bądź kontrowersyjnie, aby pieniążki się zgadzały. :)

 • adam – Tychy

  Z chmur Cu również może powstać opad, czego na grafice nie widać 😉

  • Przemek

   Dokładnie. Na radarze skromnie,a od 16 pada. Około 18 nawet dosyć umiarkowanie.

   • Damian Sokolow Podlaski

    No to u mnie pada nieustannie od 6 rano.Na najbiższej stacji odemnie 30km w Siedlcach spadło już w sumie 30mm.U mnie pewnie też coś koło tego spadło i nadal pada chwilami mocno:)

   • U mnie to samo, niby na radarach przelotne opady, a leje ciągle i to dosyć silnie momentami…

 • Dzisiaj nawet tak gdzie jest poniżej +10 stopni czuje się zimę. Pogoda niestety jest depresyjna.

 • Grzegorz | N.Tomyśl

  Warszawa obchodzi się smakiem jeżeli idzie o opady. Dosłownie kilometry, metry… Ale w sumie w dużym mieście nie jest aż tak potrzebny.

  • choleryk_torun

   Cooo? W dużym miescie nie jest potrzebny opad? Przemyśl to jeszcze raz.

   • Jakub Brysiak (Manchester-Wro)

    Łącze się w myśleniu z Tobą Grzegorz 😀

    • Grzegorz | N.Tomyśl

     Na pewno mniej potrzebny niż na wsi.
     Przemyślałem i nie napisałem, że nie potrzebny, tylko nie jest AŻ tak potrzebny. W mieście dużo ludzi a i nastroje podczas deszczu zgoła inne.

  • Damian Sokolow Podlaski

   U mnie przestało padać dopiero po 20 a zaczęło o 6 rano:)30 mm spadło na bank :) i dobrze że tak pada :)susza bedzie coraz mniejsza, a jak tam u was w innych regionach Polski ?

   • Derecho_

    U mnie za październik na razie 62 mm, więc powyżej normy. Razem z wrześniem uzbierała się ładna suma, łącznie 204 mm.

   • Blitz Bydgoszcz

    O ile wierzyć http://www.bydgoszcz.pl/meteo/ to Bydgoszcz 19,8mm. W tym miesiącu

    • avi (k.Rybnika)

     27,6mm w tym miesiącu. Roczny opad całkowity 302,6mm. Czyli troszkę brakuje, żeby choć zbliżyć się do normy rocznej. Co gorsza znowu na horyzoncie nie widać opadów.

  • W niedzielę w Warszawie cały dzień padało, więc chyba na susze nie mogą tam narzekać 😛

 • choleryk_torun

  Grzyby u Was są? U nas stare widac dopiero lo oczyszczeniu sie sciolki i sporadycznie swieze. W weekend powino byc ladnie juz.

  • Kujawy :)

   Oby bo w weekend planuje się wybrać 😉

  • Łowca112 (DŚ)

   W zeszłym tygodniu na weekend jeszcze nie było, ale może coś ruszy teraz, chociaż podgrzybek. Prawdziwki ładne ale bez wysypu – sporadyczne miałem chyba 3 tygodnie temu albo i lepiej.

  • Blitz Bydgoszcz

   U mnie lipa w 2 godziny dziś około i 17 sztuk same młode podgrzybki myślę że po weekendzie będzie już ok u Ciebie chyba szybciej się pojawią :)

 • Krzysiek – Kraków

  Czy zna się ktoś tutaj może na tworzeniu stron www?

  • adam – Tychy

   A w jakim aspekcie i technologii? backed/front?

 • Arek Cookstown

  W Grecji sporo się dzisiaj dzieje, szczególnie w stolicy, w której prawdopodobnie przeszły 2 trąby powietrzne, poniżej niesamowite nagranie.

  https://www.youtube.com/watch?v=xZfkSvzbCxg

 • Łowca112 (DŚ)

  No w końcu materiał na youtubie więc daje linka, akurat z tego dnia miałem najwięcej materiału filmowego więc udało się coś sklecić. Nie jest powalający, ale można oglądnąć w ten spokojny pogodowo dzień.
  Burze nad powiatem ząbkowickim w dniu 12.08.2015
  https://www.youtube.com/watch?v=npeP1mYd4C8

  • krystek-Wrocław

   fajnie zrobione, a i fajną burzę mieliśie

   • silesian_hunter

    3:23 o/ lol !!

  • Dobra robota, ciekawy materiał i jutubowa łapka w górę za poświęcenie czasu na edycję filmu. :)

   • Łowca112 (DŚ)

    Dzięki Grzesiek, kurde ciężko było z pierwszą realizacją bo nie sklecałem wcześniej nigdy filmów, ale jakoś się udało. Nie ukrywam że posiłkowałem się filmikami na twoim kanale, jak to wygląda i co można by zrobić, gdzieś mi też zapisały się uwagi żeby nie robić każdego wyładowania na zwolnieniu i jest to jak najbardziej cenne.
    Planuję też jeszcze jakiś materiał z podsumowania i może z 15 sierpnia bo komórka ładnie u nas wtedy narozrabiała, ale tam niestety nie mam wyładowań, za to będą skutki burzy.

  • Fajny materiał, no i burza niezła :) Ciekawe jaki będzie sezon 2016, oby nam tu na SW przyniósł coś ciekawego 😀

   • Łowca112 (DŚ)

    Jeszcze czasu do 2016 trochę jest :-). to mój pierwszy sezon więc na razie nie mam jakiegoś większego odniesienia.
    Sprzęt już trochę obeznałem, teraz przydała by się jeszcze z jedna osoba bo w terenie samemu ciężko się działa czasem. No i jeszcze jakiś obiektyw, ale to już wydatek, ale może coś się odłoży – czas pokaże.

    • Ja jeszcze nie ścigałem burz, ale mam nadzieję że w 2016 zacznę 😉 Ekipa jest, samochód jest, wszystko jest – nic tylko łowić. Mam tylko nadzieję, że rodzice się zgodzą, bo 18 jeszcze nie mam a bez zgody to mogę sobie co najwyżej na pole jechać szelfa obserwować (zakładając że będzie mi dane jakiegoś w ogóle zobaczyć) 😉 No ale jestem dobrej myśli i mam nadzieję że się uda 😀

     • Łowca112 (DŚ)

      Na szelfa to ja czekam bo jeszcze nie było mi dane, ty za to miałeś świetnego w tym sezonie.

     • Miałem wielkiego farta z tym szelfem 😉 Mam nadzieję że w 2016 również coś podobnego się trafi, choć wolałbym, by razem z nim była jakaś porządna burza, bo ten wielki szelf nie przyniósł nawet jednego grzmotu (jak to mówią: „z dużej chmury mały deszcz”)

      BTW, wybierasz się w przyszłym roku na zlot we Wrocku?? 😛

     • Łowca112 (DŚ)

      No jasne że się wybiorę raptem 75km to nie można przegapić takiej okazji :-)

 • Piotr_Koziana

  Dzisiaj podczas grzybobrania natknąłem się na salamandrę plamistą. Zaprezentuję wam plik jpg będący wycinkiem kadru z mojego nowego N D7200 35 1.8 http://wstaw.org/m/2015/10/22/DSC_0130_kopia.jpg Niby nic szczególnego, ale ISO 8000 robi wrażenie (tak to nie pomyłka, słownie osiem tysięcy). Zdjęcie nie licząc przycięcia, nie zostało w żaden sposób ulepszane. Pomyśleć, że do tej pory bałem się użyć ISO większego niż 400. Ciekawe co będzie jak nauczę się w pełni wykorzystywać potencjał aparatu.

  • JPEG czy RAW?

   • Piotr_Koziana

    JPEG, z RAWami zacznę zabawę jak bardziej poznam mój sprzęt.

    • W JPEG szum będzie mniejszy niż w RAW’ach, bo tu swoje robi odszumianie (które czasami działa nawet gdy jest wyłączone) 😉 Ale i tak jak na APS-C to szum jest bardzo mały, nic tylko pogratulować nowego sprzętu i życzyć miłego fotografowania 😀

     • Piotr_Koziana

      W tym przypadku odszumianie wysokich czułości jest ustawione na poziom „normalny” czyli 3 na 4 stopień licząc wyłączone odszumianie jako poziom 1. Wyostrzenie 3 na 9. Jak widać mimo tego zdjęcie jest w miarę ostre. Dziękuję i również życzę udanych zdjęć.

  • Ela z Bydgoszczy

   piekna :-))

 • krystek-Wrocław

  podobno przyszły tydzień ma być dużo cieplejszy, zawłaszcza u mnie, fajnie by było :)

  • Ewa(Legnica)

   oby bo działkę trzeba posprzątać przed zimą :)

 • motorollo Zienie pow.łosicki

  Wg.GFS na pierwszego ciśnienie ma być ponad 1040! Możliwe to?

 • darkoss(GŚ, Pszczyna)

  na radarach pusto a leje….

 • adam – Tychy

  Stagnacja w pogodzie, temperatury od 4 do 10 i bez zjawisk, nawet porządnych mgieł nie ma, bezsensowna pogoda wręcz

  • U mnie padał deszcz od 3 rano do 7, a radary na czysto :l

   • Endrju Warszawa

    Potwierdzam u mnie było podobnie

  • Przemek

   u mnie rano mżawka było. Jakieś tam mm spadły 😀

 • Patricia, najsilniejszy huragan w historii pomiarów zbliża się do Meksyku i uderzy w ląd jako huragan 5. kategorii. Ciśnienie we wnętrzu wynosi 880hPa, dotychczasowy rekord wynosił 902hPa. Jest silniejszy od Katriny, Sandy a nawet dotychczas rekordowego Haiyan’a. Skutki uderzenia mogą być katastrofalne…

  http://weather.msfc.nasa.gov/GOES/GOES09152015296Wzi5ay.jpg

  • Piotr_Koziana

   Już 880 hPa !!! Wiatr 200mph a w porywach 245!!! Nawet Haiyan był słabszy.

   • Przeloty rozpoznawcze i pomiary wykonane przez NHC we wnętrzu Huraganu Patricia, potwierdziły to, że Patricia stała się potencjalnie katastrofalnym huraganem z wiatrem mierzonym do 355 km/h. Zmierzone ciśnienie wyniosło około 880hPa, jest to najniższa zanotowana wartość ciśnienia we wnętrzu Huraganu w historii pomiarów ( NHC ) Spadek ciśnienia w sercu tego monstrum osiągnęło prawie 100 hPa w ciągu 24 godzin!

    Patricia stała się najbardziej niebezpiecznym, najbardziej gwałtownym i najsilniejszym Huraganem jaki kiedykolwiek powstał nad wschodnim Pacyfikiem.. Ponadto,możliwe jest to, że ciśnienie w oku spadnie do niższych wartości a sam Huragan okaże się jeszcze silniejszy. W skrócie można mówić, że mamy wydarzenie bez precedensu w światowej meteorologii. Osobiście myślałem, że dość długo Huragan Haiyan będzie najsilniejszym Huraganem zanotowanym na Ziemi, ale teraz mamy do czynienia z katastrofalnym Huraganem.

    Zdjęcia satelitarne są imponujące ale też i przerażające
    Perfekcyjny Huragan
    http://wstaw.org/m/2015/10/23/ouragan-patricia-est-pacifique-mexique-octobre-2015-3.jpg
    http://wstaw.org/m/2015/10/23/1012456_1636697563260440_7331228148509835_n.jpg

    • Przemek

     Jak taka gorąca wody to paliwa w pi… kombos niesamowity :)
     http://wstaw.org/w/3DDO/

     • Patryk

      Masakra co się dzieję ale na pewno winne sią ciepłe wody (El Nino )

  • Bjarniist .

   nie działa link :(

   • Wrzuciłem link do tego samego zdjęcia co @@disqus_6vHtF3uDOE:disqus więc jak nie działa mój to skorzystaj z jego linka 😉

    • Bjarniist .

     dzięki

  • PiloT

   I znowu skala się kończy

   • Przemek

    Prognozy idealne trafne na sezon. Spokojny Atlantyk i aktywny Pacyfik z powodu el nino.

  • Przemek
 • Przemek

  Ciekawe czy Jim Cantore będzie nadawał dla CNN z Meksyku? Gdyby to było na wschodnim wybrzeżu , albo nad ZM już by tam był :)

 • Transmisja live z miejsca znajdującego się na trasie rekordowego huraganu Patricia!
  https://www.youtube.com/watch?v=RP5Y4lISF0s

  • Damian Sokolow Podlaski

   O której godzinie ma sie zacząc ?

   • Dzisiaj wieczorem czasu lokalnego czyli u nas będzie już noc 😉

    • _Jakub

     Noc, czyli mniej więcej, o której? I czy tam będzie już ciemno, bo jeśli nie to super kamerka z tym, że pewnie długo nie przetrwa zwłaszcza zasilanie.

  • krystek-Wrocław

   te baseny zapewne zostaną zalane

   • _Jakub

    Jeśli to faktycznie będzie 400 km/h to żadna z tych palm nie zostanie a pewnie też budynek będzie poważnie uszkodzony.

    • krystek-Wrocław

     i za pewne transmisja zostanie przerwana, swoja drogą nawet tak wysoko jest niebezpiecznie ze wzgledu na wiatr. Póki co wiatr jeszcze spokojny

  • Stream ma zwiechę, tutaj ta sama kamera ale bez zwiechy:
   https://www.youtube.com/watch?v=tUgyOFEI8-Q

  • Krzysiek – Kraków

   Morza szum, piękny kawał drogi od nas i pomyśleć co tam się będzie działo za 7 godzin :)

  • Blitz Bydgoszcz

   Jeszcze jedna zawiechy są ale jaki widok https://www.youtube.com/watch?v=4n9QogL9IyE

 • Krzysiek – Kraków

  Panowie, prośba o przypomnienie adresu na którym sprawdzało się prędkość wiatru na świecie..

 • Odchodząc od tematu huraganu, koledzy z Czech oficjalnie zakwalifikowali układy z 7/8.07.2015 jako zjawiska derecho. Oznacza to, że w tym sezonie mieliśmy nad Polską 3 układy derecho, z czego dwa w ciągu jednego dnia (albo raczej nocy). Ta wiadomość jest przełomowa i pokazuje jak silny był lipiec tego roku pod względem burz. Od bardzo dawna w jednym miesiącu nad Polską nie pojawiły się 3 układy derecho, że o dwóch jednego dnia nie wspominając.

  I niech mi ktoś tylko powie że ten sezon nie był rekordowy 😛

  https://dl.dropboxusercontent.com/u/56607372/thumb2015.png

 • Patryk

  Co do Huraganu
  media oczywiście milczą liczą sie wybory

 • krystek-Wrocław
 • Jeden z raczej pewniejszych streamów…
  https://m.youtube.com/watch?v=4n9QogL9IyE

  Podbite

  • krystek-Wrocław

   mój link także działa a i fale już wieksze i huk fal

  • krystek-Wrocław

   przerywa i chyba padła

 • Blitz Bydgoszcz
 • Agnieszka Kielce

  Huragan Patricia widziany ze stacji kosmicznej. http://wstaw.org/w/3DGa/

  Źródło:Twitter – Scott Kelly

 • krystek-Wrocław

  jeszcze to działa https://www.youtube.com/watch?v=RP5Y4lISF0s

  edit zaczyna mocniej dmuchac

 • Świetne nagranie, pokazujące jak łowcy huraganów przelatują samolotem badawczym przez oko huraganu Patricia.

  https://www.facebook.com/josephklippel/videos/10153565172024471/

  • krystek-Wrocław

   łał robi wrazenie, pietra bym miała

  • Ewa(Legnica)

   o rany !!! szaleńcy

   • Przemek

    Taka robota. Żadni szaleńcy,a fachowcy.

    • Ewa(Legnica)

     to, że fachowcy to na pewno ale przy okazji cholernie odważni :)

  • Przemek

   Fajne,ale były lepsze nagrania jak pokazano górną krawędź oka.

 • Przemek

  Porywy do 400 km/h
  Ciekawe ile wyniesie przypływ sztormowy.

  • Ewa(Legnica)

   właśnie o to miałam zapytać, czy to prawda że może osiągnąć w porywach 400 km/h

   • Przemek

    Tak,stała prękość na ten moment to 325km/h
    Przed wejściem na ląd ma osłabność ze względu na silniejsze uskoki,ale dalej to będzie 5tka.

    • Ewa(Legnica)

     nawet jak straci na sile to i tak wygląda przerażająco

     • Przemek

      Ten – że gdyby to było z drugej strony kontynentu byłaby lepsza relacja live.

     • Ewa(Legnica)

      jutro to pewnie będzie informacja dnia a dzisiaj nikt nawet nie wspomniał bo wybory

 • Blitz Bydgoszcz
 • silvA

  http://wstaw.org/m/2015/10/23/1_1.JPG oko huraganu na zdjęciu satelitarnym w wysokiej rozdzielczości, tam cisza i spokój.

  • Przemek

   Gdzieś,kiedyś widziałem film jak oko weszło nad ląd i dwóch kolesi znalazło się w jego centrum,i nagle zapanował spokój. Chciałoby się to przeżyć 😀 matka natura jest piękna.

 • Krzysiek – Kraków

  Czy ktoś ma może kamerkę z trasy przejścia huraganu? https://www.youtube.com/watch?v=tUgyOFEI8-Q przestała działać..

  • silvA
   • krystek-Wrocław

    ta wyjatkowo sie trzyma

    ale już momentami fale

   • Blitz Bydgoszcz

    Pewnie i tak wszystko padnie jak się zacznie no ale trzeba korzystać póki działa :)

   • Krzysiek – Kraków

    Dzięki. Jest sens czekać do 2 czy pewne jest że kamera padnie?

 • Przemek

  Kolejny rekord ciśnienia 879hPa
  Ja polecam taki tracker http://www.weather.com/storms/hurricane-central/patricia-2015/EP202015

  • silvA

   Póki co rekord to jest 870 hPa z 1979 roku.

   • Przemek

    Ale to zachodni Pacyfik. Na E nie było silniejszego. Jeśli się mylę,to sorki.

 • krystek-Wrocław

  http://www.wxyz.com/news/watch-live-web-cams-show-hurricane-patricia-approaching-mexico

  na tej dolnej kamerce, gdy przestaje nawalać widać jak pędzą chmury

 • Piotr_Koziana
 • Łukasz-Legnica

  Bardzo fajny artykuł, oby więcej takich dostarczających wiedzy. Kiedyś słyszałem brzydki żart co do prognozowania pogody i nimbostratusach, ale zapomniałem, choć bez ocenzurowania nie mógłbym go przytoczyć :) Ogólnie wyżej opisane chmury należą do znienawidzonych przeze mnie, ale będą na szczytach gór mogą dać niezapomniane widoki :)

 • Patryk
  • silesian_hunter

   …………………..ziomek cisza wyborowa jest 😛 hahahahahahahahaha:P , dostaniesz kare ….wywieziesz na niej oby dwie 😛

   • Patryk

    :)

 • Darek1985

  Ta pogoda też ma swój klimat, szczególnie jak już się robi ciemniej w godzinach 16-17. Nic tylko wtedy włączyć muzykę doom rockowa zespołów Katatonia, My Dying Bridge czy Paradise Lost :)

  Tak jak tu: https://www.youtube.com/watch?v=oz7E_BsKrVI :)

 • Patryk
  • CYClone

   E tam krzokiem ruso a do tego kolo morza to dlotego tako mzowka i tak sie wydoje ze to kunic swiota

 • avi (k.Rybnika)

  Teraz wyże nad Rosją… suszy ciąg dalszy ani kropli deszczu nie ma się co spodziewać… a jak przyjdzie zima to pewno rusza niże znad atlantyku. Co za beznadzieja. :/

  • Patryk

   albo niże Śródziemnomorskie
   zaczekajmy jeszcze :)

   • darkoss(GŚ, Pszczyna)

    jak zwykle patryk ma nadzieje i własną koncepcje na zime;) i tak trzymaj,ktos musi wierzyć że klimat jeszcze da nam fajna zimę

    • Patryk

     Dzięki :)