Prognoza konwekcyjna na dzień 17.11.2015 i na noc 17/18.11.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.11.2015, godz. 07:00 CET do 18.11.2015, godz. 07:00 CET

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i częściowo centralnej części Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych konwekcyjnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.11.2015 i na noc 17/18.11.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.11.2015 i na noc 17/18.11.2015

Od kilku dni pogodę nad Europą kształtuje cyrkulacja strefowa. Z zachodu na wschód przemieszczają się dość aktywne niże i fronty atmosferyczne, przynosząc liczne opady deszczu i dość silny wiatr. We wtorek w ciągu dnia z zachodu napłynie do Polski kolejna porcja ciepłego powietrza. Napływ ten będzie szczególnie intensywny w drugiej części dnia i w nocy z wtorku na środę. W nocy z wtorku na środę do Polski Zachodniej wtargnie chłodny front atmosferyczny szybko przemieszczającego się na wschód układu niżowego. W środę nad ranem niż ten znajdzie się nad południową Szwecją. Z frontem będzie związana strefa energii CAPE osiągająca nawet 100-200 J/kg oraz wartości LI nieznacznie poniżej 0 st.C. Na froncie pojawią się dość silne ruchy wznoszące w środkowej troposferze, co będzie bardzo sprzyjać powstawaniu komórek konwekcyjnych, a nawet burz. Silny wiatr w górnej i środkowej troposferze (do ok. 35 m/s na wys. 500 hPa) będzie bardzo korzystnie wpływać na organizowanie się komórek konwekcyjnych w większe, bardziej długotrwałe układy. Ponieważ wiatr w dolnych trzech kilometrach troposfery będzie też silny, komórkom konwekcyjnym i burzom będą towarzyszyć silne porywy wiatru. Ich prędkość w znacznym stopniu będzie zależeć od siły i formy organizacji układów konwekcyjnych. W tego typu sytuacjach na ogół w pobliżu chłodnego frontu atmosferycznego rozwija się liniowy układ konwekcyjny.

… OMÓWIENIE…

… zachód i  centrum Polski – noc 17/18.11.2015 …

Około północy chłodny front atmosferyczny nadciągający z zachodu wkroczy na terytorium Polski. Układ konwekcyjny, prawdopodobnie w postaci dość silnej formacji liniowej, wejdzie wraz z frontem do Polski i będzie dość szybko wędrować na wschód, docierając w środę nad ranem do centralnej części kraju. Niebezpiecznie wygląda prognoza wiatru na poziomie izobarycznym 850 hPa, który nad Niemcami i Polską Zachodnią ma osiągać ok. 30 m/s. To nawet przy niezbyt mocno rozwiniętej formacji konwekcyjnej może skutkować porywami wiatru osiągającymi prędkość przekraczającą 25 m/s. W przypadku dość rozwiniętej i silnej linii szkwałów wiatr punktowo może przekraczać 30 m/s. Duże wartości wskaźników kinematycznych dotyczących dolnych trzech kilometrów troposfery również zwracają uwagę. Przy SRH 0-3 km AGL do 200-250 m2/s2, SRH 0-1 km do 150-200 m2/s2, LLS do nawet 20 m/s, nie wyklucza się rozwoju 1-2 trąb powietrznych, przy czym nie wyklucza się nawet dość silnej trąby powietrznej. Prawdopodobieństwo tych zjawisk jest największe na krańcach zachodnich kraju, gdzie pojawi się energia CAPE dostępna w dolnych dwóch kilometrach nad powierzchnią gruntu przekraczająca 50 J/kg. Prognozuje się wystąpienie sygnatury LEWP; być może pojawi się superkomórka burzowa wbudowana w linię szkwałów. Głównym zagrożeniem, pomimo pewnego ryzyka trąb powietrznych, będzie jednak silny i bardzo silny wiatr prostoliniowy, który w wielu przypadkach osiągnie prędkość w porywach do 25 m/s, a w kilku/kilkunastu przypadkach przekroczy nawet 30 m/s. Po przejściu przez zachód Polski, liniowa formacja konwekcyjna powinna zacząć powoli słabnąć, ale nadal będzie generować porywiste, lokalnie niebezpiecznie silne wiatry w centrum Polski. W chwili obecnej 1. stopień zagrożenia jest stopniem wystarczającym, jednak we wtorek pod wieczór, w zależności od stanu rozwoju zjawisk konwekcyjnych nad Niemcami, prognoza może zostać zaktualizowana nawet do 2. stopnia zagrożenia w całej zachodniej części Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz