Prognoza konwekcyjna na dzień 13.05.2016 i na noc 13/14.05.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.05.2016, godz. 08:00 CEST do 14.05.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, centralnej i północno-wschodniej Polski ze względu na intensywne opady deszczu i opady gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.05.2016 i na noc 13/14.05.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W piątek pogodę w Polsce będzie kształtował niewielki układ niskiego ciśnienia, który w godzinach popołudniowych wkroczy nad południowo-zachodnią część naszego kraju. Na północ od frontów atmosferycznych związanych z owym niżem znajdzie się stosunkowo ciepła masa powietrza polarno-morskiego, w której dojdzie do inicjacji głębokiej konwekcji.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Na zaznaczonym obszarze dojdzie do nagromadzenia pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery (punkt rosy wyniesie 13-16 st. C), co przełoży się na wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE do 1200 J/kg, a lokalnie ta wartość może zostać przekroczona. Pomimo obecności niżu atmosferycznego, poziomy przepływ powietrza będzie niewielki, co objawi się niskimi wartościami parametrów kinematycznych (DLS < 10m/s, LLS < 3 m/s). Pionowy profil troposfery będzie się charakteryzował dużą zawartością wilgoci, dlatego wskaźnik PW miejscami osiągnie 26 mm. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym inicjacji głębokiej konwekcji będą wyraźnie strefy konwergencji wiatru, a także fronty związane z wcześniej omawianym niżem.

Tego typu warunki będą faworyzować powstanie wolno przemieszczających się komórek i multikomórek burzowych, przeważnie ułożonych w strefach konwekcyjnych, występujących w miejscach konwergencji wiatru. Tym samym możliwe będzie przechodzenie wielu burz nad jednym regionem, co w konsekwencji może doprowadzić do lokalnych podtopień. Oprócz intensywnych opadów deszczu, burzom mogą towarzyszyć także opady gradu do 2 cm średnicy i wiatr osiągający 70 km/h. Najintensywniejszych zjawisk należy spodziewać się w godzinach popołudniowych, a wieczorem i w w nocy burze powinny słabnąć i zanikać.

…Obszar objęty możliwością burz…

Ze względu na niższą chwiejność termodynamiczną i słabsze procesy wspomagania konwekcji, na pozostałym obszarze kraju burze nie powinny mieć gwałtownego charakteru, jednak w dalszym ciągu możliwe będzie wystąpienie chwilowych, intensywnych opadów deszczu, a być może także i gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz