Prognoza konwekcyjna na dzień 13.07.2016 i na noc 13/14.07.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.07.2016, godz. 08:00 CEST do 14.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i południowej Polski ze względu na obfite opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.07.2016 i na noc 13/14.07.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W środę nad Polską przejdzie niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, który w drugiej części dnia wkroczy nad Białoruś. Nasz kraj znajdzie się w stosunkowo ciepłej masie powietrza polarnomorskiego, a jedynie krańce południowo-wschodnie pozostaną w powietrzu zwrotnikowym. Na styku tych dwóch mas powietrza znajduje się pofalowany front atmosferyczny, który będzie sprzyjać powstawaniu burz.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Jedynie w tym rejonie kraju, w dalszym ciągu obecna będzie zwrotnikowa masa powietrza, która w ostatnich dniach przynosiła burze w Europie Środkowej. W warunkach umiarkowanej chwiejności CAPE 1000-1500 J/kg i podwyższonej kinematyki DLS > 20 m/s za sprawą frontu atmosferycznego, a także orografii terenu dojdzie do rozwoju burz, które mogą okazać się gwałtowne. Należy spodziewać się powstania burz multikomórkowych, bądź układu MCS. Podczas ich przechodzenia będą mogły występować porywy wiatru do 100 km/h, a także opady deszczu do 30 mm, a grad może osiągać 3 cm średnicy. Największe zagrożenie ze strony burz będzie występować na terenach górskich. Burze będą się przemieszczać z południa na północ.

…Polska północno-zachodnia…

W godzinach popołudniowych prognozowany jest napływ chwiejnej masy powietrza charakteryzującej się wartościami na poziomie 500-800 J/kg. Bezpośrednio nad tym obszarem znajdzie się stosunkowo silny prąd strumieniowy, co przełoży się na dość dużą wartość uskoku wiatru z warstwy 0-6 km (20-25 m/s). Pomimo tego, przepływ w dolnj troposferze będzie zdecydowanie słabszy (LLS < 5m/s). Takie warunki będą faworyzować powstanie burz multikomórkowych. Nie można wykluczyć superkomórki. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu (do 20 mm), silnych porywów wiatru (do 80 km/h) i opadów gradu do 2 cm średnicy. Największa intensywność burz prognozowana jest na godziny popołudniowe, a wieczorem burze powinny słabnąć.

Pomomo podwyższonej wartości parametru CAPE/SHEAR, stopień 1 zagrożenia nie zostaje wydany, ze względu na słabszy przepływ powietrza w dolnej troposferze, co jednak nie wyklucza lokalnie gwałtownych burz.

…Pozostały obszar objęty możliwością burz…

W większości obszaru kraju burze nie powinny być liczne. Będą mogły występować zarówno w dzień jak i w godzinach nocnych. Przede wszystkim należy spodziewać się pojedyńczych komórek jak i multikomórek, które mogą przynieść intensywne opady deszczu i porywisty wiatr.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz