Prognoza konwekcyjna na dzień 12.07.2016 oraz noc 12/13.07.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.07.2016, godz. 08:00 CEST do 13.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany w pasie od Opolszczyzny, Śląska i Małopolski po Lubelszczyznę i południe Podlasia ze względu na silny i porywisty wiatr, intensywne opady deszczu, opady gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu wystąpienie trąby powietrznej.

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.07.2016 oraz noc 12/13.07.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.07.2016 oraz noc 12/13.07.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska będzie już częściowo po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, który znajdować się będzie nad południowo-wschodnią częścią kraju. W nocy front zmieni charakter na falujący i zacznie na nim wędrować płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który wkroczy do Polski. Przed frontem zalegać będzie jeszcze masa powietrza zwrotnikowego, natomiast za będzie to powietrze polarno-morskie ciepłe.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na obszarze tym prognozowana jest umiarkowana i wysoka energia termodynamiczna (CAPE 500-1500 J/kg, LI -3°C/-6°C) w środowisku podwyższonej kinematyki (DLS 18-24 m/s, SRH 0-3 km 150-300 m2/s2). Wysoka wilgotność troposfery przyczyni się do dużej zawartości wody w jej pionowym profilu dochodzącą do 40-45 mm. Rozwój burz będzie wspomagany przez obecność strefy konwergencji przed frontem.

W takich warunkach należy spodziewać się burz w charakterze początkowo pojedynczych komórek, które szybko będą łączyć się w większe systemy wielokomórkowe. Sprzyjające warunki kinematyczne przyczynią się do powstania kilku superkomórek burzowych. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 30-40 mm w czasie trwania zjawiska, silny wiatr w porywach do 100 km/h oraz opady gradu do 2-3 cm. Podwyższony uskok kierunkowy wiatru oraz niski poziom zalegania poziomu kondensacji sprzyjać będzie powstaniu 1-2 trąb powietrznych, jednak prawdopodobieństwo to nie jest duże. Obecność już od godzin porannych energii konwekcyjnej spowoduje, że pierwsze z burz pojawią się przed południem. Będą się one przemieszczać z południowego-zachodu na północny-wschód. Największe ryzyko groźnych zjawisk konwekcyjnych istnieje w pasie od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką i Świętokrzyską, południe Mazowsza po Lubelszczyznę. Natomiast na Lubelszczyźnie wyliczenia modeli wskazują, że pogoda może być tutaj najbardziej dynamiczna (opady dużego gradu, tornado).

W godzinach wieczorno-nocnych prognozuje się wejście większego układu burzowego (możliwy MCS) od naszych południowych sąsiadów. Spodziewane są duży sumy opadowe, które mogą przekraczać 50 mm. Układ ten o ile powstanie będzie przemieszczał się od Opolszczyzny przez Ziemię Łódzką po Mazowsze i Podlasie.

+++ OBECNA PROGNOZA KONWEKCYJNA ZE WZGLĘDU NA WARUNKI METEOROLOGICZNE Z POGRANICZA 1 I 2 STOPNIA ZAGROŻENIA MOŻE ZOSTAĆ AKTUALIZOWANA W CIĄGU DNIA. DLATEGO PROSIMY ŚLEDZIĆ NASZE STRONY ORAZ FB +++

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.