Prognoza pogody na koniec tygodnia

Pogodę w części kraju kształtuje front okluzji – na północ od frontu wieje z północnego wschodu, na południe od tej strefy notujemy wiatr z kierunków zachodnich. Utrzymują się nad Polską chłodne masy powietrza, notowane temperatury są odpowiednie dla przedzimia lub lekkiej zimy.

Wysokość pokrywy śnieżnej w Suwałkach, 10.11.2016. Źródło: Ogimet.com

Wysokość pokrywy śnieżnej w Suwałkach, 10.11.2016. Źródło: Ogimet.com

W minioną środę zima zaatakowała na północnym wschodzie kraju, gdzie lokalnie spadło nawet 15 centymetrów śniegu. Właśnie o takiej wysokości pokrywę zanotowano w czwartek rano na stacji synoptycznej Suwałki, 13 centymetrów śniegu obserwowano w stolicy Podlasia, Białymstoku. W nadchodzący weekend zimowo zrobi się także na południu i południowym wschodzie Polski, gdzie wpływ na pogodę będzie miał niż przemieszczający się znad Adriatyku nad Ukrainę.

W nocy z piątku na sobotę północna i centralna część kraju będzie pod wpływem wyżu znad Danii. Południowa część kraju natomiast znajdzie się pod wpływem niżu, którego centrum znad Adriatyku przemieści się nad Bałkany. Cała Polska będzie w dalszym ciągu w chłodnej masie powietrza. W północnej i centralnej Polsce pojawią się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak na wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do 100 metrów. W południowej części kraju zachmurzenie duże i całkowite, krótkotrwałe przejaśnienia możliwe tylko lokalnie. Gdzieniegdzie w centrum i na południu opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od -10°C, -8°C na północnym wschodzie, -7°C, -5°C w strefach długotrwałych rozpogodzeń na północy kraju, -4°C, -2°C w przeważającej części Polski, najcieplej zaś na południu i południowym wschodzie oraz lokalnie na wybrzeżu, do 0°C, 1°C. Wiatr słaby, na południu kraju wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, zmienny z przewagą północno-wschodniego.

Prognoza sytuacji synoptycznej na godzinę 12:00 UTC, 12.11.2016. Źródło: Met.fu-berlin.de

Prognoza sytuacji synoptycznej na godzinę 12:00 UTC, 12.11.2016. Źródło: Met.fu-berlin.de

W sobotę w ciągu dnia południowa część kraju będzie w zasięgu niżu, którego centrum przemieści się nad Rumunię. Południowa i centralna Polska zaś pozostanie pod wpływem wyżu znad pogranicza niemiecko-polskiego. Pozostaniemy w tej samej, chłodnej masie powietrza. Na południu i południowym wschodzie zachmurzenie całkowite, opady deszczu ze śniegiem i śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od na ogół od 1°C do 5°C, chłodniej w kotlinach górskich i na wschodzie kraju, od -2°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-wschodni na południu i południowym wschodzie, poza tym na ogół słaby i umiarkowany, zmienny z przewagą północno-wschodniego.

W nocy z soboty na niedzielę południowa i południowo-wschodnia część kraju pozostanie pod wpływem pogłębiającego się niżu, który znad Rumunii przemieści się nad Mołdawię. Pozostały obszar Polski będzie pod wpływem wyżu, znad pogranicza niemiecko-polskiego. Nadal nad krajem będzie zalegać ta sama, chłodna masa powietrza. Tam, gdzie pogodę kształtować będzie niż, zachmurzenie duże i całkowite, opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. W pozostałej części kraju będą pojawiać się przejaśnienia, gdzieniegdzie nawet rozpogodzenia, ale na północy i zachodzie możliwe mgły osadzające szadź. Temperatura minimalna od -8°C do -2°C, cieplej miejscami na Pomorzu, od -1°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północny i północno-wschodni w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie a także w województwach: świętokrzyskim i śląskim. Poza tym na ogół słaby, z kierunków północnych, a na Pomorzu zmienny.

W niedzielę w ciągu dnia wschodnia i południowo-wschodnia Polska pozostanie pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Mołdawii nad Ukrainę, natomiast pozostały obszar kraju będzie w zasięgu oddziaływania wyżu znad zachodniej Polski. Pozostawać będziemy w chłodnej masie powietrza. Opady śniegu będą możliwe jeszcze na wschodzie Polski, poza tym na ogół nie będzie padać, a zachmurzenie będzie umiarkowane, lokalnie duże. Temperatura maksymalna na ogół od -2°C do 4°C, cieplej na wybrzeżu, gdzieniegdzie nawet do 5°C, 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Na samym początku przyszłego tygodnia Polska pozostanie jeszcze w chłodnych masach powietrza, dopiero w kolejnych dniach za sprawą przebudowy pola ciśnienia i geopotencjału jest szansa na napływ cieplejszego powietrza z kierunków zachodnich. W prognozach średnioterminowych jest jeszcze zbyt dużo rozbieżności, aby być pewnym któregoś ze scenariuszów nakreślanych przez modele numeryczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.