Nadciąga silny halny. W sobotę sporo opadów deszczu

Najnowsze prognozy modeli numerycznych na piątek, noc z piątku na sobotę oraz sobotę w dalszym ciągu utrzymują korzystne warunki do wystąpienia silnego wiatru halnego, który w szczytowych partiach Tatr i Bieszczad będzie osiągać w porywach ponad 110-145 km/h, zaś na obszarach podgórskich i miejscami w głębi województw południowo – wschodnich 70-90 km/h, lokalnie nawet 100 km/h. Szczegóły dostępne są w opisie poniżej.

Prognozowana sytuacja baryczna na piątek, godzinę 12 UTC

Prognozowana sytuacja baryczna na piątek, godzinę 12 UTC (wetterzentrale.de)

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym coraz większy wpływ na warunki pogodowe zaczynają mieć dwa aktywne układy baryczne. Pierwszym z nich jest wielocentryczny ośrodek niskiego ciśnienia znad północno – wschodniego Atlantyku, Wysp Brytyjskich, Morza Norweskiego, Wysp Owczych oraz Morza Północnego, który w nadchodzących dniach przybierze formę wydłużonej z północy na południe bruzdy niżowej. Drugi z nich rozwija się nad lodowatym obszarem Syberii – wkrótce ciśnienie w jego centrum osiągnie i przekroczy aż 1055-1060 hPa, a antycykloniczna krzywizna izobar będzie oddziaływać nad całą wschodnią częścią Europy (załączona grafika). Rozbudowa silnego układu wyżowego oraz rozległego ośrodka niskiego ciśnienia oznacza dość istotne zaostrzenie się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego w naszej części kontynentu europejskiego, który jednocześnie otworzy drogę do nasilenia się wiatru przy południkowym strumieniu cyrkulacji mas powietrza. W takiej sytuacji, obok napływu cieplejszej masy pochodzenia polarno-morskiego, głównym zagrożeniem będzie wiatr halny, który szczególnie dużą prędkością ma objawić się w Tatrach oraz Bieszczadach.

Wyliczana duża prędkość wiatru halnego na noc z piątku na sobotę (ALADIN - shmu.sk)

Wyliczana duża prędkość wiatru halnego na noc z piątku na sobotę (ALADIN – shmu.sk)

Prognozy numeryczne modeli GFS, UM oraz ALADIN od pewnego czasu wskazują, że wkroczenie istotnie nasilonego strumienia powietrza w warstwie 850-700 hPa (25-30 m/s; powierzchnie izobaryczne 1500-3000 metrów) da impuls do szybkiego wzrostu prędkości wiatru, który szczególnie silny będzie w piątek, a także w nocy z piątku na sobotę oraz w pierwszy dzień weekendu. Wówczas w szczytowych partiach Tatr oraz Bieszczad maksymalne porywy halnego mogą osiągać i przekraczać aż 110-145 km/h. Mocno i bardzo mocno powieje też na obszarach podgórskich województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, a miejscami także bardziej w głębi południowo – wschodniej części Polski – w porywach do 70-90 km/h, lokalnie, zwłaszcza na terenach wyżej położonych, nawet 100 km/h. Obecność silnego halnego zapewni możliwość obserwacji charakterystycznego wału fenowego nad szczytami górskimi, a być może również pojedynczych formacji Altocumulus lenticularis.

W związku z utrzymującymi się dość stabilnymi prognozami, prosimy wszystkich przebywających na najbardziej zagrożonych obszarach o zachowanie szczególnej ostrożności. Jeżeli nie musimy wychodzić w góry, to zdecydowanie tego nie róbmy, odkładając nasze wcześniejsze plany na znacznie spokojniejszy dzień pod względem warunków pogodowych.

Spodziewane sumy opadowe - wetter3.de

Spodziewane sumy opadowe (wetter3.de)

W sobotę nasz kraj dostanie się pod wpływ oddziaływania aktywnego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego związanego z głębokim układem niskiego ciśnienia znad wód Morza Norweskiego. Strefa frontowa szczególnie aktywna będzie w drugiej części dnia oraz częściowo w nocy z soboty na niedzielę, zwłaszcza cz. na południu, w centrum, a także w województwach północno – wschodnich, gdzie łączne sumy opadów deszczu za okres kilkunastu godzin mogą osiągnąć i przekroczyć nawet 15-40 milimetrów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.